MetallicGR

UPDATED: Memory Bug στις NVIDIA GeForce GTX 970 GPUs

Recommended Posts

ΔΕΙΤΕ ΤΟ VIDEO ΟΛΟΙ ΤΗΣ 980 GTX

ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΕ 4Κ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ SETS -> TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΠΑΙΖΕΙ ΧΩΡΙΣ STUTTER!!! ΤΟ GPU LOAD ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

MEMORY USED -> 3,900+ GB

Capture.jpg

Δεν υπαρχει κανενα θεμα και θα το δειτε....

Link to comment
Share on other sites

Την διάβασα εγώ nord.

Και είναι η χειρότερη που μπορούσε να είναι για τους κατόχους. 3κάτιGB "κοντινή" γρήγορη μνήμη και τα υπόλοιπα γεφυρωμένα σε άλλο pool και με 10x χειρότερο bandwidth. Όταν τα κάνεις utilize, stuttering χωρίς αύριο. Δεν υπάρχει κάτι να patchάριστει, έτσι σχεδιάστηκε.

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Την διάβασα εγώ nord.

Και είναι η χειρότερη που μπορούσε να είναι για τους κατόχους. 3κάτιGB "κοντινή" γρήγορη μνήμη και τα υπόλοιπα γεφυρωμένα σε άλλο pool και με 10x χειρότερο bandwidth. Όταν τα κάνεις utilize, shuttering χωρίς αύριο. Δεν υπάρχει κάτι να patchάριστει, έτσι σχεδιάστηκε.

αρα μιλαμε για hw προβλημα και εβγαλε αυτην την ανακοινωση ωστε να μην κανει ανακληση ολες τις καρτες? pro move imo!

Link to comment
Share on other sites

[TABLE=width: 500]

<tbody>[TR]

[TD][/TD]

[TD]GTX 980[/TD]

[TD]GTX 970[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Shadow of Mordor [/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]<3.5GB setting = 2688x1512 Very High [/TD]

[TD]72 FPS[/TD]

[TD]60 FPS[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]>3.5GB setting = 3456x1944 [/TD]

[TD]55 FPS (-24%)[/TD]

[TD]45 FPS (-25%)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Battlefield 4 [/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]<3.5GB setting = 3840x2160 2xMSAA[/TD]

[TD]36 FPS[/TD]

[TD]30 FPS[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]>3.5GB setting = 3840x2160 135% res[/TD]

[TD]19 FPS (-47%)[/TD]

[TD]15 FPS (-50%)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Call of Duty: Advanced Warfare[/TD]

[TD][/TD]

[TD][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]<3.5GB setting = 3840x2160 FSMAA T2x, Supersampling off[/TD]

[TD]82 FPS[/TD]

[TD]71 FPS[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]>3.5GB setting = 3840x2160 FSMAA T2x, Supersampling on[/TD]

[TD]48 FPS (-41%)[/TD]

[TD]40 FPS (-44%)[/TD]

[/TR]

</tbody>[/TABLE]

Wow. Just wow. Για μένα είναι σημαντικά τα drops στην απόδοση.

Το ενδιαφέρον που διαβάζω είναι το εξής:

From all indications NVIDIA decided to save time, die size, and power by simplifying the memory controller and crossbar setup. These things have a direct impact on time to market and power efficiency. NVIDIA probably figured that a couple percentage of performance lost was outweighed by the added complexity, power consumption, and engineering resources that it would have taken to gain those few percentage points back.

Οπότε οφείλεται στον σχεδιασμό της nVidia, και δεν νομίζω ότι φτιάχνεται με κανενός είδους FW / BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Sebastian?

Το άλλο με την κουτση Ελενίτσα και τον Τοτό το ξέρεις? :hehe:

Η το άλλο με την ΚουλοΜαρια? :hehe::hehe:

Αμ το άλλο που ακούγεται τωρα τελευταια? Οτι ο james clerk maxwell αποδείχθηκε λέει οτι ήταν κουλος?

:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Sebastian?

Το άλλο με την κουτση Ελενίτσα και τον Τοτό το ξέρεις? :hehe:

Η το άλλο με την ΚουλοΜαρια? :hehe::hehe:

Αμ το άλλο που ακούγεται τωρα τελευταια? Οτι ο james clerk maxwell αποδείχθηκε λέει οτι ήταν κουλος?

:hehe: :hehe: :hehe:

ειναι feature μαν, μην κραζεις!

ο καημενος ο ορεστης προσπαθει οσο μπορει, φαντασου να επαιρνε και λεφτα απο την nv <3

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση Nvidia.

The GeForce GTX 970 is equipped with 4GB of dedicated graphics memory. However the 970 has a different configuration of SMs than the 980, and fewer crossbar resources to the memory system. To optimally manage memory traffic in this configuration, we segment graphics memory into a 3.5GB section and a 0.5GB section. The GPU has higher priority access to the 3.5GB section. When a game needs less than 3.5GB of video memory per draw command then it will only access the first partition, and 3rd party applications that measure memory usage will report 3.5GB of memory in use on GTX 970, but may report more for GTX 980 if there is more memory used by other commands. When a game requires more than 3.5GB of memory then we use both segments.

Πηγή

NVIDIA Responds to GTX 970 3.5GB Memory Issue | PC Perspective

Edited by sifalio
Link to comment
Share on other sites

πο πο μιλαμε για τρελη ξενερα.....(εγω τουλαχιστον που ειμαι απ΄έξω και τα διαβαζω διοτι δεν εχω καποια απο τις παραπανω καρτες)

αλλα δεν μου τα λενε καλα οι πρασινοι δλδ παπατζιλικια ειμαστε μπροστα εχουμε δυο ομαδες με developers αλλα ολοι ξυνονται...

πουλαμε τεσσερα αλλα περνετε τα 3 και κατι (3.5) τα υπολοιπα .5 αν τα θελετε θα υποφερετε.

τεσπα μπινια νομιζω της πρασινης και υπεροψια... τους πελατες μαλλον δεν σεβονται , (Εκτος αν προκειτε για feature οπως ειπατε παραπανω ^^)

οπως και να εχει πιστευω οτι καλο κανει στην κοκκινη γιατι της δινει προβαδισμα τουλαχιστον at my book που λεν και οι αμερικανοι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όλα αυτά είναι τα συμπτώματα του power efficient σχεδιασμού. Δεν θεωρώ πως ήταν και τόσο αμέλεια της nVidia, άλλωστε είναι ήδη περίπλοκος ο σχεδιασμός του Maxwell για να μπορέσει να έχει 256-bit bandwidth και 4GB μνήμης.

Ξέχωρη σκέψη, είναι ότι ο power efficient σχεδιασμός έχει ως στόχο περισσότερο τα Tegra, με την λεγόμενη ενοποίηση στις αρχιτεκτονικές που έκανε η nVidia.

Ωρες ώρες λες ωραίο το power efficiency, αλλά μετά λες κομμάτια να γίνει, ας κάψει και λίγο παραπάνω στην τελική.

Κάπου διάβασα (αλλά δεν είναι επιβεβαιωμένο) ότι οι παρτίδες με Samsung ICs δεν υποφέρουν απο το bug.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε το video και δειτε οτι και η 980 gtx βουταει σε καποια σημεια το gpu usage σε 4Κ + ULTRA. Αυτο σημαίνει STUTTER στην εικονα 10000%

Oσο σταθερο ειναι στην 980 gtx τοσο σταθερο ειναι στην 970 gtx.

Δειτε το δικο μου gpu usage και καταναλωση μνημης. ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ.

View image: Capture

Πηδάτε σαν κανιβαλισμενες μαϊμούδες....

Μεχρι και ο δημιουργός του προγραμματος Nai's πηρε θεση....

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Sebastian ο Τιτανικός βουλιάζει και συ κάθεσαι σαν την μουσική μπάντα που προσπαθει να γαληνέψει τα αφτιά των μελοθανατων.

Πούλα όσο είναι νωρίς γιατί αμα βγει το GTA v και το witcher 3 που στο μενου των γραφικών θα είναι κλειδωμένα τα ultra graphics για τους πράσινοφρουρούς με τα happy medium σαπάκια να δω πως θα διαχειριστεις ψυχολογικά τέτοια ξεφτιλα . :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now