mortisboy

HD 4870/4850 Vmods Guide

Recommended Posts

Παραθέτω λοιπόν όλα τα vmods που βρήκα για τις 4870/4850, thanks to W1zzard :)

Ξεκινάμε με γενικές πληροφορίες πάνω στο pcb της κάρτας.

Γενικά για την Radeon HD 4870…

overview.jpg

4870 GPU Voltage mod (soldering)

vddc_solder.jpg

4870 Memory Voltage Mod (soldering)

memory_solder.jpg

4870 Memory Voltage Mod (pencil)

memory_pencil.jpg

Συνεχίζουμε με γενικές πληροφορίες πάνω στο pcb της 4850.

Γενικά για την ATI Radeon HD 4850…

overview.jpg

4850 GPU Voltage mod (soldering)

vddc_solder.jpg

4850 GPU Voltage mod (pencil)

vddc_pencil1.jpg

Αν θέλετε περισσότερα από 1,4V πιάστε το μολύβι…

vddc_pencil2.jpg

Μην ξεχάσετε να ψύξετε καλά τις κάρτες γιατί μετά τα mods οι θερμοκρασίες θα αλλάξουν, so LN2 them !!

Happy Clocking :D

Πηγή

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να μοντάρω και εγώ την δικιά μου 4870...

Λίγες φωτογραφίες...

dsc00173kd3.jpg

dsc00174uh2.jpg

Και επειδή η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά...

dsc00176oi6.jpg

Και μια με τοποθετημένη την κάρτα πάνω στην μητρική...

dsc00178ih6.jpg

Link to comment
Share on other sites

bump...

Λοιπον ηθελα να ρωτησω...διοτι δεν ξερω χριστο απο bios της καρτας..και πως σκ@τ@ να το κανω αυτο ετοιμαζομαι να κανω ενα pencil mod για τις μνημες της 4870 μου

Ερωτηση...ποια πεδια θα μαρκαρω ακριβως ? γιατι ειναι λιγο ασαφεις η φωτο :$..

Tnx

memory_pencil.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Propitsirikos

Εκεί που δείχνει η μύτη του μολυβιού.Ουσιαστικά όσο πιο πολύ μολυβώνεις την αντίσταση αυτή τόσο ρίχνεις τα Ohm άρα ανεβάζεις τα volt.Αν έχεις πολύμετρο βάζε τη μία μύτη στη μία μεριά και την άλλη στην άλλη μεριά ώστε νε πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

@gregorisvas

Google is our friend!!!

4870x2 voltmod

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάνει pencil mod στην X1650AGP μου, έχω να σας πω τα εξής :

1) Δεν χρησιμοποίησα ούτε πολύμετρο, ούτε κάποιο άλλο εξειδικευμένο όργανο, δεν χρειάζεται να πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό.

2) Παίρνεις ένα απλό μολυβάκι 2Β

3) Πας στο resistor και αρχίζεις να το "ζωραφίζεις" περισσότερο στα πλάγια, αφού έτσι η αντίσταση μειώνεται πιο εύκολα

4) Αφού τελειώσεις κάνεις μια γρήγορη δοκιμή να δεις αν έγινε τπτ (Εδώ είναι που βοηθάει το πολύμετρο, αν έχεις μετρήσει πριν το mod και μετρήσεις και τώρα θα είσαι σίγουρος, απλά εγώ ήμουν 100% σίγουρος από την αρχή ότι το κάνω σωστά για αυτό δεν μέτρησα :T:)

Αν δεις τα clocks να αυξάνονται όλα καλά, αν όχι ξαναδοκιμάζεις ;)

5) Έπειτα βάλεις λίγη ταινία πάνω από το "ζωγραφισμένο" resistor για να μην φύγει ο γραφίτης

6) Σε περίπτωση που θες να βγάλεις το mod, παίρνεις μία γόμα και απαλά απαλά αρχίζεις να σβήνεις ;)

Άντε, καλή τύχη ! :T:

Link to comment
Share on other sites

Εχθες που πηγα απο τον Γρηγορη και βαλαμε την δικια μου πανω δεν βγαλαμε ακρη...:)... Δεν ηθελε να παιξει...Τεσπα...

Μα δε χρειαζεται hardmod. Παιζει με το plugin του rivatuner κανονικοτατα .

Eκτος εαν η gainward εχει αλλο PWM.

Με το riva δινουμε απλα οταν ανοιγουμε το gpu-z και βλεπουμε τα ρευματα ειναι παλι στα ιδια επιπεδα :funk:..

@Propitsirikos

Εκεί που δείχνει η μύτη του μολυβιού.Ουσιαστικά όσο πιο πολύ μολυβώνεις την αντίσταση αυτή τόσο ρίχνεις τα Ohm άρα ανεβάζεις τα volt.Αν έχεις πολύμετρο βάζε τη μία μύτη στη μία μεριά και την άλλη στην άλλη μεριά ώστε νε πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα

Αρα παιρνω μολυβακι και μουτζουρωνω σιγα σιγα το chipακι που ειναι η μυτη του μολυβιου ? δεν κανω καμια γραμμουλα ?:P..

Πειτε μου αν ειναι ετσι σωστα για να βγαλω τα μολυβια που χρησιμοποιουσα στο δημοτικο :(....

Πολυμετρο δεν παιζει δυστυχώς ... και εχθες θελαμε για να δουμε αν δινουμε..αλλα τζιφοc

5) Έπειτα βάλεις λίγη ταινία πάνω από το "ζωγραφισμένο" resistor για να μην φύγει ο γραφίτης

ταινια ? δωσε infoooo να μαθουμε και εμεις οι μικροιιι :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now