giorgos th.

i7 965 + GA X58 UD5 SS tests

Recommended Posts

ναι ρε παιδια τα 5ghz λιγα ειναι....το οτι ειχαμε συνηθισει εμεις στα 6+ δεν σημαινει πως οτι επεξεργαστης βγαινει θα πρεπει να πηγαινει 6+...

αλλα cpu,νεες πλατφορμες,νεα δεδομενα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το ίδιο έγινε και με τους Core 2 Duo.

Είχαμε συνηθίσει στα 7 και 8 GHz και ξαφνικά πέσαμε στα 5 και μετά απο λίγο στα 6 και τώρα τελευταία στα 6.5 κτλ κτλ κτλ .

@Sstav

Επειδή υπάρχει σύγχυση στην αγορά σχετικά με τα steppings και είναι όλοι μπερδεμένοι να πώ πώς :

Όλοι οι cpus είναι stepping C0

και όλα τα chipset x58 είναι stepping B3

Οι Nehalem based Xeons είναι/θα είναι stepping C1 ή D0

και όλα τα Chipset Xeon x58 θα είναι Stepping C

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπεράσματα προκύπτουν από τα δεδομένα που έχουμε αυτή τη στιγμή. Τα οποία θα αλλάξουν σίγουρα προς το καλύτερο με τα νέα steppings. Από την άλλη, δεν σημαίνει πως οι 965 και γενικά το Χ58 δεν είναι καλό, αντιθέτως είναι πολύ καλό αν και πρώιμο.

4 native πυρήνες, 8 threads και ενσωματομένος IMC και όλα δουλεύουν "τζάμι" με μια ΚΑΛΗ ψύκτρα (ακόμα καλύτερα με υδρόψυξη) μέχρι τα 4GHz. Τι άλλο μπορεί να ζητάει ένας high end user (όχι bencher);;;

Το Χ58 είναι πολύ πιο μπροστά από την εποχή του και αναφέρομαι σε εφαρμογές που να το αξιοποιούν.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαβάζει παντα λάθος :P(για το συγκεκριμενο ρώταγα)

Σίγουρα δεν πάνε τα μνημόνια?

Έχει πειράξει καθόλου τα turnaround timmings?

Έχεις δώσει καθόλου VTT?

Link to comment
Share on other sites

τις περισσοτερες φορες μου διαβαζει λαθος..

βαζω CAS10 δειχνει 9,βαζω 8 δειχνει 7 κλπ κλπ..

ολα τα εχω δοκιμασει.

VTT μεχρι 1.375.

να στα δωκω αμα θες να τα δεις,no prob..

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου 4530mhz @ 1.47V με την ψυκτρα να κρατιεται μονο απο την παστα..χεχεχε

στο 32m κραταει -43C με ολα τα κομφορ αναμμενα και -45C με -47C με κομμενους πυρηνες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι πάμε όλοι μάζί !

Μόλις ήρθε και εμενα ένας 940 Phenom II ίδιας εβδομάδας με αυτή του Live Demo που πήγε 6GHz :D

Και ακόμα δεν έχω δοκιμάσει καν τον i965...damn...άντε πάλι να φτιάχνω νέα backplate και holddowns για LGA1366 και AM2+/AM3 :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι πάμε όλοι μάζί !

Μόλις ήρθε και εμενα ένας 940 Phenom II ίδιας εβδομάδας με αυτή του Live Demo που πήγε 6GHz :D

Και ακόμα δεν έχω δοκιμάσει καν τον i965...damn...άντε πάλι να φτιάχνω νέα backplate και holddowns για LGA1366 και AM2+/AM3 :P

Και μείς γιατί είμαστε εδώ βρε?

Για να σε βοηθήσουμε .......:o.. :o.. :o.. :o.. :o.. :o.. :o..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now