tave

SOS Στραβα ποδαρακια στο socket Maximus VII

Recommended Posts

Μολις παρελαβα μια maximus vii ranger. Πηγα να βαλω τον επεξεργαστη και ειδα οτι η μητρικη εχει δυο ποδαρακια στο socket που κοιτανε προς τα πανω.

Τι να κανω?

Το link ειναι απο φοτο του socket

https://www.dropbox.com/s/1iaq9rqngeoeqx1/Photo%2012-3-15%20-%2010%2048%2014%20%CF%80.%CE%BC..jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα απο γερμανια. computeruniverse συγκεκριμενα.

Μπορω να την φτιαξω αλλα δεν θελω γιατι και η συσκευασια ηταν φθαρμενη και φοβαμαι μηπως ειναι χρησιμοποιημενη.

Τυχαινει συχνα να ειναι εχει στραβα ποδαρακια? Γενικα ειναι μεγαλο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Μπορείς να τα κατεβάσεις εσύ πολύ ήρεμα με κάτι

και να παίξει το CPU αλλά μην τα πιέσεις πολύ γιατί είναι ευαίσθητα.

Εγώ προσωπικά πιστέυω πως άμα κουμπώσεις το CPU χωρίς να τα κατεβάσεις, μια χαρά θα πάιξει

γιατι θα πάνε στην θέση τους.

Εάν φοβάσαι, καλύτερα στείλε την πίσω για αλλαγή.

PS. Α ώστε γινονται και σε μαγαζιά απο Γερμανία αυτά ε?

Νόμιζα αυτά γίνονταν μόνο στην Ελλάδα.

Αστειεύομαι tave για όλους όσους λένε πως αυτά συμβαίνουν μόνο σε Ελληνικά καταστήματα.

Δεν πάει σε εσένα το σχόλιο :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είναι μεγάλο πρόβλημα. Μπορείς να τα κατεβάσεις εσύ πολύ ήρεμα με κάτι

και να παίξει το CPU αλλά μην τα πιέσεις πολύ γιατί είναι ευαίσθητα.

Εγώ προσωπικά πιστέυω πως άμα κουμπώσεις το CPU χωρίς να τα κατεβάσεις, μια χαρά θα πάιξει

γιατι θα πάνε στην θέση τους.

Εάν φοβάσαι, καλύτερα στείλε την πίσω για αλλαγή.

PS. Α ώστε γινονται και σε μαγαζιά απο Γερμανία αυτά ε?

Νόμιζα αυτά γίνονταν μόνο στην Ελλάδα.

Αστειεύομαι tave για όλους όσους λένε πως αυτά συμβαίνουν μόνο σε Ελληνικά καταστήματα.

Δεν πάει σε εσένα το σχόλιο :)

Και εγω να σου πω την αληθεια δεν το περιμενα. τους ειχα για πολυ "εγγυηση".

Αν κουμποσω τον επεξεργαστη και το αναξω ετσι υπαρχει περιπτωση να καψω τπτ?

Γενικα εχω και μηχανημα που μπορει να κανει την δουλεια και πιστευω οτι θα γινει. Αλλα σπαστικα που μου την εστειλαν ετσι γιατι και η συσκευασια ηταν φθαρμενη

Link to comment
Share on other sites

Αν κουμποσω τον επεξεργαστη και το αναξω ετσι υπαρχει περιπτωση να καψω τπτ?

Δε θα το έκανα. Έτσι όπως τα βλέπω μπορεί να γυρίσουν στην αντίθετη πλευρά και να 'χεις θέμα. Με πολλή προσοχή μπορείς να τα γυρίσεις προς τη σωστή κατεύθυνση. Δε χρειάζεται να τα φέρεις τελείως flat με τ' άλλα κυρίως για να μη τα σπάσεις. Η δύναμη του cpu θα τα ισιώσει. Απλά μη τ' αφήσεις να είναι έτσι όρθια.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το έκανα. Έτσι όπως τα βλέπω μπορεί να γυρίσουν στην αντίθετη πλευρά και να 'χεις θέμα. Με πολλή προσοχή μπορείς να τα γυρίσεις προς τη σωστή κατεύθυνση. Δε χρειάζεται να τα φέρεις τελείως flat με τ' άλλα κυρίως για να μη τα σπάσεις. Η δύναμη του cpu θα τα ισιώσει. Απλά μη τ' αφήσεις να είναι έτσι όρθια.

Κουμπωσα τον επεξεργαστη μηπως και ισιοσουν απο το πατημα αλλα τπτ.

Αλλαξαν λιγο θεση αλλα ειναι ακομα στραβα.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι μολις την ανοιξα τους εστειλα κατευθειαν μειλ με φωτογραφια του socket. Και φοβαμαι μην το κανω χειροτερα αν το πειραξω και μετα δεν μου την αλλαζουν.

Ενω τωρα αν κανω και ενα report στο paypal πιστευω να μου την αλλαξουν

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα το ενα αλλα το δευτερο εχει γυρισμενο λιγο το ποδαρακι προς τα πισω.

https://www.dropbox.com/s/t38vrba1nc1ob0s/prtscr.png?dl=0

το ισιωσα και λιγο καλυτερα απο τη φωτο αλλα παλι δεν ειναι εντελως ισιο.

Να κανω δοκιμη και να το αναψω?

Link to comment
Share on other sites

Για να τα φέρεις τέλεια τα pin θες δύο πολύ λεπτά ίσια κατσαβιδάκια, το ένα κάτω από το pin, όσο γίνεται πιο κοντά στο σημείο που πάει η βάση του πρός την μητρική, και με το άλλο ελαφριά πίεση από πάνω πρός τα κάτω, στην άκρη του pin.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την έστελνα για RMA tbh - γιατί αν κάπου παρακάτω πάθει κάτι άλλο θα σου αρχίσουν τα "έχεις σκίσει το socket" ασχέτως αν σου χαλάσει ο ήχος ξερωγω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την έστελνα για RMA tbh - γιατί αν κάπου παρακάτω πάθει κάτι άλλο θα σου αρχίσουν τα "έχεις σκίσει το socket" ασχέτως αν σου χαλάσει ο ήχος ξερωγω...

Συμφωνώ. Απ' την στιγμή που δεν έκανα εγώ την βλακεία θα έκανα το παν για να με πιστέψουν ότι δεν φταίω εγώ. Είναι αμαρτία να έχεις δίκιο και να μην το βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα ακρη (σχεδον). Μιλησα με το computeruniverse και μου ειπαν οτι θα κοιταξουν τι μπορουν να κανουν για αντικατασταση.

Αλλα επειδη αν δεν εστεινα το pc θα εσκαγα την εφτιαξα μονος μου.

Την εβαλα σε ενα μηχανημα που εχω για παρομοιες επισκευες (reballing) και με την καμερα του μηχανηματος σε τερμα ζουμ και ενα μικρο τσιμπιδακι τα ισιωσα.

Ακομα και σε ζουμ φαινονται εντελως ισια αλλα δεν ξερω μηπως μου βγαλουν κανενα κουσουρι αργοτερα.

Παντως μεχρι τωρα δουλεβει κανονικα. Εβαλα windows drivers κτλπ και κανενα προβλημα.

Λετε να κανει κανενα μπουμ αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα ακρη (σχεδον). Μιλησα με το computeruniverse και μου ειπαν οτι θα κοιταξουν τι μπορουν να κανουν για αντικατασταση.

Αλλα επειδη αν δεν εστεινα το pc θα εσκαγα την εφτιαξα μονος μου.

Την εβαλα σε ενα μηχανημα που εχω για παρομοιες επισκευες (reballing) και με την καμερα του μηχανηματος σε τερμα ζουμ και ενα μικρο τσιμπιδακι τα ισιωσα.

Ακομα και σε ζουμ φαινονται εντελως ισια αλλα δεν ξερω μηπως μου βγαλουν κανενα κουσουρι αργοτερα.

Παντως μεχρι τωρα δουλεβει κανονικα. Εβαλα windows drivers κτλπ και κανενα προβλημα.

Λετε να κανει κανενα μπουμ αργοτερα?

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα. Πολλές φορές αν τα πινάκια που έχουν στραβώσει δεν είναι απ' τα σημαντικά (πχ VCC κτλ) και απλά υπάρχουν σαν γείωση, το σύστημα λειτουργεί κανονικά και χωρίς κανένα θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε πινάκια κ.τ.λ. εντελώς τυχαία πέτυχα ένα θέμα κάπου, οτι οι προδιαγραφές τις intel για το socket είναι να αντέχει μέχρι 20 βάλε/βγάλε cpus :crack:... περίμενα μεγαλύτερη αντοχή.:stars:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που λέτε πινάκια κ.τ.λ. εντελώς τυχαία πέτυχα ένα θέμα κάπου, οτι οι προδιαγραφές τις intel για το socket είναι να αντέχει μέχρι 20 βάλε/βγάλε cpus :crack:... περίμενα μεγαλύτερη αντοχή.:stars:

Δώσε και πηγή ρε τσίφτη. ctrl+c / ctrl+v να ούμ :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα δεν την βρίσκω , πρέπει να το διάβαζα στο laptop και βαριέμαι να το ανοίξω τώρα..

:shifty:

--------------------------

Έλα nigga το βρήκα,

TR Forums ? View topic - Intel socket/processor durability

και σαν πηγή δίνουν το .pdf από την intel

http://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/guides/4th-gen-core-lga1150-socket-guide.pdf

5Cxtlke.png

Edited by Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν εγώ έχω μαζέψει όλα τα cpu της γειτονιάς μου για δω ποιο παίζει καλύτερα με την μητρική μου, μπορώ να δοκιμάσω μέχρι είκοσι φορές;

Link to comment
Share on other sites

Παντως μεχρι τωρα δουλευει κανονικα. Αν και δεν προλαβα να κανω πολλα πραγματα.

Και εγω τα socket της intel τα ειχα για αθανατα αλλα αλλαξα γνωμη!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν εγώ έχω μαζέψει όλα τα cpu της γειτονιάς μου για δω ποιο παίζει καλύτερα με την μητρική μου, μπορώ να δοκιμάσω μέχρι είκοσι φορές;

Δεν λέει αυτό, το specification.

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now