VeRxus

Νέο (πρώτο) build, δίλειμμα μεταξύ z97-x99 -future proofabillity

Recommended Posts

Φυσικά...μιλάμε για το σημαντικότερο κομμάτι hw στον υπολογιστή..αν αυτό είναι χαμηλής απόδοσης όλα τα άλλα ακολουθούν..μνήμες ssd κάρτες γραφικών κλπ.

Το θέμα intel vs amd είναι καθαρά χρηματικό, δεν έχει να κάνει αν τον πάς στα 5ghz, δεν είναι clock per clock κόντρα απόδωσης εδώ και αρκετά χρόνια. Αν έχεις τα χρήματα και μπορείς αγοράζεις intel γιατί έχει καλύτερες cpu και καλύτερη πλατφόρμα, αν δεν έχεις αγοράζεις amd και κάνεις αξιοπρεπώς την δουλειά σου.

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Θα το σκεφτώ και το βράδυ και θα δράσω ανάλογα αύριο. Btw συμφωνείς και εσύ κατά της 970;

Στο μεταξύ οποιοδήποτε επιχείρημα απο οποιονδήποτε με βοηθήσει να καταλήξω είναι ευπρόσδεκτο :)

Link to comment
Share on other sites

Μερικές τελευταίες ερωτήσεις για την περίπτωση που πάω σε amd μεριά.

Αν πάρω 290, σε 2 χρόνια πες έρχεται η ώρα για άλλη κάρτα, να πάρω κάποια καινούργια ή να κάνω crossfire με 2χ290?

Το λέω για να ξέρω τι τροφοδοτικό να προγραμματίσω, αφού και ο 8320 έχει υχηλό tdp.

Οπότε αν είναι να κάτσω με single gpu είμαι οκ με 750watt πιστέευω αν πάω σε crossfire να πάω και σε 1000watt psu? (στο σύστημα θα πέσει o/c)

Link to comment
Share on other sites

Btw συμφωνείς και εσύ κατά της 970;

Για την 970 συμφωνώ αν παίζεις πάνω από 1920 1080p..αν παίζεις μέχρι εκεί δεν κάνει καμία διαφορά και η nvidia είναι πιο ήσυχη αν σ ενοχλεί ο θόρυβος.

Οπότε αν είναι να κάτσω με single gpu είμαι οκ με 750watt πιστέευω αν πάω σε crossfire να πάω και σε 1000watt psu? (στο σύστημα θα πέσει o/c)

Δεν χρειάζεται να βάλεις 2 κάρτες αλλά ούτε κ άλλο τροφοδοτικό. Δεν μπορείς να περάσεις τα 500w με μια κάρτα.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now