Diai3lo

sapphire 280x flickering

Recommended Posts

καλησπέρα

ένας φίλος μου πήρε μια sapphire vapor-x r9 280x 3gb oc και έχει θέμα με flickering

λίγο που το έψαξα στο google λένε ότι με την αλλαγή του βίος τις κάρτας φτιάχνει βρήκα ένα bios δεν ξέρω αν ταιριάζει στην κάρτα και γενικά δη έχω ξανά ασχοληθεί με κάτι τέτοιο σε κάρτα γραφικών

κάποια βοήθεια??

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ένας φίλος μου πήρε μια sapphire vapor-x r9 280x 3gb oc και έχει θέμα με flickering

rma αν το κάνει παντού, μην περάσεις έτσι τα καλά καθούμενα bios στην κάρτα και γίνει καμιά ζημιά!

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει απόδειξη/εγγύηση μην το σκέφτεσαι και πολύ...RMA it.

Εάν όχι, μάλλον μονόδρομος να δοκιμάσεις το Bios.

[MENTION=1152]caution[/MENTION] εσύ δεν έχεις ασχοληθεί με αυτά ή θυμάμαι λάθος? :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

δυστυχώς εγγύηση δεν υπάρχει είχε αγοραστεί πριν κάνα 2-3 μήνες από ebay και τώρα μπήκε σε pc και μας έβγαλε αυτό το θέμα :S

[MENTION=1152]caution[/MENTION] θα το ψάξω καλύτερα για το αν έχουν βγάλει κάποιο update αν είναι τα ρολόγια μπορούμε να κάνουμε κάτι?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

δυστυχώς εγγύηση δεν υπάρχει είχε αγοραστεί πριν κάνα 2-3 μήνες από ebay και τώρα μπήκε σε pc και μας έβγαλε αυτό το θέμα :S

[MENTION=1152]caution[/MENTION] θα το ψάξω καλύτερα για το αν έχουν βγάλει κάποιο update αν είναι τα ρολόγια μπορούμε να κάνουμε κάτι?

ευχαριστώ πολύ

Κάποια προγράμματα μπορούσαν να πειράζουν τα 2D ρολόγια στο παρελθόν - νομίζω το RadeonPro - και επίσης γινόταν να φτιάξεις profile στο catalyst και να πειράζεις (xml) τα 2D.

Επίσης χωρίς το ULPS, σε κάποιο mode το Afterburner πρέπει να "κολλάει" τα ρολόγια στα 3D, αν θέλεις να τα αφήσεις έτσι για "διαγνωστικούς" λόγους... Δες πάντως για official update, γιατί ακόμα και αν ένα μαγειρεμένο BIOS να σου λύνει το πρόβλημα, αν έχεις εγγύηση την κρατάς;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now