ArMeD

Δημιουργία Disk image σε εξωτερικό σκληρό

Recommended Posts

Καλησπέρα !

Ο σκληρός σε ένα λάπτοπ έχει κάποιο πρόβλημα. Θέλω να δημιουργήσω ένα disk image του σκληρού (μαζί με το recovery partition του) σε έναν δικό μου εξωτερικό σκληρό μήπως και καταφέρω να σώσω το λειτουργικό (με ενδιαφέρει ειδικά να σωθεί και το recovery partition) σε έναν καινούργιο σκληρό δίσκο που θα αγοραστεί.

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι καλύτερα να το κάνω μέσα από τα windows ή μέσα από windows live cd και δεύτερον, αν είναι δυνατόν να μην χαθούν τα δεδομένα του εξωτερικού σκληρού στον οποίο θα δημιουργηθεί το .iso του προβληματικού σκληρού. (εξ όσων γνωρίζω διαγράφονται όλα, απλά θέλω να ξέρω, αν μπορώ να το αποφύγω δημιουργώντας partition στον εξωτερικό σκληρό)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το καλύτερο πρόγραμμα για τη δουλειά που θέλεις είναι το Acronis True Image Home.

Γίνεται όμως και με το Windows backup. Αν επιλέξεις να κάνεις Create a System Image αντί να κάνεις schedule a backup θα σου κάνει

image όλο το drive σε όποιο location του δώσεις.

Το restore μετά γίνεται μέσα από το setup των Windows.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το καλύτερο πρόγραμμα για τη δουλειά που θέλεις είναι το Acronis True Image Home.

Γίνεται όμως και με το Windows backup. Αν επιλέξεις να κάνεις Create a System Image αντί να κάνεις schedule a backup θα σου κάνει

image όλο το drive σε όποιο location του δώσεις.

Το restore μετά γίνεται μέσα από το setup των Windows.

Για να το κάνω αυτό πρέπει να συνδέσω τον σκληρό με το desktop μου ή μπορώ να τρέχω το acronis και από τον δίσκο τον οποίο θέλω να κάνω image ?

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνω αυτό πρέπει να συνδέσω τον σκληρό με το desktop μου ή μπορώ να τρέχω το acronis και από τον δίσκο τον οποίο θέλω να κάνω image ?

Και τα 2 γίνονται. Μπορείς να εγκαταστήσεις το Acronis στον υπολογιστή που θέλεις να πάρεις backup και το drive που θα είναι εγκατεστημένο το acronis να το πάρεις image.

Μπορείς να φτιάξεις boot CD ή boot USB Stick με το Acronis και να ξεκινήσεις το Acronis με αυτά και να πάρεις Image ότι θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να πληρώσεις 50$ (+ΦΠΑ υποθέτω) για ένα μόνο pc ή να μπλέκεις με πειρατικό λογισμικό, προτείνο το open source και δωρεάν clonezilla.

Έχω γράψει και οδηγό εδώ: http://www.hwbox.gr/parousiaseis-melon/33176-agorases-laptop-i-ekanes-epanegkatastasi-os-clonezilla-bitch-clonezilla-guide.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now