asbanoglou

CPU + RAM Compatibility

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω μια απορία σχετικά με τον συνδυασμό που έχω επιλέξει.Να πω ότι έχω πολλά χρόνια να κάνω αναβάθμιση φανταστείτε ήμουν σε socket lga 775 όποτε αν κάτι που γράφω είναι κουλό με το γάντι παιδιά :P .Έχω στην κατοχή μου έναν 4790κ με mobo την MSI Z97 Gaming 5.Σκέφτομαι να αγοράσω για Ram τις Kingston HyperX Beast (T3) 16GB DDR3-2400MHz ξέρω ότι μπορεί να μην είναι κάτι φοβερό αλλά ξεφεύγει το budget για να πάω σε CL10.Όπως και να χει η ερώτηση μου είναι η εξής : Είδα στο site της intel ότι ο 4790κ είναι συμβατός μέχρι 1.5 volt ram. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με αυτές που δουλεύουν στα 1.65?Φαντάζομαι στο boot θα παίξουν στα 1333 στα 1.5 όταν όμως βάλω το XMP profile sta 2400 που δουλεύουν αυτές θα μπουν και τα volt αυτόματα ή έστω αν τα περάσω με το χέρι θα παίξει το σύστημα?Επίσης αν έχετε κάποια καλύτερη πρόταση σε ram κοντά σε αυτά τα λεφτά ευπρόσδεκτη :)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα έχεις - default θα ξεκινήσουν στα 1333 όπως είπες και μόλις "σηκώσεις" το XMP θα εφαρμοστούν όλα τα settings άμεσα, ακόμα και οι τάσεις.

Το συγκεκριμένο κιτ δεν είναι κακό αλλά θεωρώ λίγο υπερβολή τα 2400 γιατί δεν έχεις και πολλά κέρδη, οπότε κοίτα μήπως βρεις το αντίστοιχο 2133 σε καλύτερη τιμή και "γλυτώσεις" κανα ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now