MetallicGR

Ποιο λειτουργικό σύστημα θεωρείτε πιο ασφαλές και γιατί;

Ποιο λειτουργικό σύστημα θεωρείτε πιο ασφαλές και γιατί;  

58 members have voted

  1. 1. Ποιο λειτουργικό σύστημα θεωρείτε πιο ασφαλές και γιατί;

    • Windows 7
    • Windows 8
      0
    • Windows 8.1
    • Windows Vista
      0
    • Linux
    • Apple Mac OS X
    • Apple iOS
    • Android
      0
    • Άλλο!


Recommended Posts

Σε παλιότερο poll το οποίο σας ζητούσε να επιλέξετε το πιο αγαπητό λειτουργικό σύστημα, ή απάντηση η οποία υπερίσχυσε ήταν τα Windows 7, ένα OS το οποίο ακόμα και σήμερα στην εποχή των Windows 8.1 -και σύντομα Windows 10- αναμένεται να ξεπεράσει σε φήμη, απήχηση, χρήση ακόμα και τα Windows XP.

Σύμφωνα με μια έρευνα που πραγματοποιήθηκε το 2014, τα αποτελέσματα της οποίας έρχονται σήμερα στη δημοσιότητα, βλέπουμε πως από τα consumer λειτουργικά συστήματα, τα Windows 7 είναι πιο ευάλωτα από τα υπόλοιπα, μεταγενέστερα OS της Microsoft με ότι κι αν σημαίνει αυτό. Στην ίδια λίστα αναφέρονται και άλλα λειτουργικά συστήματα όπως το iOS και το Mac OS X της Apple και το Linux τα οποία συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα των πιο ευάλωτων λειτουργικών συστημάτων που υπάρχουν. Με βάση αυτά, εσείς πιο θεωρείτε το πιο ασφαλές λειτουργικό σύστημα και γιατί; (Στα Mac/iOS και Linux/Android καλό είναι να αναφέρετε έκδοση για το πρώτο και διανομή για το δεύτερο).

FreeDOS 1.1 default shell

[img_alt=Ποιο λειτουργικό σύστημα θεωρείτε πιο ασφαλές και γιατί;]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture41769.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα Red Hat, γιατί το 99% των vulnerabilities φτιάχνονται μέσα στη πρώτη ώρα από τη στιγμή που αναφέρθηκε το πρόβλημα.

Και το 99,9% μέσα στη πρώτη μέρα!

Βέβαια όλα αυτά γίνονται σε σέρβερ συστήματα.

Σε home, έχει σημασία; Γιατί από τη στιγμή που δεν εξυπηρετείς αιτήματα, η καλύτερη άμυνα είναι ο ίδιος ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι επέλεξαν άλλο εννοούν BSD κατάσταση κι έτσι;

Και όχι μόνο. Είχα δοκιμάσει παλιότερα το https://www.reactos.org/ που είναι ένα δωρεάν OS με Windows NT kernel, αλλά και το Syllable τα οποία είχα βρει κάποτε σε DVD γνωστού (παλιού) περιοδικού. :P

Στο linux ανήκουν και τα Chrome OS, Steam OS οπότε μη ρωτάτε γιατί δε τα 'βαλα :P

Link to comment
Share on other sites

Apple iOS. Γιατί απλά αν δεν βάλεις καμία εφαρμογή εκτός AppleStore, δε διατρέχεις σχεδόν κανέναν κίνδυνο.

το ίδιο ησχύει και στα android...

σε θέματα ασφάλειας linux και πάλι linux

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα προσωπικα ολα τα λειτουργικα εχουν "σχεδον" τις ιδιες πιθανοτητες (γι'αυτο ψηφισα και αλλο) και οτι ειναι θεμα χρηστη κατα ποσο μπορει να προστατευτει απο μονος του,αφου πρωτα εχει καταρτιστει σχετικα με το λειτουργικο που χρησιμοποιει.Ειδικα δεν μπορω να καταλαβω οταν ο "χρηστης" εχει αποθηκευσει οτι κωδικους εχει και δεν εχει στον browser...

Link to comment
Share on other sites

Τα σωστά free linux OS και όχι τα ότι να ναι linux based. Έχεις περισσότερο έλεγχο στο τι γίνεται ή τουλάχιστον μπορείς να έχεις.

[MENTION=3775]konmarin[/MENTION] Ισχύει ότι είναι αρκετά θέμα χρήσης. Παράδειγμα δεν καταλαβαίνω από που κολλάνε οι γνωστοί μου ιούς και εγώ με το Microsoft security essentials έχω να κολλήσω ιό πάνω από 3 χρόνια σε windows 7 και windows 8.

Όσο για τους κωδικούς κανένα σοβαρό internet banking δεν αποθηκεύει κωδικούς, το gmail έχει αριθμό κινητού για ασφάλεια και γενικά τα σημαντικά user name και password προστατεύονται. Για τον κωδικό μου για το deliveras.gr δεν με ενοχλεί τόσο πολύ αν κάποιος κατά λάθος τον βρει.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι θεωρεις "ασφαλες"

fool proof?

atacks που επιτυγχανουν δια τον αριθμο και τον τυπο του atack?

κτλ κτλ

επελεξα Linux, αρκει να μας πεις σε τι os δουλευει το box, και ποσα attacks δεχεται καθημερινα

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν τα xp στη λίστα καλύτερα να κλείναμε το site να πάμε να γράφουμε δίπλα για κούκλες κ αυτοκινητάκια!! :hehe:

κακιουλες :D

το 20 % που ακομα χρησιμοποιει xp προφανως δεν σου λεει κατι..

να φανταστω πως ειχες τοση δυσαρεστη εμπειρια απο τα xp sp2(οπως και εγω) που οταν βγηκαν τα vista τα περασες και δεν ασχοληθηκες ποτε ξανα με xp ακομα και οταν κυκλοφορησε το sp3 με το οποιο αλλαξαν πολλα...

Mint παλιότερα τώρα έχω τα 7 64b ultimate

τα mint ειναι ενα απο τα καλυτερα λειτουργικα που εχω χρησιμοποιησει ποτε.

ειχα μεινει απολυτα ικανοποιημενος σε οσες συσκευες το ειχα εγκαταστησει.

Link to comment
Share on other sites

κακιουλες :D

το 20 % που ακομα χρησιμοποιει xp προφανως δεν σου λεει κατι..

να φανταστω πως ειχες τοση δυσαρεστη εμπειρια απο τα xp sp2(οπως και εγω) που οταν βγηκαν τα vista τα περασες και δεν ασχοληθηκες ποτε ξανα με xp ακομα και οταν κυκλοφορησε το sp3 με το οποιο αλλαξαν πολλα...

Κακιούλες όντως...:)

Μου λέει ότι δεν έχουν pc και το σέβομαι αλλά δεν σέβομαι να μου λένε ότι είναι κ ασφαλή γρήγορα ή οτιδήποτε άλλο.

Έχω κάνει τόσα format με xp sp3!! Φυσικά και έβαλα τα vista επειδή είχα και τότε pc που δεν μάσαγε ιδιαίτερα..άχρηστο λειτουργικό! Τα xp σβήσαν όταν βγήκαν τα 7 :)

Link to comment
Share on other sites

Κακιούλες όντως...:)

Μου λέει ότι δεν έχουν pc και το σέβομαι αλλά δεν σέβομαι να μου λένε ότι είναι κ ασφαλή γρήγορα ή οτιδήποτε άλλο.

Έχω κάνει τόσα format με xp sp3!! Φυσικά και έβαλα τα vista επειδή είχα και τότε pc που δεν μάσαγε ιδιαίτερα..άχρηστο λειτουργικό! Τα xp σβήσαν όταν βγήκαν τα 7 :)

αποψη σου! αν σε ειχα εδω θα εβλεπες ποσο καλα τα εχω σεταρει στο pc μου και δεν μασαει με αυτα. οχι πως μασαει με νεοτερα λειτουργικα αλλα λογω της συμβατοτητας λογισμικου μενω πισω..με τα games βρηκα λυση στα 7 :P

σε win 8.1 περασα ενα προγραμμα που ειχα στα xp και οταν το εκανα unistall επειδη δεν δουλευε σωστα,αναγκαστηκα να τα ξαναπερασω επειδη καταστραφηκε η registry...δεν το περιμενα απο τα xp sp2 να ξανα-αρχισω να χρησιμοποιω registry back-up...σε 7 αντιθετα δουλευε ενταξει...

τεσπα...

σε λιγο καιρο θα βαλω σε ολα τα pc μου 8.1 επειδη μου αρεσει η αποκριση τους που θυμιζει αυτη των xp και το ταχυτερο boot^^

με οτι δεν παιζει απλα δεν το περναω και θα βαλω κατι παρεμφερες οπου ειναι δυνατον.

ξερεις πως κανενα λειτουργικο δεν ειναι ασφαλες οσο υπαρχουν haters οποτε μην εισαι τοσο απολυτος για τα πιο συγχρονα λειτουργικα ;)

Link to comment
Share on other sites

αποψη σου! αν σε ειχα εδω θα εβλεπες ποσο καλα τα εχω σεταρει στο pc μου και δεν μασαει με αυτα. οχι πως μασαει με νεοτερα λειτουργικα αλλα λογω της συμβατοτητας λογισμικου μενω πισω..με τα games βρηκα λυση στα 7 :P

Φαντάσου να σε είχα εγώ εδώ να έβλεπες πως πάει το δικό μου :hehe: Ρε σε πιστεύω ότι πάει καλά το pc σου με τα xp :)

Πάρε pc και βάλε 10 δεν υπάρχει επιστροφή ειδικά στο ταχύτερο boot που λες!

ξερεις πως κανενα λειτουργικο δεν ειναι ασφαλες οσο υπαρχουν haters οποτε μην εισαι τοσο απολυτος για τα πιο συγχρονα λειτουργικα

Φυσικά και δεν είναι..αλλά είναι πιο δύσκολο να ληστέψεις μια τράπεζα (καινούρια windows) από ένα μπακάλικο (παλιά windows) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι..αλλά είναι πιο δύσκολο να ληστέψεις μια τράπεζα (καινούρια windows) από ένα μπακάλικο (παλιά windows) :hehe:

το πιθανοτερο ειναι να εχουν παψει να ασχολουνται με xp και να εχουν εστιασει στα μετρα ασφαλειας των 10/8.1 :P

παντως ενα pc χωρις antivirus δεν μπορουμε να το θεωρουμε ασφαλες, ακομα και ο defender των win ειναι εντελως αχρηστος και υπαρχουν ατομα τα οποια βασιζονται σε αυτον.

ενα παιχνιδι περασα στα 7 το οποιο ειχε backdoor spyware (δεν ειχα εγκαταστησει ολα τα βασικα προγραμματα οπως ενα καλο αντιικο) και ενω περιμενα οτι ισως ειμαι οκ με το defender τελικα αποδειχτηκε πως ηταν εντελως διακοσμητικο..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now