MetallicGR

Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;

Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;  

88 members have voted

  1. 1. Με ποιον τρόπο κλείνετε το PC σας;

    • Δε το κλείνω ποτέ!
    • Το βάζω σε sleep
    • Το κλείνω με hibernation
    • Το κλείνω με κανονικό shutdown
    • Αποσυνδέομαι
      0
    • Άλλο..


Recommended Posts

Γιωργο θα σου πω κι εγω τι τραβαω σε ρευμα σημερα μιας κι εχουμε περίπου ιδια συστήματα. Core i7 5930k, X99, 2SSD, 2 HDD, 1 GTX970. Εχω μετρητη πριζας. Απλα για να καταλαβουμε αν ειναι η πλατφόρμα ή η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο οθόνες <> idle

Ναι, αν το πας με την καθαρή έννοια του IDLE.

Εγώ το εννοώ ως, είναι απλά ανοικτό. Οι οθόνες μου τραβάνε περίπου 80watt μαζί και όταν κλείνουν λόγω screen saver, πέφτουν στα 0.3 η μία και 0.5 ή άλλη.

Γιωργο θα σου πω κι εγω τι τραβαω σε ρευμα σημερα μιας κι εχουμε περίπου ιδια συστήματα. Core i7 5930k, X99, 2SSD, 2 HDD, 1 GTX970. Εχω μετρητη πριζας. Απλα για να καταλαβουμε αν ειναι η πλατφόρμα ή η καρτα.

Εγώ νομίζω πως είναι μοιρασμένο. Τώρα που άλλαξα κάρτα, δεν είδα κάποια αισθητή διαφορά. Βέβαια, δεν έβαλα τον μετρητή της πρίζας, αναφέρομαι στις ενδείξεις του γενικού μετρητή που έχω στο τριφασικό.

Link to comment
Share on other sites

εμένα το μηχανακι τραβαει απο πρίζα κανα 35-40w και σε φορτιο παίζοντας φτάνω τα 130-145w χωρις οθονη πάντα.

Δεν το κλεινω παρα μονο σπάνια, οχι επειδη αργει να ανοιξει or whatever απλα απο συνηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ το κλείνω ποτέ, γιατι ολο και κάτι μοιράζει ή καποιος το χρησιμοποιεί!

θα τσεκάρω και εγώ σήμερα το δικό μου που έχω στην υπογραφή, αλλα μου φάινονται πολλά και εμενα τα 330w idle

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν το πας με την καθαρή έννοια του IDLE.

Εγώ το εννοώ ως, είναι απλά ανοικτό. Οι οθόνες μου τραβάνε περίπου 80watt μαζί και όταν κλείνουν λόγω screen saver, πέφτουν στα 0.3 η μία και 0.5 ή άλλη.

Εγώ νομίζω πως είναι μοιρασμένο. Τώρα που άλλαξα κάρτα, δεν είδα κάποια αισθητή διαφορά. Βέβαια, δεν έβαλα τον μετρητή της πρίζας, αναφέρομαι στις ενδείξεις του γενικού μετρητή που έχω στο τριφασικό.

Ειδικά με AMD/ATi με δύο οθόνες κουμπωμένες έχω δεί πολλά τρελλά όσον αφορά την κατανάλωση της κάρτας ακόμα και σε idle @ desktop.

Μην παραξενευτείς αν βγάλεις την μια οθόνη από πάνω δείς σε idle με κλειστή οθόνη να έχει πέσει κατά 30-40W η κατανάλωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά με AMD/ATi με δύο οθόνες κουμπωμένες έχω δεί πολλά τρελλά όσον αφορά την κατανάλωση της κάρτας ακόμα και σε idle @ desktop.

Μην παραξενευτείς αν βγάλεις την μια οθόνη από πάνω δείς σε idle με κλειστή οθόνη να έχει πέσει κατά 30-40W η κατανάλωσή σου.

Ρε Bill, δε θέλεις να καταλάβεις...

Όταν άρχισα να το ψάχνω, είχα ΜΙΑ οθόνη με την 7970.

Κάποια στιγμή πήρα δεύτερη οθόνη με την 7970.

Τώρα έχω δύο οθόνες με την 970. nVidia.

Η κατανάλωση είναι 95% η ΙΔΙΑ. Ανέβηκε κάπου 20watt λόγω της 2η οθόνης (λογικό) και όταν πέφτουν στο screen saver, δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά (λογικό, μιλάμε για 0.3-0.5watt).

Επίσης, αν ψάξεις θα δεις ότι και το UPS, είτε είναι standby, είτε φορτίζει τις μπαταρίες του, έχει κάποια κατανάλωση που κυμαίνεται από 5 έως 150watt ανάλογα το μοντέλο. Εμένα οι μπαταρίες είναι καινούριες και θεωρητικά δε θα πρέπει να τραβάει πολλά, ούτε να τις φορτίζει συνέχεια. Άλλωστε, όταν ο υπολογιστής πέφτει σε sleep, που η κατανάλωση μειώνεται σημαντικά, το UPS είναι ανοικτό, οπότε δε θεωρώ ότι επιβαρύνει αρκετά το σύνολο, θα φαινόταν.

Τέλος, αν πας στο site της CM και βάλεις το σύστημά μου στο PSU Calculator, θα δεις ότι χρειάζομαι minimum ένα τροφοδοτικό 550Watt. Γιατί να θέλω τόσο, αν οι απαιτήσεις του συστήματός μου είναι 150watt...;

Απλά νούμερα είναι, βάλε τα κάτω και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

5-150w το UPS??? F@ck me!!! Αυτό δεν το ειχα υπολογίσει καθόλου και το έχω συνέχεια ανοιχτό. Wizard δηλαδή πόσο καίει το δίμηνο το έχεις υπολογίσει?

Κατά μέσο όρο, ο υπολογιστής μου καίει 300watt αν απλά κάθεται, 230watt με τις οθόνες στο screen saver.

Αν το βάλεις για 24/7 τότε έχεις:

60 ημέρες * 24 ώρες * 0.23KWh = 331KWh το δίμηνο. Και δεν είναι μόνο το κόστος της KWh από τη ΔΕΗ, αλλά και οι έξτρα χρεώσεις (φόροι) στο λογαριασμό, που υπολογίζονται βάσει κατανάλωσης, όπως και η κλιμακωτή τιμή της KWh. Γιατί αν είσαι κάτω από 800, πληρώνεις φθηνότερα. Με +330 όμως, ξεπερνάς εύκολα τις 800...

Συζητάμε για το power consumption ενός idling/downloading PC και μετράς μέσα και την κατανάλωση του UPS όταν αυτό φορτίζει την μπαταρία του ?

Μετράω τι τραβάει η πρίζα. Αν αφήσω τον υπολογιστή ανοικτό, γιατί από εκεί ξεκίνησε το θέμα, δε θα τραβάει και το UPS; Οι οθόνες; Οι ανεμιστήρες; Η αντλία νερού; Οι δίσκοι; Έχω 4 HDD 2TB, δες εικόνα. Όλα μετράνε. Όταν λοιπόν τον αφήνεις 24/7 για κατεβαστήρι, τότε μόνο τις οθόνες γλιτώνεις. Οκ, δεν είναι full load, αλλά δεν είναι και sleep, ούτε φυσικά κλειστό. Αλλά και το κλειστό, έχει κατανάλωση σε κάποιες περιπτώσεις κι αυτό εξηγώ τόση ώρα. Κρυφές καταναλώσεις που είναι μικρές, αλλά 24/7 επιβαρύνουν σημαντικά το λογαριασμό. Όταν πχ θέλεις κατεβαστήρι, δε έχεις μια 970/980/290Χ στο μηχάνημα να καίνε κατ'ελάχιστο 15watt 24/7. Εμένα 15watt καίει όλο το laptop μαζί που έχω για κατεβαστήρι.

b80.png

b80.png

b80.png

b80.png.b963ef3eda47d1f051380d3db252f148

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, αν πας στο site της CM και βάλεις το σύστημά μου στο PSU Calculator, θα δεις ότι χρειάζομαι minimum ένα τροφοδοτικό 550Watt. Γιατί να θέλω τόσο, αν οι απαιτήσεις του συστήματός μου είναι 150watt...;

Απλά νούμερα είναι, βάλε τα κάτω και θα δεις.

Το psu calculator σου λέει τα ελάχιστα watt που πρέπει να είναι το τροφοδοτικό ώστε να καλύψει τις μέγιστες ανάγκες του συστήματος σου.

Δεν σου λέει την idle κατανάλωση, για το ups δεν ξέρω πάντως το tower και οθόνη idle 300w μου φαίνετε too much αλλά δεν επιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να αφήνεις ανοιχτές τις οθόνες βρε Γιώργο ?

Δεύτερον, κατεβαστήρι -> CPU usage = minimal

HDD usage... well, σε πόσους δίσκους κατεβάζεις ταυτόχρονα ? και με τι speed ? σε οποιαδήποτε περίπτωση πλήν 1Gbit σύνδεσης, οι δίσκοι είναι αρκετά μακριά από το max power consumption ( max seq. write speed, random seek ).

Link to comment
Share on other sites

40-50w ειναι οι δισκοι. ο 3820κ εχει 20w παραπανω απο τον 5930k - 5960x σε idle και καινε τα ιδια σε load. βαλτε οθονες, αντλιες, κλπ και βγαινει το νουμερο, δε νομιζω οτι λεει τιποτα τραγικο.

Core i7 5960X - 5930K and 5820K processor review - Power Consumption

Core i7 3820 processor review - Power Consumption

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο να αφήνεις ανοιχτές τις οθόνες βρε Γιώργο ?

Δεύτερον, κατεβαστήρι -> CPU usage = minimal

HDD usage... well, σε πόσους δίσκους κατεβάζεις ταυτόχρονα ? και με τι speed ? σε οποιαδήποτε περίπτωση πλήν 1Gbit σύνδεσης, οι δίσκοι είναι αρκετά μακριά από το max power consumption ( max seq. write speed, random seek ).

Βασίλη, στο είπα. Καλή η θεωρία. Στην πράξη όμως, έχω αυτό:

Λογαριασμός ΔΕΗ Σεπ-Οκτ 2013: 340?

Λογαριασμός ΔΕΗ Σεπ-Οκτ 2014: 170?

Στην πρώτη περίοδο με ΜΙΑ οθόνη και το pc ανοικτό από τις 19:00 μέχρι τις 24:00 καθημερινές και από τις 10:00 μέχρι τις 24:00 τα ΣΚ.

Στη δεύτερη περίοδο, ΔΥΟ οθόνες, ίδιες ώρες ανοικτό, αλλά εκτός από το screensaver στα 15 λεπτά, έβαλα και Sleep στα 20 λεπτά.

Αν υπολογίσουμε και ότι σε αυτές τις περιόδους, δεν είναι IDLE, αλλά κάποιες ώρες θα παίξω BF4, θα κάνω δουλειά, θα ψάξω για ταινίες, θα ακούσω μουσική, καταλαβαίνεις ότι η διαφορά του 24/7 είναι ακόμα σημαντικότερη.

*βάζω τις συγκεκριμένες περιόδους, γιατί δεν είχαμε A/C, ούτε θέρμανση (η δική μας είναι με ρεύμα, όχι πετρέλαιο/αέριο) κι έτσι είναι πιό άμεσα μετρήσιμες

Edited by Wizard!
Link to comment
Share on other sites

40-50w ειναι οι δισκοι. ο 3820κ εχει 20w παραπανω απο τον 5930k - 5960x σε idle και καινε τα ιδια σε load. βαλτε οθονες, αντλιες, κλπ και βγαινει το νουμερο, δε νομιζω οτι λεει τιποτα τραγικο.

Core i7 5960X - 5930K and 5820K processor review - Power Consumption

Core i7 3820 processor review - Power Consumption

Τα νούμερα που βλέπεις είναι από ολόκληρο το σύστημα, όχι μόνο ο CPU.

Τώρα, αν τα 330W που λέει είναι με τις οθόνες ΑΝΟΙΧΤΕΣ, τότε οκ, λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα που βλέπεις είναι από ολόκληρο το σύστημα, όχι μόνο ο CPU.

Τώρα, αν τα 330W που λέει είναι με τις οθόνες ΑΝΟΙΧΤΕΣ, τότε οκ, λογικό.

το ξερω, το λεει και το αρθρο. η διαφορα ειναι μονο η καρτα γραφικων. η 7970 καιει πολλη περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα τον μετρητή, ήθελα να το κάνω καιρό τώρα απλά δεν ειχα κάνει shutdown :P

11-albums188-picture41567.jpg

196,3 Watt το σύστημα της υπογραφής με διάφορα service να τρέχουν + torrent seeding + shares και εκείνη την στιγμή τράβαγε παιδική ταινία το htpc που έβλεπε ο μικρός στην TV στο σαλόνι!

Ο 3930K ειναι στα 3.5G με 1.24v, θα δοκιμάσω σε κάποια φάση να τον βάλω auto και να ανόιξω speedstep, eist κτλ να δώ πόσο θα πέσει :/

Πραγματικά καπου εκεί το υπολόγιζα και δεν με πειράζει καθόλου μέχρι 200w είναι αποδεκτό γιατι το μηχάνημα δεν ειναι για gaming αλλα για δουλειά, surfing, sharing, seeding :)

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Ο 3930K ειναι στα 3.5G με 1.24v

Πραγματικά καπου εκεί το υπολόγιζα και δεν με πειράζει καθόλου μέχρι 200w είναι αποδεκτό γιατι το μηχάνημα δεν ειναι για gaming αλλα για δουλειά, surfing, sharing, seeding :)

Ta 1.24v είναι κλειδωμένα εκεί ανεξάρτητα από τα MHz της cpu? Π.χ. εγώ τον 2500κ τον έχω και λειτουργεί με 0.880 min και 1.20V max 1.6GHz-4 GHz αντίστοιχα

έχεις HD7750 αν και έχεις μπόλικους σκληρούς πάνω οπότε η μια ή άλλη μάλλον βγαίνει. ΧD

Στην υπογραφή λες 4GHz :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now