tave

Νεο Pc με Socket 2011-3

Recommended Posts

Θέλω να αλλάξω στο pc μητρική επεξεργαστή και ραμ.

Αξίζει να πάρω socket 2011-v3?

Αν περιμένω υπάρχει περίπτωση να βγει κάτι καινούριο με αντίστοιχες επιδόσεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν με ενδιαφέρει το socket. Θέλω να φτιάξω gaming pc για μια 7ετια από θέμα cpu-motherboard τουλάχιστον.

Η επόμενοι επεξεργαστές δηλαδή θα είναι μόνο 4-core? Ξέρουμε αν θα υποστηρίζουν ddr4?

Edited by tave
Link to comment
Share on other sites

Θελω να φτιαξω gaming pc για μια 7ετια.

Ούτε κονσόλα δεν κρατάει τόσο, Μέχρι 2 χρόνια με την ίδια κάρτα ή 2+2 με αλλαγή κάρτας το δέχομα. Το x99 δεν έχει καμία σχέση με τα γραφικά και έναν 4670k να πάρεις άν έχεις την ίδια κάρτα γραφικών θα βλέπεις τα ίδια fps :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αλλάξω στο pc μητρική επεξεργαστή και ραμ.

Αξίζει να πάρω socket 2011-v3?

Αν περιμένω υπάρχει περίπτωση να βγει κάτι καινούριο με αντίστοιχες επιδόσεις?

Ευχαριστώ

Όχι φίλε μην περιμένεις γιατι με αυτό το σκεπτικό δεν θα πάρεις ποτέ PC.

Πάρε τώρα 2011-V3 και θα είναι οκ για πολύ καιρό!

Θέλεις όμως να το πιάσουμε ανάποδα?

Τι budget διαθέτεις και τι οθόνη έχεις ή σκοπέυεις να πάρεις?

Και επίσης, το υπόλοιπο hardware που έχεις εκτός από μητρική/επεξεργαστή/μνήμες που θα αλλάξεις, τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν λέω gaming pc δεν εννοώ υπερβολικά πράγματα. Κυρίως Call of duty multiplayer χωρίς κοληματα και κάποια ακόμα normal παιχνίδια.

Η οθόνη είναι 23 lg full hd ips led.

Η κάρτα είναι η asus gtx 650ti. Και πιστεύω πως αντέχει τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα.

Το μόνο που δεν είμαι σίγουρος αν είναι οκ με την Χ99 και τον επεξεργαστή είναι το τροφοδοτικό..είναι coolermaster realpower M620 (620W) και δεν ξέρω αν αρκούν..

Λέω να δώσω περίπου στα 600Ε για μητρική επεξεργαστή και ραμ και τα υπόλοιπα να τα αλλάξω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μου βγαίνει γύρω στα 100Ε.. απο Ζ97 σε Χ99.. γι αυτό ρώτησα τι παίζει με το 2011-ν3

Και επίσης σκέφτηκα το Χ99 λόγω των DDR4. Επειδή ξεκίνησαν να μην πάρω pc με DDR3

Edited by tave
Link to comment
Share on other sites

@Nickzzz

Θέλω ένα pc που σε 4-5 χρόνια δεν θα χρειάζεται cpu-motherboard..

Δηλαδή για να αξιοποιήσεις το Χ99 τι πρέπει να κάνεις?

Εάν θέλεις να ακολουθείς τα νέα παιχνίδια..λογικά σε 2-3 χρόνια θα θέλεις αλλαγή πάλι.

Αλλιώς το σκεπτικό σου είναι οκ σε φάση αγοράζεις αυτά που είπες και σε 2 χρόνια

με 200? αναβαθμίζεις σε 5960X (τόσο θα έχουν στο ebay) και με λίγο OC είσαι πάλι άρχοντας.

Μπορείς να διαβάσεις και πιο αναλυτικά εδώ που έχουμε δοκιμάσει πολλά CPUs.

Παρ'όλα αυτά μπορεις να κάνεις την δουλειά σου με αρκετά φθηνότερο setup εάν διαβάσεις την σελίδα Gaming :)

Link to comment
Share on other sites

γράφω ότι θα πάρω αρχικά μια ραμ και αργότερα τι άλλες 3

Δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει το μέγεθος της δαπάνης ( από άλλη τσέπη θα βγουν τα επόμενα; ) αλλά το να έρχεται το κόστος προοδευτικά;

Ε γιατί δεν παίρνεις τον 8c/16t με πιστωτική και 765 άτοκες δόσεις τότε; Δεν το λέω ειρωνικά, αλήθεια ρωτάω.

Και συγκρίνεις κόστος 700παρά+"ουρά" με το άλλο πακέτο (1155) που δεν έχει "ουρά". Δεν βγάζω νόημα, μπορεί να το χάνω κάπου... :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει το μέγεθος της δαπάνης ( από άλλη τσέπη θα βγουν τα επόμενα; ) αλλά το να έρχεται το κόστος προοδευτικά;

Ε γιατί δεν παίρνεις τον 8c/16t με πιστωτική και 765 άτοκες δόσεις τότε; Δεν το λέω ειρωνικά, αλήθεια ρωτάω.

Και συγκρίνεις κόστος 700παρά+"ουρά" με το άλλο πακέτο (1155) που δεν έχει "ουρά". Δεν βγάζω νόημα, μπορεί να το χάνω κάπου... :)

Αρχικά δεν θέλω να βάλω δόσεις.

Ακούγετε παράξενο έχεις δίκαιο.Να στο εξηγήσω.

Αυτή τη στιγμή μπορώ να δώσω 600Ε για cpu-mobo-ram. Απλά αν αξίζει το μεγαλύτερο ποσό τον 600 να πάνε σε cpu-mobo μπορώ να πάρω αρχικά την μια ραμ και αργότερα την 2η επειδή δεν μπορώ να περάσω τα 600Ε.

Κάρτα (και τροφοδοτικό αν χρειαστεί) θα αλλάξω το καλοκαίρι.

Όλες οι προτάσεις για setup δεκτές :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά δεν θέλω να βάλω δόσεις.

Ακούγετε παράξενο έχεις δίκαιο.Να στο εξηγήσω.

Αυτή τη στιγμή μπορώ να δώσω 600Ε για cpu-mobo-ram. Απλά αν αξίζει το μεγαλύτερο ποσό τον 600 να πάνε σε cpu-mobo μπορώ να πάρω αρχικά την μια ραμ και αργότερα την 2η επειδή δεν μπορώ να περάσω τα 600Ε.

Κάρτα (και τροφοδοτικό αν χρειαστεί) θα αλλάξω το καλοκαίρι.

Όλες οι προτάσεις για setup δεκτές :)

Αν σου βγαίνει στο οικονομικό σου πλάνο, χωρίς να σπρώχνει την επόμενη GPU πολύ μακριά (γιατί εκεί πάσχει το setup) τότε ναι, βουρ για τον 6core.

Με τους κύκλους που περιγράφεις (5 χρόνια+) σίγουρα θα έχει νόημα σε λίγο καιρό η σημερινή σου αγορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγαίνει στο οικονομικό σου πλάνο, χωρίς να σπρώχνει την επόμενη GPU πολύ μακριά (γιατί εκεί πάσχει το setup) τότε ναι, βουρ για τον 6core.

Με τους κύκλους που περιγράφεις (5 χρόνια+) σίγουρα θα έχει νόημα σε λίγο καιρό η σημερινή σου αγορά ;)

Το αρχικό ερώτημα είναι άλλο. Απλά δεν το έθεσα σωστά.

Τι θα κερδίσω αν πάω σε X99/DDR4 αντί των Z97/DDR3?Βασικά αξίζει?

Έδωσα πολύ βάση στον επεξεργαστή και το budget και σε μπέρδεψα

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό ερώτημα είναι άλλο. Απλά δεν το έθεσα σωστά.

Τι θα κερδίσω αν πάω σε X99/DDR4 αντί των Z97/DDR3?Βασικά αξίζει?

Έδωσα πολύ βάση στον επεξεργαστή και το budget και σε μπέρδεψα

Future-proofness θα κερδίσεις.

Στέλνεις την επόμενη αναβάθμιση του cpu/mobo για ακόμα αργότερα. Γιατί "εδώ και τώρα" για gaming, δεν υπάρχει όφελος. Για άλλες πιο multithreaded εργασίες, ο 6core είναι καλύτερος και "εδώ και τώρα" βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Future-proofness θα κερδίσεις.

Στέλνεις την επόμενη αναβάθμιση του cpu/mobo για ακόμα αργότερα. Γιατί "εδώ και τώρα" για gaming, δεν υπάρχει όφελος. Για άλλες πιο multithreaded εργασίες, ο 6core είναι καλύτερος και "εδώ και τώρα" βέβαια...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια! Θα το ψάξω λίγο ακόμα και θα αποφασίσω :)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά αν το θες μόνο για gaming μην πας πάνω απο το z97 δεν έχει νόημα και τον 5960x να πάρεις οι επιδόσεις δεν μετράνε στα παιχνίδια απο το σύνολο των πυρηνών αλλά και απο το τί κάνει ο κάθε πυρήνας μόνος του!

Και επειδή τα έχω περάσει όλα αυτά, άσχετα με το ότι πήρα 6 core για την ταύλα μου, κάποτε ο [MENTION=2011]John-X[/MENTION] με τον 6 core 980x του χιλιάρικου μου έλεγε ότι παταάει τον 4 core 3770 2 χρονών νεότερο όμως επεξεργαστή στο crysis benchmark..για ρωτήστε τον μετά τα benchmarks κάτι +30fps που φαγε στην μάπα και είχαμε κ οι 2 την ίδια 680 gtx!!

ΔΕΝ υπάρχει future proof game pc..τα πληρώνουμε μερικοί τόσα χρόνια και τα γνωρίζουμε καλύτερα :)

Εφόσον δεν έχεις το χρήμα δεν υπάρχει λόγος να κάνεις βλακείες! Πάρε ένα 4690k μια z97 μητρική 8gb ram και είσαι άρχοντας για 2-3 χρόνια! Το μετά δεν ξέρει κανείς να στο απαντήσει όταν εγώ με το μηχάνημα που έχω βλέπω 30fps στο assassins creed unity περιμένω να μου πεις τι μέλλον βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now