Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να συνθέσω ενα pc που να βασίζεται στην τελευταια γενια επεξεργαστων της intel.

Αυτό γιατι θελω να εχει δυνατότητες αναβάθμισης αργότερα με το λιγότερο κόστος.

Προορίζεται για gaming αλλά και για εργασία (AutoCad και αλλα προγραμματα).

Επίσης θα ήθελα να ειναι οσο το δυνατον αθόρυβο.

Το budget ειναι κοντα στα 2500 +- 500?.

Να σημειώσω οτι για την κάρτα γραφικών σκεφτομαι μια πορσωρινή λύση μέχρι να βγει η καινούργια σειρα της NviDIA (GTX 8xx). Μετά θα αντικατασταθεί με αυτή και η παλιά θα τοποθετηθεί σε ενα αλλο παλιό Pc (προσφατα εσπασα εναν ανεμιστηρα απο την Gigabyte HD5870 σε διαδικασία εξόντωσης σκόνης :P).

Αρχικά σκεφτόμουν την EVGA GEFORCE GTX780 ACX DUAL CLASSIFIED 3GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - αλλά διαβάζοντας οτι σύντομα θα βγουν οι νέες εκανα πίσω.

Να σημειώσω οτι επέλεξα την συγκεκριμένη οθόνη λόγω του Gsync της Nvidia (http://www.geforce.com/hardware/technology/g-sync/supported-gpus). Ειναι ο λογος που παω και σε nvidia κάρτα γραφικών.

Επίσης για τις μνήμες δεν υπάρχουν πολλές επιλογές ακόμα και ίσως (τι προτείνετε) θα πρεπει να κάνω υπομονή κάποιες μέρες.

Εννοείτε θα γίνει το max overclock (αν και δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα)

Τα επιλεγμένα κομμάτια είναι:

κουτί: CORSAIR GRAPHITE SERIES 760T ARCTIC WHITE FULL-TOWER WINDOWED CASE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

Τροφοδοτικο:

CORSAIR HXI SERIES HX850I HIGH-PERFORMANCE ATX PSU 850W 80 PLUS PLATINUM CERTIFIED - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - ή

CORSAIR HXI SERIES HX1000I HIGH-PERFORMANCE ATX PSU 1000W 80 PLUS PLATINUM CERTIFIED - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

Mobo: ASUS X99-DELUXE RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

Cpu:INTEL CORE I7-5820K 3.30GHZ LGA2011-3 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

Ram: CORSAIR CMK16GX4M4A2800C16B VENGEANCE LPX BLUE 16GB (4X4GB) DDR4 2800MHZ QUAD CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

VGA: ASUS GTX660-DC2-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

HD: WESTERN DIGITAL WD2003FZEX 2TB CAVIAR BLACK SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

SSD: SAMSUNG MZ-7KE128BW 850 PRO SERIES 128GB 2.5'' SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - (x2 για Raid0)

Μπορεί να πάω σε εναν SSD τελικά και να αναμένω για τους νεόυς 850 evo της Samsung.

Οθόνη: ASUS VG248QE 24'' LED MONITOR FULL HD WITH BUILT-IN SPEAKER BLACK - ΟΘΟΝΗ -

Case accesories - Ψυξη

CPU: CORSAIR Hydro Series H100i Water Cooler - Newegg.com

Fans:

CORSAIR AIR SERIES SP120 QUIET EDITION HIGH STATIC PRESSURE 120MM FAN - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - (x3)

CORSAIR AIR SERIES AF140 LED WHITE QUIET EDITION HIGH AIRFLOW 140MM FAN - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - (x1)

Lights:

BITFENIX ALCHEMY CONNECT 15X LED-STRIP 30CM - BLUE - LIGHTS -

Σημείωση:

Ειναι πολλά τα χρήματα το ξέρω.

Δεν θα εμπαινα καν σε διαδικασία για νέο pc αλλά κέρδισα ενα ποσό στο στοίχημα (1500?) bleh.gif.

Επίσης γενικά αυτό το τρίμηνο βγαίνει να πληρώσω πολύ ΦΠΑ οπότε αντί να τα δώσω στο δημόσιο προτιμώ να τα δώσω σε κάτι που θα μου μείνει.

Απόψεις?

Edited by zaratoustr
Link to comment
Share on other sites

Κάνε όμως μια καλύτερη περιγραφή του "work" γιατί αν - ας πούμε - μιλάς για γραφιστικά ή video editing, η οθόνη που επιλέγεις (ΤΝ) είναι η πλέον ακατάλληλη...

Κάνε μια περιγραφή χρήσης και μέγιστου budget αν θες, για να ξέρουμε για τι μιλάμε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα και στο αρχικο topic. Κυρίως για gaming αλλά γενικά θα δουλεύω και κάποια σχεδιαστικά προγράμματα (autocad-Fine10 NG κλπ).

Ας πουμε σε ποσοστά 65% gaming-35% working.

Ο Βασικός μου ενδοιασμός είναι to socket2011-3 or not to socket2011-3.

Νομίζω οτι αξίζει να δώσω τα χρήματα για το νεο socket2011-3 μην χρειαστούν μεγάλες αναβαθμίσεις στο μέλλον.

Το κομμάτι με τα Leds και την ψύξη (170? περίπου) όντως περιττό, μπορεί να μείνει απέξω αρχικά και να μπούν αργότερα για το style.

Budget 2500 πανω κατω.

Link to comment
Share on other sites

Για το gaming το LGA2011-3 θα σου δώσει τίποτα παραπάνω σήμερα, και σχεδόν τίποτα σε μερικά χρόνια, ΟΤΑΝ γίνει τέτοιο optimize που να βοηθούν και οι δύο επιπλέον πυρήνες.

Για τα γραμμικά σχεδιαστικά πάλι δεν χρειάζεσαι 6 πυρήνες. ImHo μόνο για video/3D renders και πολλά VMs χρειάζεται να πας αυτό τον καιρό σε LGA2011-3 ή αν σκοπεύεις να βάλεις πολλές κάρτες (δύο gpu & raid card & ήχου &...) και χρειάζεσαι τα lanes του 5830k.

Προσωπικά όπως το διαβάζω, 4790k & 16GB RAM & IPS οθονάρα (τουλάχιστον 1440p ή και 4Κ) θα προτιμούσα, και θα περίμενα και για τις 980 της nvidia που είναι στην ...στροφή. Στην οθόνη "αγοράζεις" κάτι καθημερινά χειροπιαστό, πιάνουν τόπο τα χρήματά σου. Τους επιπλέον 2 πυρήνες, όταν τα κουτιά μπουν στο πατάρι, δεν τους πολυβλέπεις με αυτά που κάνει tbh... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις να προτείνεις καποια οθόνη caution?

Για 1440p μάλλον την EV2736WFS

Για 4Κ τρέχει τρελή προσφορά της Dell UP3214Q στο msystem, αλλά να βεβαιωθείς ότι δεν είναι Α00 γιατί μάλλον είχαν θέματα.

:)

Link to comment
Share on other sites

4790k-Z97-ddr3 2133-οτι άλλο θες

Αν συγκρίνω τιμές 2011-3 και 2011 των βασικών κομματιών (pcu-mobo-Μνημες) η κύρια διαφορά τιμών είναι στις μνήμες.Ολα τα αλλα parts ειναι πανω κατω τα ιδια σε κόστος.

Και ο επεξεργαστής 5820 με ενα καλό overclocking μπρεί να φθάσει ταχύτητες 4790 (για το gaming κομματι αυτο)

Πολύ αναποφάσιστος atm

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να μη βάλει 2011-3 για gaming;

Που ακριβώς υστερεί σε σχέση με τα low-end ;

Πουθενα κατα την γνώμη μου λογω του Potential overclocking.

Επίσης για enthusiast λύση και οι τιμές 2011 (mobo-pcu) ειναι συγκρίσιμες με 2011-3

Βασικά το μόνο που σκέφτομαι και δεν έχω κατασταλάξει ακόμα είναι το κόστος των μνημών.

Αν έβρησκα μνήμες στα 250-300e θα ημουν σίγουρος για 2011-3

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες βρίσκεις.

Για το παλιό 2011 μην το συζητάς καν, είναι κρίμα να πας σε τελειωμένη πλατφόρμα. Για τον 5820k βεβαιώσου ότι δεν σε ενδιαφέρει η διαφορά με τον 5830k, πριν αγοράσεις οτιδήποτε.

Κατά τα άλλα την άποψη μου την είπα (1150's fast enough - κάψε χρήμα σε οθόνη και gpu) - μία ή άλλη τερατάκι θα βγει :)

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες βρίσκεις.

Για το παλιό 2011 μην το συζητάς καν, είναι κρίμα να πας σε τελειωμένη πλατφόρμα. Για τον 5820k βεβαιώσου ότι δεν σε ενδιαφέρει η διαφορά με τον 5830k, πριν αγοράσεις οτιδήποτε.

Κατά τα άλλα την άποψη μου την είπα (1150's fast enough - κάψε χρήμα σε οθόνη και gpu) - μία ή άλλη τερατάκι θα βγει :)

Οι μόνες διαφορές ειναι τα 0.2 ghz base clock και στα lanes

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα MHz είναι διαφορά ανάξια λόγου και "διορθώνεται" με δύο clicks στο BIOS.

Στα lanes αναφερόμουν. Επειδή καταλαβαίνω ότι μάλλον θα το κρατήσεις αρκετά το σύστημα, σκέψου αν θα είσαι ok εκεί με τους σχεδιασμούς σου :)

Link to comment
Share on other sites

g sync δεν εχει ενσωματωμενο η συγκεκριμενη asus , πρεπει να το moddaρεις μονος σου , εκτος αν βγηκε και στην ελλαδα με ενσωματωμενο . επισης τι παιχνιδια θα παιζεις και θελεις την συγκεκριμενη γιατι ειναι για ιδιαιτερη "καστα" gamers η συγκεκριμενη οθονη -shooter με πανω απο 144fps-

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω νομιζω μια χαρα θα σε καλυπτε το 1150. Σκέψου το λιγο ακομα..

1366 ειναι ο υπολογιστής που εχω αυτη την στιγμή, για ποιο λόγο να πάω ενα μονο σκαλί παραπάνω?

Monitors & Projectors - PB278Q - ASUS

Για αυτή τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now