tave

Ερώτηση για ram 2400

Recommended Posts

Καλημέρα!

Φτιάχνω ένα δεύτερο pc με χαμηλό budget.

Επεξεργαστή λέω να βάλω Intel G3258 AE και μητρική την Asus Z97-P.

Βρήκα σε προσφορά τις Kingston hyperx beast 2x4GB 2400mhz και λέω να τις πάρω. Διάβασα ότι το overclock στα 2400 γίνετε αυτόματα. Ισχύει;

δηλαδη θα στήσω το pc και θα τρέχουν κατευθείαν στα 2400 ή πρέπει να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοια απορία γιατί γλυκοκοιτάω κάποιες beast που ειναι σε προσφορά, οπότε δεν ανοίγω καινούριο thread.

O G3258 έχει imc στα 1,5V. Αν οι μνήμες είναι 1,65V δε θα υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

^ Nah - αυτές οι μνήμες είναι και συμβατές και qualified... κανένα θέμα.

Δηλαδή πότε έχουμε θέμα? Όταν πχ οι μνήμες ειναι 1,5 και τις πάμε μόνοι μας στα 1,65?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πότε έχουμε θέμα? Όταν πχ οι μνήμες ειναι 1,5 και τις πάμε μόνοι μας στα 1,65?

Δεν υπάρχει πλατφόρμα που να έχει πρόβλημα με 1.65v μνήμες αυτή την στιγμή.

Αν θελήσεις να βάλεις first gen ddr3 (1.8-1.9v) σε 1150/1155 τότε ναι, ίσως να το πιέζεις. Αλλά μέχρι το 1.65v είσαι μια χαρά και ας λέει το intel spec 1.5, στην πράξη. Προσωπικά και στο 1.7 νιώθω άνετος για 24/7 και δεν έχω δει αναφορές για degrade με τέτοιες τάσεις και deltas.

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα περασα της g skill 16gb 2400mhz

αλλα στο cpuz μ βγαζει αυτα

dram freq 669

9-9-9-24-33

πως θα τις παω στα 2400 ?

δοκιμασα κ τα xmp κ default bios αλλα τπτ.. δν πανε πανω απο 1333mhz

Link to comment
Share on other sites

Δες αν τα 2133 με τα σωστά timings (κοίτα το SPD από το cpuz) τα δουλεύει σωστά το setup σου. Αν ναι, τότε πρέπει να πειράξεις (λογικά) και κανένα imc για να πάρεις και τα 2400.

Επίσης latest bios (με stable ρυθμίσεις) δεν είναι ποτέ κακή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

αν δοκιμασω να ανεβασω μονο τα mhz πανω απο 1333 δεν ανοιγει ο υπολογιστης

οποτε θα σας δωσω τα settings σε default επιλογη

στην καρτελα Advanced memory settings εχει τα εξης

XMP - (DISABLE)

System memory multiplier - 6.68 (AUTO)

Memory freq - 1334mhz (τερμα παει 10.66 2132mhz)

DRAM timing selectable - AUTO

Profile DDR voltage 1.50V

Profile VVT voltage 1.05V

Channel interleaving - AUTO

Rank interleaving - AUTO

Channel A timing settings

Channel B timing settings

κ τα 2 στο AUTO

στην καρτελα voltage εχει αυτα εδω οπως ειναι στην φωτογραφια μονο π το cpu vcore κ llc προς το παρων τα εχω στο AUTO

http://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2013/07/DSC00329.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πασα δες τι εκανα

εβγαλα τις μνημες απο τις θεσεις 3-4 κ τις εβαλα σε 1-2 οπως ακριβως λεει κ στην φωτογραφια http://www.gigabyte.com/fileupload/product/2/4455/7479_big.jpg

επισης εβγαλα την μπαταρια για σχεδον 1 λεπτο

ανοιξα τον υπολογιστη εβαλα XMP profile 1 (τα αλλαξε μονο του σε

profile ddr vol 1.65v

profile vtt vol 1.25v

timings 10-11-11-28 k 2133mhz)

πατησα save and exit κ ο υπολογιστης ανοιξε κανονικα

αρα μεχρι εδω ολα καλα

πως ομως θα παω τις μνημες σε 2400 με τα timings π δινει η gskill ? 10-12-12-31

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πασα δες τι εκανα

εβγαλα τις μνημες απο τις θεσεις 3-4 κ τις εβαλα σε 1-2 οπως ακριβως λεει κ στην φωτογραφια http://www.gigabyte.com/fileupload/product/2/4455/7479_big.jpg

επισης εβγαλα την μπαταρια για σχεδον 1 λεπτο

ανοιξα τον υπολογιστη εβαλα XMP profile 1 (τα αλλαξε μονο του σε

profile ddr vol 1.65v

profile vtt vol 1.25v

timings 10-11-11-28 k 2133mhz)

πατησα save and exit κ ο υπολογιστης ανοιξε κανονικα

αρα μεχρι εδω ολα καλα

πως ομως θα παω τις μνημες σε 2400 με τα timings π δινει η gskill ? 10-12-12-31

Το XMP Profile 2 δεν είναι για τα 2400; Αν δεν έχει αυτό, τότε δώσε δοκίμασε πάλι χειροκίνητα να τις βάλεις στα 2400 με τα εργοστασιακά τους timings και τα ρεύματα του XMP Profile 1.

Link to comment
Share on other sites

κ στα 2 προφιλ την ιδια συχνοτητα μ εμφανιζει

μηπως δεν σηκωνει η μητρικη η ο επεξεργαστης παραπανω απο 2133 ?

επισης το IMC τι ακριβως ειναι ? γτ πολλα ατομα στο ιντερνετ αναφερουν κατι για αυτο

Link to comment
Share on other sites

κ στα 2 προφιλ την ιδια συχνοτητα μ εμφανιζει

μηπως δεν σηκωνει η μητρικη η ο επεξεργαστης παραπανω απο 2133 ?

επισης το IMC τι ακριβως ειναι ? γτ πολλα ατομα στο ιντερνετ αναφερουν κατι για αυτο

Ο IMC είναι ο ενσωματωμένος ελεγκτής μνημών του επεξεργαστή σου. Για να παίξουν οι μνήμες στα 2400 δεν εξαρτώνται μόνο από το DRAM Voltage δηλαδή το ρεύμα που τους δίνεις, αλλά και από το ρεύμα του IMC ;) Δεν νομίζω να μην τα σηκώνει τα 2400, μάλλον κάποιο ρεύμα θα θέλει τσίμπημα, ή όταν βάζεις τα subtimings χειροκίνητα, θα πρέπει να ξελασκάρεις λίγο το tRFC στα 172 και το Command Rate σε 2T για να δεις αν φταίνε αυτά.

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

πασακα οτι κ να κανω το memory freq δεν ανεβαινει.. http://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2013/07/DSC00328.jpg

δλδ στο system memory multiplier αν αλλαξω π.χ την τιμη απο 10.67 σε 12.40 παλι πισω με γυρναει

1. το ρευμα του imc πως το ανεβαζω ?

2. μηπως πρεπει να ανεβασω το ΝΒ frequency ? γτ το εχω στο αυτοματο κ στο cpuz δειχνει να τρεχει στα 2200mhz.. σε σχεση με αυτον εδω π τρεχει στα 2432mhz Crosshair V Formula and GSkill TridentX 2400 MHz test

Link to comment
Share on other sites

Ρει, επειδή γράφεις στο αρχικό post για Pentium G3258 & ASUS Z97-P, νόμιζα ότι προσπαθούσες να παίξεις τις μνήμες στα 2400 σε αυτό το σύστημα.

Εφόσον μας λες ότι έχεις AMD FX + Giga UD5, τα πράγματα αλλάζουν. Την έχω κάνει αναλυτικότατο review αυτή τη μητρική και θυμάμαι πως συμπεριφέρεται. Ποιον AMD FX CPU έχεις; Σόρρυ που ρωτάω πάλι αλλά με έχεις μπερδέψει λίγο :P

Την μητρική την έχω κάνει αναλυτικό review εδώ: Gigabyte 990FXA-UD5 Review: Pure power for your AMD FX CPU (FX-4100 vs A8-3870K)

Στην 13η σελίδα (Overclocking) έχω πάει τις μνήμες στα 2400 φεύγα, αλλά θυμάμαι ότι δεν μου έπαιζαν σταθερά εκεί λόγω του ότι ο FX-4100 μου δεν είχε καλό IMC. Για 24/7 τις είχα στα 2133 τις μνήμες ;) Υπάρχει μεγάλη περίπτωση να μην τα σηκώνει απλά ο IMC του FX σου, για αυτό να σου κάνει νερά η μητρική. Επίσης αν θες να κλοκάρεις τον FX σου, διάβασε το review θα σε βοηθήσει :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now