JC_Denton

Τα νέα Enermax REVOLUTION 85+ PSUs !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547cbf9dcf3cf7.jpg[/WRAPLEFT]Πριν 2 μήνες ορισμένοι θα θυμούνται ότι η Enermax είχε ανακοινώσει μερικά νέα τροφοδοτικά, τα λεγόμενα REVOLUTION 85+, τα οποία θα αντικαταστούσαν τη σειρά GALAXY της εταιρείας, η οποία άφησε ικανοποιημένους αρκετούς πελάτες, ειδικότερα με το κορυφαίο της μοντέλο των 1000W.

Τώρα λοιπόν, αυτά τα καινούρια τροφοδοτικά της νέας σειράς REVOLUTION 85+ έρχονται, φέρνοντας μαζί τους μια νέα εμφάνιση και χαρακτηριστικά που δεν τα έχουμε ξαναδεί σε τροφοδοτικά της εταιρείας.

Καταρχάς, τα PSU αυτά θα έρθουν σε 4 εκδόσεις: 850W (ERV850EWT), 950W (ERV950EWT), 1050W (ERV1050EWT) και 1250W (ERV1250EGT - διαθέσιμο ΜΟΝΟ στην Ευρώπη). Όλα τα τροφοδοτικά θα έχουν 6 12άρες γραμμές στα 30 με 35Α η καθεμία, no-load operation mode, power saving modes για τους επερχόμενους CPUs, υψηλό efficiency (85+ %), ενώ θα είναι και Modular.

Ο ανεμιστήρας που θα χρησιμοποιούν θα είναι ένας 13.5 cm, που θα μας προσφέρει αθόρυβη και όσο το δυνατόν ψυχρότερη λειτουργία. Τιμή και διαθεσιμότητα για όλα τα μοντέλα, ακόμα δεν έχουν γίνει γνωστές, παρά μόνο για το μοντέλο των 1050W στα ~250?.

Ένα καλό Review πάντως του συγκεκριμένου τροφοδοτικού, μπορείτε να βρείτε στο Anandtech.

Μερικές φωτογραφίες από το μοντέλο των 1050W:

464913805753506.jpg

464913805767189.jpg

46491380577cbab.jpg

Διαβάστε περισσότερα εδώ . . .

Link to comment
Share on other sites

Aπ' ότι φαίνεται η Enermax συνεχίζει την καλή δουλειά βελτιόνοντας και το efficiency...

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το Corsair που σφυρίζει κλέφτικα στα 3d με κάποιο της σειράς...

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια noobistiki ερωτηση? αν πχ εχω 850 watt τροφοδοτικο και το συστημα μου καταναλωνει 600 watt τοτε το τροφοδοτικο θα "σπαταλα" το ιδιο ρευμα που θα χρειαζοταν και ενα 600 watt τροφοδοτικο?

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια noobistiki ερωτηση? αν πχ εχω 850 watt τροφοδοτικο και το συστημα μου καταναλωνει 600 watt τοτε το τροφοδοτικο θα "σπαταλα" το ιδιο ρευμα που θα χρειαζοταν και ενα 600 watt τροφοδοτικο?

Eάν έχουν το ίδιο efficiency στα συγκεκριμένα watt που καταναλώνει το pc ναι.

Αν στα 600watt που καταναλώνει το σύστημα το 600ρι έχει 80% efficiency ενώ το 1000ρι 85% τότε ποιο λίγο θα καίει το 1000ρι,και το αντίστροφο.

Γενικά πάντως το psu δίνει τόσο ρεύμα όσο ζητάει το σύστημα και καίει το αντίστοιχο,δεν παίζει σε full ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ΜΑχιμο look , πολυ ομορφα τα sleeved καλωδια τους....πολυ καλες τιμες και πολυ καλες επιδοσεις...μου αρεσει..:kiss:...

Επισης θα τρελενομουν αν ειχε και το κολπακι που ειχε το infinity 720 που οταν εκλεινε το pc εμεναν αναμενα τα fanακια για κανα λεπτο για να φευγει η θερμοτητα..:'(....

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα τρελενομουν αν ειχε και το κολπακι που ειχε το infinity 720 που οταν εκλεινε το pc εμεναν αναμενα τα fanακια για κανα λεπτο για να φευγει η θερμοτητα..:'(....

Κάγκουρα :P

Link to comment
Share on other sites

[quote=ProPitsiriko$;22997.

Επισης θα τρελενομουν αν ειχε και το κολπακι που ειχε το infinity 720 που οταν εκλεινε το pc εμεναν αναμενα τα fanακια για κανα λεπτο για να φευγει η θερμοτητα..:'(....

Όχι να μην το χει γιατί μου σπαγε τα νεύρα.Περίμενα να σιγουρέψω ότι το pc έκλεισε.

PC είναι όχι turbo κινητήρας....:gizmo:

Link to comment
Share on other sites

Aπ' ότι φαίνεται η Enermax συνεχίζει την καλή δουλειά βελτιόνοντας και το efficiency...

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το Corsair που σφυρίζει κλέφτικα στα 3d με κάποιο της σειράς...

ποιο Corsair σου σφυριζει κλεφτικα ρε?

εγω προψε πηρα το 1000αρι και ειναι σαν να μην υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

ποιο Corsair σου σφυριζει κλεφτικα ρε?

εγω προψε πηρα το 1000αρι και ειναι σαν να μην υπαρχει.

To 1000ρι.Όπως και άλλα 3 που έχω δει.

Under 3d load πάντα.Έχει πολλά thread στο support τους.

To κλασσικό prob με τα μεγάλα rails...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι fan της Enermax, αλλά ας με συγχωρέσουν: Σε αυτά τα λεφτά, δεν πρόκειται να αγοράσω το προϊόν τους. Υπάρχουν και άλλες αξιόποστες εταιρείες psu.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπάρχουν...η απάντηση που πήρα εγώ ήταν...

- Εκτός του ότι είναι Enermax, δεν υπάρχουν άλλα τροφοδοτικά με τέτοιο efficiency σε αυτά τα watt...

Ότι λεέι ο καθένας για τα προϊόντα του δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Απλά πανάκριβο... :whip:

Δεν έχουν καταλάβει οτί η αγορά έχει προχωρήσει και υπάρχουν πλέον πολλοί και καλοί παίκτες εκεί έξω. Μου φαίνεται θα το μάθουν the hard way... ;)

Link to comment
Share on other sites

Με 100 ευρώ λιγότερα παίρνει κανείς το 880άρι της Hiper με 85+ efficiency και τρελά χαρακτηριστικά.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1083155&Manufacturer=Hiper&category=69977705&catalog=20

Έχω αυτό το hiper και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος ... ειναι και αθορυβο

παντως πολυ ακριβο.... :@....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now