Recommended Posts

αποψη γενικα δεν εχω μιας και τα παλικαρια απο εδω εχουν κανταρια γνωσεις παραπανω αλλα επειδη εχω την 248qe σου λεω οτι ειναι καλο monitor αν λατρευεις τα fps , ιδιαιτερα csgo κτλπ κτλπ κτλπ , για συμβατικο gaming -cod-bf-lol-dota κτλπ καλυτερα να επενδυσεις καπου αλλου , αν σε ενδιαφερουν τα λιγα ms και το smoothness που προσφερουν τα 144hz ... και η benq εχει καλες επιλογες στα 144hz..

Link to comment
Share on other sites

εκανα καποιες αλλαγές

VGA: ASUS GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - μέχρι να βγουν οι 9χχ της Nvidia

μνήμες: CRUCIAL CT4K4G4DFS8213 16GB (4X4GB) DDR4 2133MHZ PC4-17000 QUAD CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

οθονη: ASUS PB278Q 27'' PLS MONITOR/BUILT-IN SPEAKERS WQHD BLACK - ΟΘΟΝΗ - σκεφτομαι

SSD: SAMSUNG MZ-7KE256BW 850 PRO SERIES 256GB 2.5'' SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

Το συνολικό σύστημα φτάνει τα 2240? χωρίς ψύξη

Link to comment
Share on other sites

Μόνο dell..πάρε μια 2713h να βρεις το φως σου :)

Για το pc αν έχεις τα λεφτά πήγαινε σε 2011-3 και 5820k θα είσαι μια χαρά με μια κάρτα γραφικών :)

dell ultrasharp 2713H vs Asus PB278Q σημειώσατε διπλο :P

3sec μικρότερη απόκριση και καλυτερο contrast ratio

Edited by zaratoustr
Link to comment
Share on other sites

dell ultrasharp 2713H vs Asus PB278Q σημειώσατε διπλο :P

3sec μικρότερο απόκριση και καλυτερο contrast ratio

Θα μάθεις κ εσύ σιγά σιγά..έτσι λένε όλοι μέχρι να δουν μια καλή dell :)

Asus πάρε μητρική, οθόνη πάρε dell!

[MENTION=2011]John-X[/MENTION] μίλα γιατί κ εσύ τα ίδια μου έλεγες!!!

Link to comment
Share on other sites

εκανα καποιες αλλαγές

VGA: ASUS GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ - μέχρι να βγουν οι 9χχ της Nvidia

μνήμες: CRUCIAL CT4K4G4DFS8213 16GB (4X4GB) DDR4 2133MHZ PC4-17000 QUAD CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

οθονη: ASUS PB278Q 27'' PLS MONITOR/BUILT-IN SPEAKERS WQHD BLACK - ΟΘΟΝΗ - σκεφτομαι

SSD: SAMSUNG MZ-7KE256BW 850 PRO SERIES 256GB 2.5'' SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

Το συνολικό σύστημα φτάνει τα 2240? χωρίς ψύξη

Μπορει να κατέβει και 100? ακόμα αν παω σε μητρική Asrock

Link to comment
Share on other sites

Guys, για να μην σπέρνουμε άδικα brand-ο-φιλίες, ούτε η Dell ούτε η Αsus φτιάχνουν τα panelάκια τους.

H Dell 2713H έχει το ah-ips της LG που στην αγνότερη και πιο καλοσεταρισμένη του μορφή το βρίσκεται στην LG 27EA83 και στην πιο χύμα στα αντίστοιχα κορεάτικα. Το quality control της Dell δε, τον τελευταίο καιρό πάει κατά διαόλου, δύο 24άρια και ένα 27άρι άνοιξα πρόσφατα και δεν υπήρχε σωστό monitor. Ένα με pixels - δύο με bleeding... Οπότε do yourselves a favour και μην πορώνεστε με σηματάκια.

Η Asus φοράει το PLS της Samsung a.k.a. πιο γρήγορο panel και οριακά χειρότερα χρώματα. Σε μερικές υλοποιήσεις νομίζω ότι έχει και τρεμουλιασματα στο backlit.

Ψάξτε τι ψωνίζετε, διαβάστε τα reviews και μην είστε brand loyal ...για το καλό σας ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

dell ultrasharp 2713H vs Asus PB278Q σημειώσατε διπλο :P

3sec μικρότερη απόκριση και καλυτερο contrast ratio

Το κριτηριο ειναι ποιος κατασκευαζει το panel, για την asus ειναι samsung και για dell ειναι lg, σημειωσατε πεφτει κατηγορια η asus και παει για αρθρο 99. Οσο για το contrast ratio το dynamic δεν λεει τπτ το typical λεει τα παντα και τα ms δεν κανουν την "καλη" οθονη. Dell κι απο μενα.Ουτε στον εχθρο μου samsung!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και τα κατατοπιστικα σχολια.

Θελω να σας πω οτι προχωρησα στην παραγγελία αλλά με κάποιες μεγάλες διαφορές.

Η τελική παραγγελία ειναι η παρακάτω:

RAM: CRUCIAL CT2K4G4DFS8213 8GB (2X4GB) DDR4 2133MHZ PC4-17000 DUAL CHANNEL KIT - -- 119?

MOBO:

ASUS X99-DELUXE RETAIL - -- 385 ?

CPU:

INTEL CORE I7-5820K 3.30GHZ LGA2011-3 - BOX - -379 ?

VGA:

ASUS GTX750TI-OC-2GD5 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - -154,80 ?

ΟΘΟΝΗ:

ASUS PB278Q 27'' PLS MONITOR/BUILT-IN SPEAKERS WQHD BLACK - --579?

ΣΥΝΟΛΟ: 1616 ?

Διαλεξα μνημη οσο το δυνατον φθηνοτερη για να προσθέσω κάποια αργότερα οταν κατσουν οι τιμές.

Θα χρησημοποιήσω το cosmos S κουτί που ειχε το παλιό σύστημα μου και ενα τροφοδοτικό 850W (CORSAIR CMPSU-850HXEU PSU 850W - ) που ειχα αλλάξει πριν κανα χρόνο λόγω ΔΕΗ...

Επίσης SSD και σκληρούς από το παλιό σύστημα (υπάρχει ενας Samsung 840 pro για το λογισμικό, ενας intel SSD για προγράμματα, ένας raptor και ενας ακόμη σκληρός 1tb)

Εξαρχής ήθελα ενα καινούργιο απο την αρχή σύστημα αλλά σκέφτηκα ας πάρω τα βασικά για μια μεγάλη αναβάθμιση και στην συνέχεια σιγα σιγα να διαχωρήσω τα 2 Pc κάνοντας και μια Α αναβάθμιση στο παλιό (1366).

Πράγματα που θα προστεθούν στο μέλλον είναι

Κουτί, τροφοδοτικό, Ram, 2 HD για raid 1 και 2 ssd για raid 0 και κάποια καινούργια VGA.

Edited by zaratoustr
Link to comment
Share on other sites

η καρτα ειναι προσωρινή οπως εχω πει. Θα προστεθεί η νέα της nvidia οταν βγει.

Η συγκεκριμένη καρτα θα αντικαταστησει την gigabyte radeon hd 5870 που εχω στο παλιο συστημα

Link to comment
Share on other sites

Co-Optimus - News - Dell U2713H vs ASUS PB278Q - 2560x1440 IPS Monitor Comparison

100euro ++ η DELL για κατι αν οχι χειροτερο, στα ιδια επιπεδα

για αρχη διαβασε κανα σωστο review οπως αυτα :

Asus PB278Q Review

Dell U2713H Review

"Useless dynamic contrast ratio in practice". Οταν θ αρχισουν να ποναν και να τσουζουν τα ματακια σου θα καταλαβεις γιατι η μια "κανει" και η αλλη δεν "κανει". Στο λεμε 2-3 ατομα αλλα εσυ θες να παρεις samsungy.Περαστικα και παλι καθως θα διαβαζεις τα specs και θα λες μα αυτη εχει λιγοτερο ms και περισοτερο dynamic contrast πως γκενεν ατο?!

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο την pb278q....θα παθεις επιληψια.Αν θες να πας σε ASUS ντε και καλα παρε τουλαχιστον την PB278QR η οποια φοραει αναβαθμισμενο LM270QW1 panel.Εγω πηρα την U2713HM η οποια βγηκε χρυσο κομματι.REV Α00 αλλα μην δινεις σημασια στο rev αλλα στο manufacture date πχ may 2014 και οχι του 13 που ειχαν θεματα καποιες.Αμα εχεις χρημα παρε χ99 να γουσταρεις αλλα εγω στην θεση σου θα επερνα 4790κ + Maximus VII Ranger (κοφα)+ την πιο τεζα καρτα + 4Κ monitor.Την ευχαριστηση που θα σου δωσει η αναλυση δεν θα σου την δωσει ενας six core ασε που δεν θα δεις και διαφορα καμια στην χρηση σου.Ριξε χρημα σε ΚΑΡΤΑ και ΟΘΟΝΗ. :coffeetime:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς για καλό δικό σου!

Μόνο dell...είχα την 2711 και τώρα την 3014 και δεν έχω καμία επίπτωση σε κανένα game..έλεος με τις θεωρητικές βλακείες των specs!! Η οθόνη είναι η ποιότητα εικόνας που βγάζει όλα τα άλλα το 2014 είναι μπιπ...

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο την pb278q....θα παθεις επιληψια.
Οταν θ αρχισουν να ποναν και να τσουζουν τα ματακια σου θα καταλαβεις γιατι η μια "κανει" και η αλλη δεν "κανει".

Πως να μην την ακυρώσω.

Αν ειναι να βγω επιληπτικος και με μονιμο προβλημα στα ματια... :P

Link to comment
Share on other sites

Μετά από διάφορες προσθήκες μέσα στους μήνες που έχω να γράψω το σύστημα έχει ως εξής:

ΚΟΥΤΙ: CORSAIR GRAPHITE SERIES 760T ARCTIC WHITE FULL-TOWER WINDOWED CASE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

PSU: AX860 ATX Power Supply ? 860 Watt 80 PLUS? Platinum Certified Fully-Modular PSU

SSD: CRUCIAL CT512MX100SSD1 MX100 512GB 2.5'' INTERNAL SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

VGA: ASUS GEFORCE GTX970 STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

RAM: G.SKILL F4-2400C15Q-16GRR 16GB (4X4GB) DDR4 2400MHZ RIPJAWS 4 RED QUAD CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

CPU: INTEL CORE I7-5820K 3.30GHZ LGA2011-3 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

CPU COOLER: CORSAIR HYDRO SERIES H100I EXTREME PERFORMANCE CPU COOLER (240MM) - ΥΔΡΟΨΥΞΗ -

MOBO:ASUS X99-DELUXE RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

ΟΘΟΝΗ: Οθόνη Dell U2713H 68,6 εκ. (27") με PremierColor | Dell Greece

Γνώμες?

Επομενες αγορές θα έχουν να κάνουν με το σύστημα αποθήκευσης. Λογικά άλλος ένας ίδιος SSD για raid 0 και 2 x μηχανικοί δίσκοι για αποθήκη (raid 1). Κάποια πρόταση?

Να αναφέρω οτι δεν έχω κάνει (λόγω έλλειψης χρόνου) καθόλου overclock οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Edited by zaratoustr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now