gdp77

Περί 24άρας ο λόγος...

Recommended Posts

Λοιπόν προσανατολίζομαι σε αγορά της Samsung SM2493HM

Την έχω δει, μου αρέσει το design της, τα τεχνικά της χαρακτηριστικά, η εικόνα της, η ρύθμιση καθ΄ύψος, tilt, pivot κτλ. Μη μου πείτε για το TN panel, το μάτι μου προφανώς δεν είναι αρκετά "εκαπιδευμένο" για να με πείσει να δώσω το υπέρογκο ποσό που απαιτείται για 24άρι PVA.

Δεν την χρειάζομαι απόλυτα, αλλά εν όψει μετακόμισης και εξόδων που θα προκύψουν στο άμεσο μέλλον (συμβίωση) , θα είναι η τελευταία "δόση" υπερκαταναλωτισμού που θα πάρω για τους επόμενους μήνες.

Θα ήθελα να μου πείτε όμως όσοι έχετε εμπειρία από αναλύσεις 1920x1200 αν θα έχω προβλήματα με το gaming σε τέτοιες αναλύσεις. Έχω έναν C2D @ 3.0 και 8800GTX. Παίζω CoD και στο προσεχές μέλλον Starcraft II. Θα χρειαστεί να αγοράσω και κάρτα γραφικών για να παίζω full (CoD > 60 fps) σε τέτοιες αναλύσεις (χωρίς ΑΑ ) ;

Θα ήθελα τα φώτα σας καθώς και αν έχετε να προτείνετε κάτι εναλλακτικό σε αυτή την κατηγορία τιμής με αντίστοιχα χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω απογοητευτεί από τη Samsung γιατί δεν έχει σταθερή ποιότητα. Είχα στο γραφείο μιά 19", αρκετά καλή για τα λεφτά της, και μου την άλλαξαν με μιά 20". Αρχικά χάρηκα για τη λίγο μεγαλύτερη ανάλυση, αλλά απογοητεύτηκα μόλις έκατσα μπροστά της... Παρόλο που ήταν της ίδια σειράς, με μόνη διαφορά τις ίντσες, η ποιότητα της 20" ήταν πολύ χειρότερη από την 19".

Έτσι μπήκα στον κόπο να ελέγξω και τις υπόλοιπες Samsung της εταιρίας. Δεν υπάρχει σταθερή ποιότητα... Ακόμα και ίδια μοντέλα που έχουμε στο γραφείο, διαφέρουν μεταξύ τους. Επίσης, μια 20" wide που πήρα στη γυναίκα μου, είχε εξαιρετική εικόνα αλλά ένα καμένα pixel που φυσικά δεν αλλάζεται από την αντιπροσωπία...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ wizard, μαζί σου, αλλά ποια εταιρεία έχει σταθερή ποιότητα στις οθόνες της και δε θα κάνεις εκατό σταυρούς μέχρι να τη βάλεις σε λειτουργία, για να σου έχει "κάτσει" καλό κομμάτι? Απ' όπου να 'ναι προμηθεύονται ή κατασκευάζουν τα panel. Όσο για τα καμμένα pixel, στις 24 ίντσες όλες τις ίδιες εγγυήσεις έχουν.

Link to comment
Share on other sites

gdp77 εχε υποψη σου οτι η Samsung SM2493HM ανεβαζει θερμοκρασιες κολασης, κατα τ'αλλα μια χαρα οθονη.

για μενα πηγαινε με κλειστα ματια εδω

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=F0FC85C3B44FCA42A1A9282F598347A1&pa=4BD6FE9E0023DF4C903F20B665A6D6BD

κορυφαια και φθηνη

Link to comment
Share on other sites

Είχα για λίγο καιρό την 2693ΗΜ. Πολύ ωραία χρώματα, κανένα καμένο/κολλημένο pixel, αλλά κυριολεκτικά ζεματάει.

Άμα έχεις βαθύ και ανοιχτό γραφείο, η 2493ΗΜ θα είναι μια χαρά.

Όσο για το gaming, δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα. :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

LG.. Μεγαλυτερη φωτεινοτητα + καλυτερες γωνιες θεασης + η πιο φτηνη + 0 pixel εγγυηση :)

Βεβαια αν μπορεις περνα απο ενα καταστημα να της δεις. Θα βοηθησει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παιδες εχω μια 2693hm 26αρα και ειναι παρα πολυ καλη! Ειναι ζεστη αλλα τι πειραζει , απο την εικονα της ειμαι υπερευχαριστημενος , αφου την ειχα παρει μολις ειχε βγει σε ξεφτιλα για τοτε τιμη 400 ευρω! Εχει πολυ καλα χρωματα, βλεπω ταινειες , τα παιχνιδια ειναι φοβερα! Δεν εχω καμμενα ή κολλιμενα pixel! Γενικα την πρωτεινω σε οποιος θελει μια τετοια HD monitor!

Link to comment
Share on other sites

την πήρα προχθές την 2493, τη ρύθμισα με τα calibrated settings που δίνει στo review το prad.de και είναι αξιοπρεπέστατη... κουραστικά φωτεινή στα default και με ψηλό contrast που μειώνει ακόμα περισσότερο τις γωνίες θέασης . όμως μετά τις ρυθμίσεις (όλες ίδιες εκτός από contrast που το χαμήλωσα) είναι πολύ value monitor για όποιον συνειδητά επιλέγει να περιοριστεί στο sRGB/

Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω πριν λιγες μερες πηγα και πηρα αυτην την ASUS.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1210998&HYOTHONESMEGISTIANALISI=1920+x+1080&category=69978102&catalog=23

χαρακτιριστηκα εχει 20.000/1 αντιθεση, 1920x1080 αναλυση, 5ms, HDMI D-Sub 15 pin DVI-D Mini Jack 3,5mm SPDIF.

μου αρεσε παρα πολυ που δεν βρηκα κανενα κολημενο η καμενο pixel οπως ειχα παλαιοτερα σε 3 LG(ασχετα που αντικατασταθηκαν με την μια) :P

βγαζει απιστευτη εικονα και δεν ζεστενεται...

βεβαια τις ψυφιακες ακομα δεν τις εχω δοκιμασει μιας κ δεν το νοημα που θα μου φανουν χρησιμες...

επισης την δουλευω τωρα με μια geforce5700LE συνδεμενη με DVI. λετε να δω μεγαλη διαφορα σε συνδεση με HDMI στην GTX295??????

ο Ξαδερφος μου υποστηριζει πως με το που συνδεσε την δικια του Samsung me HDMI αλλαξε εντρλως η εικονα.... who knows..........:que:...

Link to comment
Share on other sites

την πήρα προχθές την 2493, τη ρύθμισα με τα calibrated settings που δίνει στo review το prad.de και είναι αξιοπρεπέστατη... κουραστικά φωτεινή στα default και με ψηλό contrast που μειώνει ακόμα περισσότερο τις γωνίες θέασης . όμως μετά τις ρυθμίσεις (όλες ίδιες εκτός από contrast που το χαμήλωσα) είναι πολύ value monitor για όποιον συνειδητά επιλέγει να περιοριστεί στο sRGB/

φιλαρακο μπορεις να μου δωσεις τα settings που εβαλες να τα δοκιμασω και στην δικια μου 2693ΗΜ ...σ ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

The optimal display quality was achieved with the following settings: Brightness = 28, Red = 56, Green = 43, Blue = 32. As mentioned before, the contrast was left at 75. Gamma Mode 3.

δε ξέρω κατά πόσο είναι ίδιες οι σωστές για σένα... επίσης κ το "σωστές" είναι με βάση το δικό τους calibration...

εγώ contrast έβαλα 65 για να έχω λίγο μεγαλύτερες γωνίες θέασης...

Link to comment
Share on other sites

παιδες εγω πριν λιγες μερες πηγα και πηρα αυτην την ASUS.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1210998&HYOTHONESMEGISTIANALISI=1920+x+1080&category=69978102&catalog=23

χαρακτιριστηκα εχει 20.000/1 αντιθεση, 1920x1080 αναλυση, 5ms, HDMI D-Sub 15 pin DVI-D Mini Jack 3,5mm SPDIF.

μου αρεσε παρα πολυ που δεν βρηκα κανενα κολημενο η καμενο pixel οπως ειχα παλαιοτερα σε 3 LG(ασχετα που αντικατασταθηκαν με την μια) :P

βγαζει απιστευτη εικονα και δεν ζεστενεται...

βεβαια τις ψυφιακες ακομα δεν τις εχω δοκιμασει μιας κ δεν το νοημα που θα μου φανουν χρησιμες...

επισης την δουλευω τωρα με μια geforce5700LE συνδεμενη με DVI. λετε να δω μεγαλη διαφορα σε συνδεση με HDMI στην GTX295??????

ο Ξαδερφος μου υποστηριζει πως με το που συνδεσε την δικια του Samsung me HDMI αλλαξε εντρλως η εικονα.... who knows..........:que:...

Φιλε μου ναι, αλλα... αυτο το "super wide" (16:9 και οχι 16:10), που ουσιαστικα σου δινει ελαχιστα παραπανω απο μια 20" σε υψος, εμενα προσωπικα με απωθει.

Αν και τι μιλαω, εχω ξεμεινει με μια LG 2 ετιας 19 με DVI. :victory:...

Πουμφφφ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ναι, αλλα... αυτο το "super wide" (16:9 και οχι 16:10), που ουσιαστικα σου δινει ελαχιστα παραπανω απο μια 20" σε υψος, εμενα προσωπικα με απωθει.

Αν και τι μιλαω, εχω ξεμεινει με μια LG 2 ετιας 19 με DVI. :victory:...

Πουμφφφ

χμμμμ ναι...νταξ αναλογα και τι ζηταει ο καθε ενας...εμενα μου αρεσει το 16:9 με βολευει στις κινησεις μου... σε ταινιες ειναι μια χαρα...(αν και εχω και μια 32 αρα συνδεμενη γιαυτο το λογο διπλα ακριβως..)

το θεμα νειναι να σου δωσει ωραια εμπειρια απο ποιοτικη και καλη απεικονιση και gameing... και αυτα τα πληρει και με το παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες για ριξτε αμα ξερετε κανα καλο προγραμμα για calibration οθονων....

πλυν τον προγραμματων καθε εταιρειας που υπαρχουν μεσα στις συσκευασιες..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now