Thanos1

Ερωτήσεις αναβάθμισης ..

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ,

Είμαι λίγο πρίν το "δέσιμο" gaming pc ( μετά απο 8 - 9 χρόνια ... ) κατά κύριο λόγο συστήματος με προοπτικές ελλαφρού overcloaking ...

οι ερωτήσεις αφορούν επιλογή σωστών μνημών και επεξεργαστή ...

όσο αφορά τον επεξεργαστή απο ότι γράφει η πλειονότητα ξένων και ελληνικών φόρουμ με βάση διάφορες δοκιμές για gaming σύστημα η τιμή ενός

4790Κ δεν δικαιολογεί την αγορά του στο ελάχιστο .. ρωτάω δηλαδή τώρα που μιλάμε η αγορά ι5 4690Κ για gaming σύστημα είναι μονόδρομος ?? ...

και όσο αφορά την μνήμη δεν ξέρω σε τί να επενδύσω

1) 8 GB ( 2 X 4 ) με CL 9 και συχνότητα 1866Mhz ή 8 GB ( 2 X 4 ) με CL 11 και συχνότητα 2400Mhz ?

2) 16 GB ( 2 X 8 ) με CL 9 και συχνότητα 1866Mhz ή 16 GB ( 2 X 4 ) με CL 11 και συχνότητα 2400Mhz ?

στα άλλα parts έχω καταλήξει ... όταν έχετε χρόνο και διάθεση πείτε καμιά άποψη ... Ευχαριστώ ..

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και μονόδρομος, υπάρχουν και οι 6300/83ΧΧ και για gaming δεν είναι και κακές επιλογές, μιας και θα clockάρεις κιόλας. Ειδικά αν το budget είναι οριακό.

Για μνήμη 2x8GB @ 1866's good enough, για καιρό. Πάντως πριν ακούσεις προτάσεις από τα παιδιά, να πεις budget και χρήση, καθώς και αν έχει οθόνες κτλ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει υπάρχουν και αυτοί .. απλά έχω προτίμηση εκεί ...είμαι Intel φάν μπόι :joyous: βλέπεις ... χρήση ανέφερα δεν το "πιασες" .. κυρίως gaming και ελαφρύ overcloaking ... budget 1400 euro μέγιστο .. βέβαια δεν θα πάρω κουτί εχω corsair 600T.. έχω τροφοδοτικό και ψύκτρα ... έχω καταλήξει στα περισσότερα part .. επεξεργαστή και μνήμη έχω κάποιους ενδιασμούς ... οθόνη έχω μια LG με μέγιστη ανάλυση 1920χ1080 ... στην μνήμη ιδίως στην επιλογή CL , MHZ , 8 ή 16 ??

Ε όχι και μονόδρομος, υπάρχουν και οι 6300/83ΧΧ και για gaming δεν είναι και κακές επιλογές, μιας και θα clockάρεις κιόλας. Ειδικά αν το budget είναι οριακό.

Για μνήμη 2x8GB @ 1866's good enough, για καιρό. Πάντως πριν ακούσεις προτάσεις από τα παιδιά, να πεις budget και χρήση, καθώς και αν έχει οθόνες κτλ... ;)

Link to comment
Share on other sites

To είδα το "gaming" απλά ήθελα να επεκταθείς, μπας και κάνεις και κάτι άλλο ιδιαίτερο, από άποψη απαιτήσεων.

Με 1400 ευρώ πάντως, παίζεις άνετα το κλασικό 4670k & Hero VII & 2x128GB 850PRO & GTX 970 & NH-D15 & 2x8GB 1866MHz ή λίγο παραπάνω. Η μνήμη (ΜΗz) σε αυτή την πλατφόρμα δεν δίνει και τίποτα σημαντικό. Αν θέλεις να κάψεις χρήματα, δεύτερη GTX 970, που σε 1080p είναι ΥΠΕΡβολή - όχι αστεία :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι κάτι που να χρησιμοποιεί τα σύν του Hypertheading ( δηλαδή programming , photoshop , επεξεργασία video .. ) αν και έχω τελειώσει προγραμματισμό απο ΙΕΚ αλλά επειδή κυρίως δουλεύω ώς administrator "κάπου" με κάποιους χρήστες "στο κεφάλι μου" ότι είχα μάθει σε C .. πετάξανε ... το pc στο σπίτι είναι για διάφορες χρήσεις και ολίγον απο gaming .. στα parts σχεδόν έπεσες μέσα στα περισσότερα ,, για ssd λέω 1 x 850 pro 256gb, ψύκτα έχω ΝOCTUA U14S ,και κάρτα λέω Gigabyte 970 G1 Gaming ... στη μνήμη αξίζει να ανέβω παραπάνω με "ψηλότερο" CL πχ 10 , 11 ??

To είδα το "gaming" απλά ήθελα να επεκταθείς, μπας και κάνεις και κάτι άλλο ιδιαίτερο, από άποψη απαιτήσεων.

Με 1400 ευρώ πάντως, παίζεις άνετα το κλασικό 4670k & Hero VII & 2x128GB 850PRO & GTX 970 & NH-D15 & 2x8GB 1866MHz ή λίγο παραπάνω. Η μνήμη (ΜΗz) σε αυτή την πλατφόρμα δεν δίνει και τίποτα σημαντικό. Αν θέλεις να κάψεις χρήματα, δεύτερη GTX 970, που σε 1080p είναι ΥΠΕΡβολή - όχι αστεία :)

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο PRO θα σου δώσουν διπλάσιες σχεδόν επιδόσεις, αν δεν βαριέσαι τα του RAID0. Για την U14S, ασχολίαστο, τα σπάει. Η G1 έχει τις καλύτερες εξόδους, αλλά δεν θυμάμαι να είναι semi-passive αν αυτό σε ενδιαφέρει.

Στις μνήμες, θεωρητικά, όσο ανεβαίνουν τα CL πέφτουν οι επιδόσεις (στα ίδια MHz) - αλλά στην πράξη στους Intel αυτό τον καιρό μιλάμε για διαφορές 2-3% σε συγκεκριμένες εργασίες και αν. Κοινώς μην ακριβοπληρώσεις 2666+ και φαντεζί πράματα, ότι σου βγαίνει σε λογική τιμή και 16GB από 1866 και πάνω κάνει την ίδια περίπου δουλειά. Αν αξίζει να προσέξεις κάτι ρεαλιστικά, είναι να διαλέξεις καμία εταιρία με σωστό RMA (Kingston/Corsair κτλ) μπας και το χρειαστείς χρόνια μετά.

Link to comment
Share on other sites

4690k + asus z97 a + οτιδήποτε g skill 2 x 8gb εννοείτε! Καλύτερα ένας 850 για αρχή και βλέπεις αργότερα αν χρειάζεσαι κι άλλον..σου φτάνουν τα λεφτά για 4790k! Επίσης θες και οθόνη κουτί τροφοδοτικό κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαριέμαι τα του RAID0 ( που θα ήταν αυτό αν θα έκανα .. )λέω να μείνω σε 1 χ 850 PRO 256gb .. σκεφτόμουν για 512gb αλλά ανεβαίνει η τιμή και σε κάνα χρόνο θα πέσει να μην τον χρυσοπληρώσω .. σχετικά με τις μνήμες σε Corsair σκέφτομαι .. και βέβαια όχι φαντεζί πράματα απο όσα είχα διαβάσει απο εδώ και εκεί τα + επιδόσεων μεταξύ 1866 , 2133 , 2400 για gaming και γενικά ψυχαγωγική χρήση είναι ελάχιστα .. αν θα πήγαινα παραπάνω το πολύ 2400 .. περί G1 αν ισχύουν αυτά που διάβασα στο review στο guru3d είμαι υπέρ ευχαριστημένος ... και να ακούγεται ελάχιστα λίγο airflow απο τα ανεμιστηράκια δεν τρέχει και τίποτα .. δες εδώ -> Gigabyte GeForce GTX 980 G1 Gaming review - Introduction

Οι δύο PRO θα σου δώσουν διπλάσιες σχεδόν επιδόσεις, αν δεν βαριέσαι τα του RAID0. Για την U14S, ασχολίαστο, τα σπάει. Η G1 έχει τις καλύτερες εξόδους, αλλά δεν θυμάμαι να είναι semi-passive αν αυτό σε ενδιαφέρει.

Στις μνήμες, θεωρητικά, όσο ανεβαίνουν τα CL πέφτουν οι επιδόσεις (στα ίδια MHz) - αλλά στην πράξη στους Intel αυτό τον καιρό μιλάμε για διαφορές 2-3% σε συγκεκριμένες εργασίες και αν. Κοινώς μην ακριβοπληρώσεις 2666+ και φαντεζί πράματα, ότι σου βγαίνει σε λογική τιμή και 16GB από 1866 και πάνω κάνει την ίδια περίπου δουλειά. Αν αξίζει να προσέξεις κάτι ρεαλιστικά, είναι να διαλέξεις καμία εταιρία με σωστό RMA (Kingston/Corsair κτλ) μπας και το χρειαστείς χρόνια μετά.

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια φτάνουν για 4790Κ αλλά αξίζει ?? δεν είναι καλύτερα να ρίξω την διαφορά στην κάρτα γραφικών G1 Gaming Gigabyte ?? ... μητρική έχω αποφασίσει Hero 2 ...οθόνη , κουτί , τροφοδοτικό είπα έχω ..

4690k + asus z97 a + οτιδήποτε g skill 2 x 8gb εννοείτε! Καλύτερα ένας 850 για αρχή και βλέπεις αργότερα αν χρειάζεσαι κι άλλον..σου φτάνουν τα λεφτά για 4790k! Επίσης θες και οθόνη κουτί τροφοδοτικό κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Αν παίζεις κάτω από 1440p δεν χρειάζεσαι τόσο ακριβή κάρτα ενώ μπορείς τ χρόνου η σε 2 χρόνια να αλλάξεις κάρτα και θα σαι πολύ κομπλέ και στον επεξεργαστή..Μια 970 υπεραρκει! Πες μας τι ανάλυση παίζεις..

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που λέω 970 είναι .. μιλάω για την Gigabyte 970 G1 Gaming .. δεν μιλάω για 980 .. σε ανάλυση 1920χ1080 παίζω.. και στον επεξεργαστή που λές γιατί να πάρω τώρα 4790Κ δεν τα δίνω αργότερα αν επαληθευτούν οι φήμες σε ένα SkyLake ..

Αν παίζεις κάτω από 1440p δεν χρειάζεσαι τόσο ακριβή κάρτα ενώ μπορείς τ χρόνου η σε 2 χρόνια να αλλάξεις κάρτα και θα σαι πολύ κομπλέ και στον επεξεργαστή..Μια 970 υπεραρκει! Πες μας τι ανάλυση παίζεις..
Link to comment
Share on other sites

Εκ πείρας, αν και μόνο 1 μήνα που τον έχω, ο 4790k θα σε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Αν σταθεροποιήσεις και τα volt θα έχεις στα χέρια σου ένα τρομερό εργαλείο που αποδίδει και κρατάει χαμηλή θερμοκρασία. Για OC δε, με μια AIO υδρόψυξη φτάνεις άνετα τα 5,5-6GHz.

Link to comment
Share on other sites

OYTE o Chuck Norris τέτοια πράματα! 4.8GHz stable και είσαι να αγοράζεις και λαχείο in such a case...

Συγχώρεσε. Έβλεπα το ακόλουθο link και υπερενθουσιάστηκα. Μέχρι εκεί που λες είναι για μας τους κοινούς θνητούς.

Overclocking study - Intel Core i7 4790K & Intel Pentium G3258 - air, water, phase-change, DICE & LN2 - LAB501

Link to comment
Share on other sites

Αν και σου απάντησε ο caution ... αυτού του ύψους το overcloak μόνο σε bench table με υγρό άζωτο ... μέσα σε κουτί καθημερινής χρήσης .. τα 4.4ghz που τρέχεις το 4790k σου εγώ νομίζω ότι θα τα πιάσω rock stable με overcloak σε έναν 4690Κ που λέω να πάρω με την βοήθεια της Noctua U14S με διπλό ανεμιστήρα ( pull - push διάταξη .. ) ... και επίσης η διαφορά τιμής μεταξύ τους είναι 100 ευρώ ...

Εκ πείρας, αν και μόνο 1 μήνα που τον έχω, ο 4790k θα σε αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Αν σταθεροποιήσεις και τα volt θα έχεις στα χέρια σου ένα τρομερό εργαλείο που αποδίδει και κρατάει χαμηλή θερμοκρασία. Για OC δε, με μια AIO υδρόψυξη φτάνεις άνετα τα 5,5-6GHz.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι έχεις ψαχτεί εδώ και κει για τους 2 αυτούς επεξεργαστές, αλλά πέραν των εργοστασιακών 500ΜΗz, το hyperthreading (4790k μόνο) και μικρών ακόμα λεπτομεριών είναι όμοιοι. Επομένως είναι προσωπικά τα κριτήρια από κει και ύστερα.

Εγώ τον πήρα καθαρά λόγω out-of-box performance, καθώς όταν ολοκληρώσω το μηχάνημα και μπει η υδρόψυξη θέλω να το δουλεύω στα 5GHz τουλάχιστον. 4.4 είναι με την stock ψύκτρα!

Link to comment
Share on other sites

Για να πώ την αλήθεια ... έχω ψαχτεί εδώ και πολύ καιρό γενικότερα στο θεμα mobo + cpu ... και αφού αποφάσισα για socket 1150 , περίμενα το refresh των

Haswell για καλύτερη θερμική συμπεριφορά αλλά έχω απογοητευθεί απο τις τελικές επιδόσεις ... το out of the box performance είναι όντως καλό .... αλλά αξίζει

να πληρώσεις 100 ευρώ επιπλέον αν δεν κάνεις video editing ( που εκεί βοηθάει το hyperthreading .. ) ....το ξέρω ότι με stock ψύκτρα είσαι στα 4.4ghz .. όσο για να δουλεύεις rock stable στα 5ghz τον 4790k ακόμα και με custom υδρόψυξη δεν νομίζω να γίνεται .. στο εύχομαι .. αλλά μέχρι ώρας δεν το έχω δεί πουθενά με αποδείξεις οχι λόγια του αέρα ..

Φαντάζομαι έχεις ψαχτεί εδώ και κει για τους 2 αυτούς επεξεργαστές, αλλά πέραν των εργοστασιακών 500ΜΗz, το hyperthreading (4790k μόνο) και μικρών ακόμα λεπτομεριών είναι όμοιοι. Επομένως είναι προσωπικά τα κριτήρια από κει και ύστερα.

Εγώ τον πήρα καθαρά λόγω out-of-box performance, καθώς όταν ολοκληρώσω το μηχάνημα και μπει η υδρόψυξη θέλω να το δουλεύω στα 5GHz τουλάχιστον. 4.4 είναι με την stock ψύκτρα!

Link to comment
Share on other sites

για τις ram:

αν δουλευεις gcc κλπ compilers με τερατα source files, βολευει χαμηλο cl

για παιχνιδια υψηλο clock

αν και δεν ξερω αν θα δεις περισσοτερο απο 5fps ανα 1000hz...

τωρα αν ψαχνεις κανενα instrucion set ειδικοτερα θα τα δεις μονος σου αυτα

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και μονόδρομος, υπάρχουν και οι 6300/83ΧΧ και για gaming δεν είναι και κακές επιλογές, μιας και θα clockάρεις κιόλας. Ειδικά αν το budget είναι οριακό.

Για μνήμη 2x8GB @ 1866's good enough, για καιρό. Πάντως πριν ακούσεις προτάσεις από τα παιδιά, να πεις budget και χρήση, καθώς και αν έχει οθόνες κτλ... ;)

INTEL PENTIUM G3258 3.20GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU - Και αυτός τίμιος δεν είναι για gaming ?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω κ εγώ μια μικρή αναβάθμιση. Έχω τον q9400 με 2*2gb ram m-atx κ επειδή έχω μια επιδότηση σκεφτομαι να κάνω καμιά αλλαγή στο pc. Με καλύπτει για αυτά που κάνω internet,word αλλά σκέφτομαι να δώσω τα υπάρχων πράγματα σε φιλαράκι. Για μητρική σκέφτομαι αυτή

http://www.plaisio.g...50-H97-DDR3.htm

κ μνήμη http://www.plaisio.g...08DT1TX0CEU.htm κ αργότερα να βάλω άλλη μία ίδια όταν πέσουν οι τιμές.Αυτά θα πάρω τώρα κ έπεται

cpu http://www.plaisio.g...80646I54460.htm

σκληρό έχω έναν 60gb ssd που θέλω να τον αλλάξω κυρίως λόγω χώρου, δεν με εξυπηρετεί. Τι λέτε να πάω για αναβάθμιση ή να μείνω με το υπάρχων σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Προχώρα αλλά σύντομα θα βάλεις και την δεύτερη μνήμη, επίσης θες έναν ssd-850 evo 120gb και έναν 2tb wd red :)

Σε εμένα πάει η απάντηση? Για σκληρό θα πάω σε 240gb ssd γιατί έχουν πέσει αρκετά οι τιμές. Θα δω διαφορά ακόμα κ σε απλά πράγματα δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάει η απάντηση? Για σκληρό θα πάω σε 240gb ssd γιατί έχουν πέσει αρκετά οι τιμές. Θα δω διαφορά ακόμα κ σε απλά πράγματα δηλαδή?

Yeap! Βάλε 240gb 840 evo που είναι και τσάμπα! Αν δεις διαφορά? Είναι σαν να μπαίνεις από καράβι σε αεροπλάνο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now