alphastorm

n560ti cooling

Recommended Posts

γιολο μερα κλπ κλπ

κατοχος μιας n560ti 2gb [απο την εποχη που οταν η nvidia ελεγε 2 εννοουσε 2 :P ]

η οποια [ δεν την εχω δοκιμασει ] αλλα μου ειπαν οτι εχει χαλασμενο το ενα fanακι και ανεβαζε φουλ θερμοκρασιες - 100 - περιπου idle .

msi twin frozr το συστημα ψυξης , ελαχιστα που εψαξα στο net δεν βρηκα κατι σχετικο με φουλ replacement kit του συστηματος ενω για το fan μονο μπελαδες ειδα ...

browsing the interweb βρηκα καποια mods με δεματικα και aio wc τυπου corsair κλπ ..

αρχικα , αξιζει ηα αναβαθμιση και ο κοπος επισκευης της [εστω οτι παιρνει κανα 70αρι για μια accelerro] απο αυτην που εχω τωρα ? gtx285 .

danke boyz

Link to comment
Share on other sites

γιολο μερα κλπ κλπ

κατοχος μιας n560ti 2gb [απο την εποχη που οταν η nvidia ελεγε 2 εννοουσε 2 :P ]

η οποια [ δεν την εχω δοκιμασει ] αλλα μου ειπαν οτι εχει χαλασμενο το ενα fanακι και ανεβαζε φουλ θερμοκρασιες - 100 - περιπου idle .

msi twin frozr το συστημα ψυξης , ελαχιστα που εψαξα στο net δεν βρηκα κατι σχετικο με φουλ replacement kit του συστηματος ενω για το fan μονο μπελαδες ειδα ...

browsing the interweb βρηκα καποια mods με δεματικα και aio wc τυπου corsair κλπ ..

αρχικα , αξιζει ηα αναβαθμιση και ο κοπος επισκευης της [εστω οτι παιρνει κανα 70αρι για μια accelerro] απο αυτην που εχω τωρα ? gtx285 .

danke boyz

και γιατι δεν βγαζεις το shroud και κοτσαρε 2 φαν 120αρια με ζιπακια?

παντως ειναι κατι το DX11-12

Απο την 285

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αναβάθμιση ναι, οπότε φτιαξ' την.

Τώρα θα ψαρέψεις στο fanάκι από ebay; Θα βάλεις ghetto δύο δεμένα 120mm στο από κάτω slot; Θα βρεις AC που να σου κάνει; Κυρίως στην υλοποίηση και στο budget σου θα κριθεί η απόφαση imo.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω στις accellero π.χ να λεει , support 560ti , σε τι pcb ομως ??? εχει το ιδιο pcb layout η msi με το reference η παιζει να μπλεξω χωρις λογο ? εκει ειναι ουσιαστικα το κολλημα μου .

Link to comment
Share on other sites

Όταν λένε "560ti" έτσι απλά, εννοούν reference.

Εσύ ποια έχεις; Έχεις κάποιες φωτογραφίες; Εκτός από core πρέπει να σκέφτεσαι τι θα γίνει και με τα VRM αν πας για νέα ψύκτρα...

Link to comment
Share on other sites

την ελυσα την καρτουλα και ολο το συστημα ψυξης

MSI Global N560GTX-Ti Twin Frozr II 2GD5/OC

αυτην εδω εχω συγκεκριμενα ...

ετσι οπως την ελυσα λογικα με 2 120αρια καλα ανεμιστηρακια [και ενα ghetto mod ] θα κανει δουλεια γιατι βγηκε πανευκολα και το πανω μερος με αποτελεσμα να μεινει "γυμνη" με το συστημα ψυξης φουλ εκτεθειμενο

Link to comment
Share on other sites

την ελυσα την καρτουλα και ολο το συστημα ψυξης

MSI Global N560GTX-Ti Twin Frozr II 2GD5/OC

αυτην εδω εχω συγκεκριμενα ...

ετσι οπως την ελυσα λογικα με 2 120αρια καλα ανεμιστηρακια [και ενα ghetto mod ] θα κανει δουλεια γιατι βγηκε πανευκολα και το πανω μερος με αποτελεσμα να μεινει "γυμνη" με το συστημα ψυξης φουλ εκτεθειμενο

Αυτά τα twin frozr αν τους βγάλεις τα fan και το πλαίσιο, έχουν αρκετή επιφάνεια για πατέντα με δύο 120mm, ναι.

Είτε πάνω του με δεματικά, είτε στο από κάτω bracket. Είτε τροφοδοτούμενα από τον connector της κάρτα (θα πρέπει ή να φτιάξεις ή να αγοράσεις καλωδιάκι mini-PWM->2xfull size) είτε τροφοδοτούμενα από την μητρική.

Πάντως γίνεται αρκετά απλά να την βγάλεις καθαρή με τα spare fanάκια που κάπου σου έχουν περισσέψει :)

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλα μην πολυπαιδεύεσαι ρέι.

Πάρε 2 12άρια και πέτα τα επάνω με δεματικά και τέλος.

Άμα σε καίει τόσο να είναι όμορφη...βάλε εάν Saved Search στο ebay για

καμιά χαλασμένη με το ίδιο cooler και εάν το σκοτώνει κανείς αγόρασε το. :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now