ellhn

Πρόβλημα με Cooler Master Seidon 120v

Recommended Posts

Καλημέρα σας

Εδώ και 1.5 μήνα περίπου έχω την υδρόψυξη .

Όμως εδώ και καμία εβδομάδα μου κάνει αρκετά συχνά ( περίπου 3-4 φορές την ημέρα και για κανα 5λεπτο τουλάχιστον) θόρυβο όπως τρέχουν τα νερά του φενγκ σουι..

Υπάρχει πρόβλημα;Πρέπει να πάω για αλλαγή;ή είναι φυσιολογικό...;;

Η αγορά έγινε από το e-shop.

Σας ευχαριστώ

Edited by ellhn
Link to comment
Share on other sites

Την Seidon 120V την έδωσα γιατί δεν άντεχα τον θόρυβο της αντλίας της (η δεύτερη που "έδιωξα" μετά την απαράδεκτη Η100). Από την περιγραφή σου δεν μπορώ να καταλάβω αν εννοείς το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν ψαχτείς να την ξηλώνεις, δοκίμασε να "ξαπλώσεις" το tower για μερικές ώρες ή να του δώσεις μία κλίση.

Μπορεί να έχει σκαλώσει καμία φυσαλίδα κοντά στην αντλία και να ησυχάσει με αυτό τον τρόπο...

"όπως τρέχουν τα νερά του φενγκ σουι.." :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

Ninja10R ο θόρυβος είναι όντως αρκετός και μάλλον αφού την πάω για αλλαγή θα ζητήσω αντικατάσταση και να βάλω εχτρα και να πάρω μια άλλη της cooler master.

Το δοκίμασα αυτό να το ξαπλώσω ( Caution ) αλλά πάλι κάνει τα ίδια..

Θα την πάω για να την δουν από εκεί που την αγόρασα και θα δω τι θα μου πουν. Πάντως θα το πάω για να μου βγάλουν πιστωτικό και να πάρω άλλη με εχτρα!!

Link to comment
Share on other sites

εως τρομακτικο το ολο προβλημα σου φιλε μου.

φανταζεσαι εκει που ανοιγεις το πισι σου ενα ωραιο μεσημερι να πιεις την φραπεδαρα σου και να κουνας τα παγακια με το καλαμακι εχοντας αραξει στην καρεκλα σου, ξαφνικα να βλεπεις μεσα απο το κουτι να τρεχουν ζουμια και το πισι να μην ανοιγει ποτε! ^^'' (fml)

εγω αν επαιζα στην ιδια τιμολογικη κατηγορια παντως θα κοιτουσα και για κατι σε αερα, παιζουν πολυ ωραια εργαλεια σε αυτα τα λεφτα (~70?). ριξε ενα ματι δεν θα παει χαμενο.

Link to comment
Share on other sites

εως τρομακτικο το ολο προβλημα σου φιλε μου.

φανταζεσαι εκει που ανοιγεις το πισι σου ενα ωραιο μεσημερι να πιεις την φραπεδαρα σου και να κουνας τα παγακια με το καλαμακι εχοντας αραξει στην καρεκλα σου, ξαφνικα να βλεπεις μεσα απο το κουτι να τρεχουν ζουμια και το πισι να μην ανοιγει ποτε! ^^'' (fml)

Τώρα έχεις intel μαζέψου!! Πριν που είχες amd τα δικαιολογούσα κάτι τέτοια!!

Θα την πάω για να την δουν από εκεί που την αγόρασα και θα δω τι θα μου πουν. Πάντως θα το πάω για να μου βγάλουν πιστωτικό και να πάρω άλλη με εχτρα!!

Ζήτα να στην αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχεις intel μαζέψου!! Πριν που είχες amd τα δικαιολογούσα κάτι τέτοια!!

.

ρε τι ιντελ και τι αμδ, ειναι να μην το παθεις και μετα πας να πεσεις απο τον τριτη :P

Link to comment
Share on other sites

τελικά δουλεύει καμία από τις έτοιμες υδροψυξεις ? :hehe:

ΜΕΓΑΛΗ κουβέντα :)

Κάποιες δουλεύουν ρολόι. Κάποιες δουλεύουν με γουργουρητά αλλά κανείς δεν νοιάζεται. Και μπόλικες βολτάρουν στα RMA.

Όπως και να 'χει, την αξιοπιστία των air cooler δεν γίνεται (αξιωματικά) να την πιάσουν, αυτό είναι σίγουρο. Οπότε γραφεία/servοwannables και λοιπά συστήματα που μας νοιάζει το uptime, απλά μακρυά από τα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Την έστειλα πίσω..θέλουν λέει 5 εργάσιμες να την ελέγξουν.

Σκεφτόμουν να βάλω παραπάνω και να πάρω μια καλύτερη. Υπάρχει κάποια που θα μπορούσατε να προτείνετε ;

Βασικό να μην έχει τόσο θόρυβο όσο η 120v...

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο αθόρυβες ΑΙΟ που έχω δει είναι οι νέες Nepton. Η μικρή (120XL) είναι τόσο "αλμυρή" που η λογική λέει πάρε την 240M, αλλά αν θέλεις την πιο αθόρυβη αντλία προς τα εκεί να κοιτάζεις.

Αλλιώς αέρηδες...

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο αθόρυβες ΑΙΟ που έχω δει είναι οι νέες Nepton. Η μικρή (120XL) είναι τόσο "αλμυρή" που η λογική λέει πάρε την 240M, αλλά αν θέλεις την πιο αθόρυβη αντλία προς τα εκεί να κοιτάζεις.

Αλλιώς αέρηδες...

Αυτή μου είχαν δώσει 240Μ αλλά δεν χώραγε στο κουτί μου οπότε την έστειλα και πήρα τη μικρή...

Λέω να πάω στην 140ΧL.

Από "αέρηδες" έχεις κάτι να μου προτείνεις ;;;Θα έχω ίδια αποτελέσματα; το πισι είναι ανοιχτό 24/7

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τις Nepton λέω και εγώ. Έκανα μλκια που έδωσα τη 240Μ... δεν ήθελα να αλλάξω κουτί... ε τώρα ας τα λουστώ..!!!

Λέω να πάω σε Nepton 140XL ...

Link to comment
Share on other sites

Από "αέρηδες" έχεις κάτι να μου προτείνεις ;;;Θα έχω ίδια αποτελέσματα; το πισι είναι ανοιχτό 24/7

εχει προτασεις για ολα τα γουστα, για χρωματα, για μεγεθη, για ετσι, για αλλιως, για φουρφουρια, ενα δυο τρια, οσα θες!

πολυ πραμα.

εγω για την χριση που θελω το πισι κοιταξα προς την be quite! dark rock 3. παντα σε στοκ ταχητητες αλλα full load θερμοκρασιες βλεπω εως και 15 βαθμους λειγοτερους απο την προηγουμενη που ειχα (coolermaster hyper 212evo), σιγουρα πιστευω μετραει οτι αλλαξα και επεξεργαστη και πηγα στον τωρινο απο τον φχ6300.

θα ελεγα οτι ειναι το πιο ωραιο κομματι μεσα στο συστημα μου ^^. ειναι πολυ ομορφη η ρουφιανα!

εχει και ενα ωραιο ριβιου εδω στο κουτι για την συγκεκριμενη ψυκτρα που σου εγραψα, πιστευω θα σε καλυψει αρκετα αν το διαβασεις. και ισως σε αποτρεψει απο καποια απεριστεπτη αγορα του μελλοντος ;)

επισης εχει και Noctua παρα πολυ καλες, τις ειχα σαν εναλλακτικη λυση αν δεν πηγαινα σε be quite!.

Link to comment
Share on other sites

Αχα...μόλις το διάβασα..οι θερμοκρασίες που έχω τώρα είναι στους 30 - 32 βαθμούς. Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά μήπως πάω σε αυτή αντί σε υδρόψυξη πάλι .

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Από "αέρηδες" έχεις κάτι να μου προτείνεις ;;;Θα έχω ίδια αποτελέσματα; το πισι είναι ανοιχτό 24/7

Με κάτι π.χ. τέτοιο COOLER :: Cpu Cooler Noctua NH-U14S for Intel and AMD Socket 1150 / 1155 / 1156 / 2011 / AM2 / AM2+ / AM3 / AM3+ / FM1 / FM2 / FM2+ - Visionstudio.gr μπορείς να έχεις και σαφώς καλύτερο αποτέλεσμα από την seidon που είχες αλλά όπως σωστά είπε ο ChameZX, δες πως είσαι από χώρους (case, ύψος μνημών) και από budget και το ξανασυζητάμε μιας και υπάρχουν πολλές αξιόλογες επιλογές σε πολύ μεγάλο εύρος τιμής :)

Link to comment
Share on other sites

σου προτεινω την σειρα Nepton με κλειστα ματια!!! εχω την Nepton 280L με την αντλια να δουλευει μονιμα σε τερμα στροφες κ δεν ακουγεται το παραμικρο!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε οι AIO είναι όντως επικίνδυνες για μένα τουλάχιστον γιατί είναι κάτι έτοιμο και δε ξέρεις τι θα πάρεις από ποιότητα μιλάω πάντα. Πριν έιχα την corsair h100i επειδή δε με ενοχλεί καθόλου ο θόρυβος σου λέω ότι ήμουν ευχαριστημένος αλλά ένα πράγμα που είδα και δε μου άρεσε καθόλου είναι το εξής: από τις θερμοκρασίες οι σωλήνες της στο block είχαν σχεδον ξεραθεί και από το λύγισμα ήταν λες και είχαν σκιστεί. Μόλις το ίδα την έστειλα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μετά έμαθα βέβαια πως η corsair συγκεκριμένα αν σου χαλάσουν οι σωλήνες της και χυθούν τα ζουμια της και σου χλάσει κάτι από HW σου αντικαθιστουν και το HW και την h100i. Δε ξέρω τι αξιοπιστία προσφέρουν οι υπόλοιπες εταιρείες σε αυτό το κομμάτι. Πάντως για μένα σαν τις custom δε βάζω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

σου προτεινω την σειρα Nepton με κλειστα ματια!!! εχω την Nepton 280L με την αντλια να δουλευει μονιμα σε τερμα στροφες κ δεν ακουγεται το παραμικρο!!

+1, αυτό ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now