mortisboy

The Intel Core i7 thread

Recommended Posts

24/7 setup.εχω το εξης προβλημα μεχρι 196 bus speed ανεξαρτητα απο το multiplier(21,20,19,18) μπορω να βαλω, μολις βαζω παραπανω στο lcd poster βλεπω locked.....η μητρικη ειναι η rampage extreme 2 bios 1306 το τελευταιο.oποιος μπορει ας πει

i7.jpg

i7.jpg

i7.jpg

i7.jpg.6d39e5cba4e64ae7aa683d2d70a08918.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.Να εμπλουτίσω και εγω ,με την σειρά μου, την συλλογή του συγκεκριμένου θέματος και να ευχαριστήσω και τον billpeppa που με τις απόψεις του έδωσε μια χείρα βοηθείας για την επιλογή της συγκεκριμένης μητρικής.

t599017_bclk200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα.Να εμπλουτίσω και εγω ,με την σειρά μου, την συλλογή του συγκεκριμένου θέματος και να ευχαριστήσω και τον billpeppa που με τις απόψεις του έδωσε μια χείρα βοηθείας για την επιλογή της συγκεκριμένης μητρικής.

t599017_bclk200.jpg

Χμμμ ... Γιατί δεν βάζεις 2:8 multi για τις μνήμες ? Αν είναι κανένα από αυτά τα 2000MHz CL9 / CL8 kit-ακια από Geil / Corsair / Mushkin (τα value for money ;)) ο μπορείς να παίξεις εκεί και με 2:10 με 1.65V. Αλλά πες μας πρώτα όπως λέει και ο Ανέστης :T:

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικαιο ,αλλα προς το παρον οι μνημες που εχω ειναι δυο απο αυτες

Με τις συγκεκριμενες και 8χ μπορεσα και πηγα μεχρ 3,8GHz.

Ελπιζω συντομα να βαλω στα χερια μου 1600 για να μπορω να αλλαξω πολλαπλασιαστη 8 πανω.

Δεν εχω και μεγαλη πειρα στο θεμα.Και μεχρι εδω που τον πηγα με αερα ( Noctua για 1366 ) ευχαριστημενος. Για πιο πανω σιγα -σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην αγχώνεσαι τότε, σιγά-σιγά όπως λες και εσύ, όλα μαθαίνονται :T:

Πάντως για τις μνήμες που έχεις όντως, εφόσον το επόμενο σκαλοπάτι είναι το 2:8 δεν μου φαίνεται και απίθανο να μην παίζουν καν εκεί πάνω με την τάση που είσαι. Πόσο τάση έδωσες από το BIOS μέσα ? 1.53 βλέπω και μου φαίνεται πολύ λίγη ... Aν δοκίμαζες λιγάκι παραπάνω, ας πούμε 1.65, 1.7 ίσως και να είχες αυτά τα extra 200MHz ;)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην αγχώνεσαι τότε, σιγά-σιγά όπως λες και εσύ, όλα μαθαίνονται :T:

Πάντως για τις μνήμες που έχεις όντως, εφόσον το επόμενο σκαλοπάτι είναι το 2:8 δεν μου φαίνεται και απίθανο να μην παίζουν καν εκεί πάνω με την τάση που είσαι. Πόσο τάση έδωσες από το BIOS μέσα ? 1.53 βλέπω και μου φαίνεται πολύ λίγη ... Aν δοκίμαζες λιγάκι παραπάνω, ας πούμε 1.65, 1.7 ίσως και να είχες αυτά τα extra 200MHz ;)

στη συγκεκριμενη περιπτωση με τα 6χ απο το βιος εδωσα 1,560

για 8χ και bclk 195 μεσα απο βιος ειχα δωση vdimm:1.7 ( εξω εκει που ειδες την παραπανω τιμη εδινε 1,696v) , ενω cpu-z :vcore:1.35, qpi/vtt:1.335

και παλι μου εβγαζε μπλε οθονη στο prime.

Να σε ρωτησω για αυτες τις μνημες ποια η γνωμη σου

Υ.γ αν ειναι εκτος θεματος εδω μεσα μην απαντησεις.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now