tzeslol

Βοήθεια για Overclock σε i7 4790k

Recommended Posts

Γειά σε όλο το hwbox, δεν είμαι πολύ σχετικός με το overclock γι αυτό και ζητάω την βοήθεια σας!

Mobo: Gigabyte Z97X Gaming 5

CPU: Intel i7 4790K

Cooler: Corsair H55

PSU: 850w

RAM: 2x4GB 1600Mhz

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Οιοπεδοφάγε, ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια :)

Έχεις ιδέα στους πόσους βαθμούς θα πρέπει να είναι ο επεξεργαστής με το overclock?

Edited by tzeslol
Link to comment
Share on other sites

Στους πόσους βαθμούς πρέπει να είναι κάνοντας τι?

Τρέχοντας prime?

Παίζοντας παιχνίδια?

Φαντάζομαι τρέχοντας prime καλό θα ήταν να μην έχεις throttling.

Αλλά και αυτό σχετικό είναι εμένα στα 4.9Ghz με 1,35V είναι αδύνατον

να τρέξεω prime λόγω θερμοκρασιών αλλά σε πραγματικές εφαρμογές δεν περνάει τους 80.

Στα 4,7 με 1,28 πάλι έχω throttling λόγω θερμοκρασιών στο prime.

Οπότε αν αποσκοπείς να χρησιμοποιήσεις prime για stress test μην ελπίζεις και σε πολύ overclock (τουλάχιστον αυτά έχω δει εγώ στο δικό μου 4790)

Link to comment
Share on other sites

Στους πόσους βαθμούς πρέπει να είναι κάνοντας τι?

Τρέχοντας prime?

Παίζοντας παιχνίδια?

Φαντάζομαι τρέχοντας prime καλό θα ήταν να μην έχεις throttling.

Αλλά και αυτό σχετικό είναι εμένα στα 4.9Ghz με 1,35V είναι αδύνατον

να τρέξεω prime λόγω θερμοκρασιών αλλά σε πραγματικές εφαρμογές δεν περνάει τους 80.

Στα 4,7 με 1,28 πάλι έχω throttling λόγω θερμοκρασιών στο prime.

Οπότε αν αποσκοπείς να χρησιμοποιήσεις prime για stress test μην ελπίζεις και σε πολύ overclock (τουλάχιστον αυτά έχω δει εγώ στο δικό μου 4790)

Σε πόσους βαθμούς θα πρέπει να είναι ο επεξεργαστής μετά το overclock εννοούσα για να είναι ασφαλές!

Τεστ θα κάνω με Prime & Aida64

Εγώ σκέφτηκα να το πάω στα 4.6Ghz με 1.146v ή 1.180v , για παραπάνω δεν με βλέπω με την corsair h55

Edited by tzeslol
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ασφαλές δεν ξέρω να σου πω. Μπορεί κάποιο άλλο μέλος να έχει κάποια απάντηση.

Αυτό που ξέρω να σου πω είναι ότι ποτέ σε εμένα προσωπικά δεν έχει χαλάσει επεξεργαστής

λόγω o/c, πάντα οι μητρικές μου έμεναν στα χέρια.

Αφού έχεις ένα πλάνο δοκίμασέ το. Η τάση μου φαίνεται πολύ χαμηλή αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Edited by Oikopedofagos
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 1,25V πρέπει να είσαι μια χαρά.

Θα δοκιμάσω και στα 1,25v σε περίπτωση που πάει χάλια με τα παραπάνω που έγραψα!

Σ' ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Οι μέγιστες θερμοκρασίες σου άασχετα με τη ψύξη και το overclock, καλό είναι να μην ξεπερνούν τους 60 βαθμούς σε καθημερινή χρήση. Σε Load όπως linx ή prime ή xtu καλό είναι να τον κρατάς κάτω από τους 80 εφόσον σου το επιτρέπει η ψύξη σου.

4,6 με 1.25 είναι πιο εφικτό από το 1.180v.

Τώρα, εάν δεις ότι δεν είσαι σταθερός αλλά το σύστημα κολλάει στην είσοδο στα Windows, μπορείς να ανεβάσεις το input voltage από το menu Voltage > CPU Core Voltage control CPU VRIN external override σε 1.9V.

Εφόσον βρεις τα ρολόγια σου, πχ 4,5GHz με 1.25V τότε ρυθμίζεις την εν λόγω τάση επιλέγοντας normal από το vcore για να σου ξεκλειδώσει το ακριβώς από κάτω μενού που λέγεται offset στο οποίο δίνεις +0.240mv. Το πόσο θα δωσεις το υπολογίζεις από το VID, την τάση που σου δείχνει στο BIOS όταν είσαι σε stock. Εάν είναι 1,1V τότε δίνεις +0,150mv κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου να σαι καλά, έψαξα περι θερμοκρασίες στο ίντερνετ εχθες το βράδυ και μέχρι 88 είσαι κομπλέ σε full load....

Όποτε σήμερα θα κάνω κάποια τεστ, θέλω να το κάνω σιγά σιγά το overclock για να γίνει υπο συνθήκες σε υψηλές θερμοκρασίες για να μην έχω πρόβλημα αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now