MetallicGR

UPDATED: Memory Bug στις NVIDIA GeForce GTX 970 GPUs

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Memory Bug στις NVIDIA GeForce GTX 970 GPUs]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/nvidia3.png[/NEWS_IMG] Κάνει την κάρτα unplayable μετά τα 3.5GB σύμφωνα με αναφορές χρηστών.

Μέλη του Overclock.net συνάντησαν ένα περίεργο πρόβλημα στις GeForce GTX 970 κάρτες γραφικών τους κατά το οποίο δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί όλη η μνήμη των 4GB σε μερικούς AAA τίτλους όπως το (παλιό) Skyrim αλλά και το νέο Shadow of Mordor, στο οποίο μόλις η χρήση ξεπεράσει τα 3.5GByte (σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και τα 3.2GB), ξεκινούν διάφορα προβλήματα όπως stuttering και μειωμένα FPS. Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται μόνο κατά το gaming, και μπορεί να αναπαραχθεί εάν τρέξουμε το Nai benchmark το οποίο δοκιμάζει το bandwidth της μνήμης της κάρτας γραφικών, εμφανίζοντας το αποτέλεσμα σε GB/s δίπλα σε κάθε "chunk" μνήμης των 128MB.

Η πηγή του προβλήματος ενδέχεται να είναι μέσα στην ίδια την αρχιτεκτονική (καθώς η GTX 970 έχει 3 SMMs λιγότερα απ' ότι η 980 χωρίς να υπάρχουν λεπτομέρειες για το ποιος SM "έφυγε" από ποιο Raster Engine), στους drivers, ή απλά στον λάθος τρόπο που χρησιμοποιείται το Nai benchmark καθώς απαιτεί την χρήση μιας δεύτερης κάρτας (iGPU κυρίως) για να μην καταναλώνει μνήμη το Aero των Windows. Η καλύτερη λύση είναι να δοκιμάσουμε το Nai benchmark με τη χρήση μιας άλλης GPU έχοντας και το AfterBurner ανοιχτό παρατηρώντας το VRAM usage της κύριας κάρτας, για να υπολογίσουμε το "πότε θα περιμένουμε την εμφάνιση του bug".

Η NVIDIA φαίνεται να είναι ενήμερη για το πρόβλημα σύμφωνα με post ενός συντονιστή στα GeForce forums και ψάχνει τη λύση του. Το "Memory Bug" όπως αποκαλείται σε πολλά forums, δεν επηρεάζει την μεγαλύτερη GPU, GTX 980.

UPDATE:

Η NVIDIA τοποθετήθηκε στο θέμα. Συγκεκριμένα είπε:

"Η GTX 970 έχει 4GB μνήμης. Όμως η κάρτα έχει διαφορετική διαμόρφωση SM από την 980, και λιγότερες γέφυρες επικοινωνίας με το υποσύστημα της μνήμης. Για να διαχειριστούμε ομαλά την μνήμη, χωρίζουμε τη μνήμη σε δύο τμήματα, ένα των 3.5GB και ένα των 0.5GB. Η κάρτα δίνει μεγαλύτερη προτεραιότητα στα πρώτα 3.5GB και έτσι όταν ένα παιχνίδι "ζητάει" λιγότερα από 3.5GB ανά draw command, τότε η κάρτα χρησιμοποιεί μόνο το πρώτο τμήμα, γι' αυτό και οι εφαρμογές τρίτων που μετρούν την χρήση VRAM αναφέρουν ότι η 970 χρησιμοποιεί 3.5GB. Η GTX 980 ενδέχεται να παρουσιάσει μεγαλύτερο αριθμό, εφόσον χρησιμοποιείται περισσότερη μνήμη και μόνο τότε χρησιμοποιούνται και τα δύο τμήματα.

Καταλαβαίνουμε ότι υπήρξαν ορισμένες ερωτήσεις όσον αφορά τις επιδόσεις της GTX 970 όταν χρησιμοποιεί το δεύτερο τμήμα των 0.5GB. Ο καλύτερος τρόπος για να το εντοπίσουμε είναι να τρέξουμε ορισμένα παιχνίδια. Συγκρίνουμε τις 970/980 αρχικά σε ένα παιχνίδι που χρησιμοποιεί λιγότερο από 3.5GB, και ύστερα μετά αυξάνουμε τις λεπτομέρειες ούτως ώστε να χρησιμοποιήσει περισσότερα από 3.5GB.

Ακολουθεί ένα παράδειγμα:

[img_alt=Memory Bug στις NVIDIA GeForce GTX 970 GPUs]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums321-picture40470.jpg[/img_alt]

Στην 980 οι επιδόσεις στο Shadows of Mordor πέφτουν κατά 24% και 25% για την 970. Στο Battlefield 4 η 980 "πέφτει" κατά 47% και η 970 κατά ακριβώς 50%. Στο CoD: AW, η πτώση μετράται στο 41% για την GTX 980 και 44% στην GTX 970. Όπως φαίνεται η διαφορά μεταξύ των δύο καρτών είναι μικρή."

[img_alt=Memory Bug στις NVIDIA GeForce GTX 970 GPUs]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums321-picture40448.jpg[/img_alt]

Αναπαράσταση που δείχνει το πραγματικό bandwidth ανάμεσα στις 970 και 980. Η 970 εμφανίζει μειωμένο bandwidth μετά τα 3200MB κάτι που επηρεάζει και η L2 cache της.

[img_alt=Memory Bug στις NVIDIA GeForce GTX 970 GPUs]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums321-picture40447.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται, ο technology leader ® δεν κάνει τέτοια λάθη, εμείς χειριζόμαστε τις κάρτες μη σωστά.

:shifty:

Με τα υπάρχοντα παιχνιδια ενας κατοχος 970gtx δεν μπορει να το καταλαβει εκτος εαν γουσταρει gaming στα 20 fps.

Η μνημη φουλαρει 4,0gb ram απλα οταν γινει αυτο το gpu usage τρωει φρίκες λογο της διαμεταγωγής .

Για να το πετυχω αυτο πρεπει στο,

1. AC UNITY να τρεξω ultra 1440p με χ4MSAA που εκει ειμαι στα 40 fps average με SLI.

2. Στο Middle mordor αρχιζει να τρωει φρικες οταν τρεχω σε 4Κ resolution. Σε 1440p παιζει νερο στα ultra...

3. Στο Far Cry 4 οταν παιζω με χ8MSAA σε 1440p με 35 fps average.

Σαφως και θα πρεπει να δωθει λυση απο την πρασινη....

Εαν δεν δοθει, βαζουμε αγγελια και παμε για τα φρεσκα της πρασινης σε 2 μηνες

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

^ όχι - λόγω bug γίνεται. Νομίζω είδα αναφορές και για 680/770 4GB και δεν ξέρω για τις mobile...

Και ναι είναι για ΟΛΕΣ τις 970, δεν παίζουν ρόλο MSI/ASUS/κτλ.

Η μνημη φουλαρει 4,0gb ram απλα οταν γινει αυτο το gpu usage τρωει φρίκες λογο της διαμεταγωγής .

Αν είναι όπως το περιγράφεις απλό "load", θα έτρωγε φρίκες και η 980. Δεν είναι gpu load, στον memory controller θα είναι το πρόβλημα και αν είναι εκεί, δεν "φτάνεις" με firmware.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Και όπως θα λέγανε και οι φιλοι μας απ το Αμέρικα " too good to be true". "Shit happens" :hehe:

Να υποθέσω αυτό συμβαίνει λόγω του στενού bus? Η του νέου είδους αλγόριθμου συμπίεσης των υφών που φτιάξανε? Θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

If that is true τοτε παλι καλα που δεν πηρα 970 γιατι στο τσακ ημουν,αλλα μου καθοταν στον λεμο κατι με χαλουσε.....βρηκα την υγεια μου με την 980...στο shadow of mordor δουλευει τεζα 4000mb vram usage με vsync on καρφωμενα 60 frames +ultra textures on στα 1440p εννοειτε.Ουτε κολληματα ουτε τιποτα...Τερμα smooth οπως και σε ολα τα αλλα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

If that is true τοτε παλι καλα που δεν πηρα 970 γιατι στο τσακ ημουν,αλλα μου καθοταν στον λεμο κατι με χαλουσε.....βρηκα την υγεια μου με την 980...στο shadow of mordor δουλευει τεζα 4000mb vram usage με vsync on καρφωμενα 60 frames +ultra textures on στα 1440p εννοειτε.Ουτε κολληματα ουτε τιποτα...Τερμα smooth οπως και σε ολα τα αλλα παιχνιδια.

Μπλα μπλα μπλα...στο τσακ σε πρόλαβα να μην κάνεις τσάμπα sli!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ξαναειπα ολα παιζουν ΤΕΖΑ. Δεν ειναι θεμα ποσοτητας μνημης αλλα ρυθμου διαμεταγωγης απο ενα οριο και πανω...

Απλα οταν πιεσεις την μνημη με πολυ υψηλη RESOLUTION + X MSAA τοτε το gpu load δεν μπορει να ειναι καρφωμενο 99% και παιζει μεταξυ 60-99% οπου αυτο ΠΡΟΚΑΛΕΙ STUTTER! Γιατι απο 3,3gb αρχιζει να πεφτει η διαμεταγωγη.

Σε 1440p η 970 gtx δεν εχει κανενα θεμα σε κανενα game. 40 games περασμενα καρατσεκαρισμενα....

Ποια 980gtx μπορει να παιξει σωστα :

- AC unity σε 1440p με χ4 msaa ?

- Mordor σε 4Κ με υltra ?

- far cry 4 με χ8msaa ?

Υπαρχει προβλημα αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα ! Αφορα κατα βαση αυτους με SLI. Με single 970gtx και 980gtx εισαι πολυ χαμηλα για να μιλήσεις.

Προσεχτε εαν ομως σε 1440p x4 MSAA παω και κλειδωσω στα 30 fps rock stable το AC unity σε 60hz monitor παιζει κομπλε γιατι το gpu usage ειναι καπου στα 70%.

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μπλα μπλα μπλα...στο τσακ σε πρόλαβα να μην κάνεις τσάμπα sli!!!

Οχι Νικο δεν με προλαβες....πηρα acx 980 για κανω sli περνοντας μετα την δικη σου μουχαχα :gizmo::whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

Σε 1440p η 970 gtx δεν εχει κανενα θεμα σε κανενα game.

μπορεις αν εξηγησεις ποια λογικη ακολουθησες για να φτασεις σε αυτο το συμπερασμα?

Link to comment
Share on other sites

Αφου τις εχω και τα παιζω τα games... Ελατε να το δειτε οποιος θελει.

Σου είπα εαν πας να βαλεις σε 1440p χ4msaa στο unity τοτε θα εχεις θεμα ΑΛΛΑ με αυτα τα SETTINGS θα εχεις 20 fps και η 980 gtx 25 fps

Απλα η 980gtx θα εχει 99% gpu load 25fps και η 970 gtx 20 fps με stutter επειδη το gpu load θα παιζει.

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ειχα βρει 2 Τιτανες στα 900 ευρω και με προλαβε αλλος ρε φουστη μου...

Ο ενας ηταν ο δικος μου. Που ηταν και κομμάτι τρελο...

Χοντρο προβλημα δεν υπαρχει οπως παρουσιάζετε αλλα πρεπει να διορθωθεί...

Προβλημα θα εχει αυτος με το stutter που προτιμά χαμηλα fps με πολυ ΑΑ και Resolution

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Sebastian όλα τα νέα παιχνίδια ξεφεύγουν σε vram πολύ πανω απο 3 πλεον ακόμα και σε 1080p αρα προβλημα έχουν και θα έχουν όλοι, εκτός και αν δώσανε 350? για μια κάρτα να παιζουν σε ultra και αντί αυτού αρχίσουν τους συμβιβασμούς του τύπου κωψε λίγο εδώ και λίγο εκεί στα γραφικά να μην ξεφύγουμε σε vram και παρουμε τον Πούλο!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Trabukoul ποτε επαιξες τελευταία φορα maxαρισμενο game ? Πριν χρονια φανταζομαι!

Οποτε αστο να μιλαω που τα παιζω και τα ζω ολα τα χρονια...

Με το να μιλας απο την εξεδρα δεν κανεις κατι...

Link to comment
Share on other sites

AC Unity -> 1440p + x4MSAA + 30 fps frame limiter + vsync on

View image: ACU 2015 01 22 09 30 08 302

εδω παιζει καλα. Το προβλημα υπαρχει αφου κοψω το vsync και ανεβουν τα gpu loads.

Κανονικα το παιζω 1440p (χωρις ΑΑ) με rock stable 60 fps στα ultra (δηλαδη min fps ποτε κατω απο 60fps) με 3,5gb ram χωρις ιχνος stutter...

ACU_2014_11_14_21_57_21_593.jpg

Σοβαρο θεμα τωρα δεν υπαρχει, αργοτερα ομως μπορει να εχει more.

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ποια εξέδρα ρε man ? Με λένε Βασίλη έχω r9 290 και είμαι καλά!!! :hehe:

Farcry,3,4, shadows of mordor, grid autosport HD text, skyrim moded, watchdogs, assassins unity, rise son of Rome, dragon age inquisition, όλα πάνε πανω απο 3+ vram usage χαλαρά σε 1080p. And guess what??? With no stuttering!!!!! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ας περιμενουμε να δουμε.

Μακαρι να παιζαμε διπλα διπλα 970gtx και 980gtx με τα sets που εχω κατα νου να τα βλεπατε...

Ας περιμενουμε την επισημη θεση της nvidia...

Link to comment
Share on other sites

Κρατηστε μια πισινή γιατι παιζει να μην ισχυει και τιποτα.

Δεν σημαινει οτι το πρόγραμμα που εγραψε ο γερμανος ειναι και valid απο την στιγμη που εχει την ιδια παραξενη συμπεριφορά και η 780ti, 770gtx 4gb και αλλες...

Εγω σας αναφερω καποια πραγματα απο το setup μου αλλα δεν ξερω πως θα απεδιδε το SLI 980gtx. Μπορει σε far cry 4 1440p με χ8 msaa να εχει και αυτη θεμα με gpu load or σε AC unity σε 1440p με χ4 msaa.

Ολα ειναι θεωρητικα παντα....

Σε 1440p με καταναλωση ram μεχρι 3,5gb η 970gtx παιζει αερα πατερα...

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now