Wizard!

BIOS corrupted μετά από Sleep

Recommended Posts

Λόγω πολύ ανεβασμένης κατανάλωσης ΔΕΗ κι επειδή πλέον μας κλέβουν κανονικά, προσπαθώ να μειώσω από όπου μπορώ.

Ρύθμισα λοιπόν τους υπολογιστές μας (δικός μου και γυναίκας) να πέφτουν σε SLEEP μετά από 20 λεπτά αδράνειας.

Ενώ όλα έδειχναν καλά τις 2 πρώτες ημέρες, σήμερα μου έκανε το εξής:

Με το που τον ανοίγω, δε βλέπω εικόνα στις οθόνες, μετά από λίγο τραβάει reboot μόνος του, προσπαθεί να μπει Win, πάλι χωρίς εικόνα, πάλι reboot και την τρίτη φορά, ακούω συνεχόμενα beeps από τη μητρική. Κρατάω πατημένο το power, σβήνει, τον αφήνω λίγο, τον ανοίγω και μου βγάζει ένα όμορφο μήνυμα ότι το BIOS είναι corrupted και του περνάει το backup... Αφού το ολοκλήρωσε, κάνει ένα πρώτο boot, μπαίνει στα Win, μαύρη οθόνη, κάνει πάλι μόνος του boot και μετά μπήκε κανονικά...

Επειδή έχω παραγγείλει ένα κουβά μπλέ χρώμα, μέχρι να έρθει τι κάνω;

Windows 8.1.x64 με όλα τα updates

ΑΤΙ 7970, με τους 14.9

Gigabyte X79-UD3 με latest BIOS

Όλα defaults :o

Link to comment
Share on other sites

Από USB είναι μόνο ποντίκι και πληκτρολόγιο απάνω.

Μπορεί να είναι κι αυτά, λόγω ρυθμίσεων (1ms).

Πως το ελέγχω...; Δεν είναι και κάτι που κάνει συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με ένα ωραίο clearCMOS, βάλε τα default και μπες στα windows, εκεί αφού βεβαιωθείς ότι όλα είναι ωραία και σταθερά μπορείς να δοκιμάσεις να ξαναflashάρεις (αν σε αφήνει) το latest bios της μητρικής, με το utility της Giga.

Και μετά πάλι reboot και evaluation. Κάτι το στράβωσε άσχημα στο ξύπνημα - λογικά δεν έχεις hw θέμα απλά διάφορες συσκευές μπορούν να μην σε αφήνουν να κάνεις σωστό sleep ή resume, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρείς τα "περιττά" και δοκιμάζεις αυτό που λέει ο Τάσος. Τα beep που άκουγες, πόσα ήταν και με τι ρυθμό;

Αυτό είναι το θέμα, περιττό δεν είναι τίποτα. Πάνω στον RAID είναι τα πάντα, My Documents, swap file, temps, κλπ. Το να τον βγάλω και απλά να κοιτάω το μηχάνημα, αφού δε θα μπορώ να κάνω τίποτα και να περιμένω αν θα κολλήσει, δε λέει κάτι.

Τα beeps ήταν μικρά, συνεχόμενα, σε γρήγορο ρυθμό, και δε σταματούσαν μέχρι να το κλείσω. Κάτι σαν το alarm που κάνει όταν υπερθερμανθεί ο επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

Το clearcmos κάντο βγάζοντας και από το ρεύμα και βγάλε και την μπαταρία για μερικά λεπτά να σαι σίγουρος..

Βάλε προηγούμενο bios που ήταν stable ή πήγαινε σε επόμενο. Η ud3 σου εχει usb bios flashback?

Link to comment
Share on other sites

Άλλο επεξεργαστή μπας κ έχεις να βάλεις πάνω? Μια z77n μου κάνει τα ίδια. Τελευταία φορά έβαλα έναν άλλο επεξεργαστή κ ξεκόλλησε. Αλλιώς δεν είδα φως.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό που έκανα ήταν να περάσω πάλι το BIOS (F20), να κάνω reset to default και να τα ρυθμίσω όλα από την αρχή.

Τώρα περιμένω να δω αν θα το κάνει πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάντως ο Perc 6/i δεν παίζει να δουλέψει σωστά στο sleep. Ακόμα κι αν ξυπνήσει ο controller δεν θα δώσει εντολή στους δίσκους να ξυπνήσουν. Δεν ξέρω αν έχεις άλλο drive για το λειτουργικό, που να είναι συνδεδεμένο πάνω στη μητρική αλλά ακόμα κι έτσι, το storage μετά το wake up δεν θα είναι διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάντως ο Perc 6/i δεν παίζει να δουλέψει σωστά στο sleep. Ακόμα κι αν ξυπνήσει ο controller δεν θα δώσει εντολή στους δίσκους να ξυπνήσουν. Δεν ξέρω αν έχεις άλλο drive για το λειτουργικό, που να είναι συνδεδεμένο πάνω στη μητρική αλλά ακόμα κι έτσι, το storage μετά το wake up δεν θα είναι διαθέσιμο.

Ζάχο, το θεωρώ πιθανό να φταίει ο Perc, γιατί είναι σχεδιασμένος για server που δεν πέφτει σε sleep συνήθως, αλλά λειτουργικά μια χαρά μου έπαιξε. Μετά το wake, δεν είχα θέμα, έπαιζαν όλα κανονικά. Το θέμα ήταν να γίνει το wake, όπου δεν ξέρω αν ήταν αυτός το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now