mortisboy

The Intel Core i7 thread

Recommended Posts

Το προσπαθώ λίγο ακόμα..Σιγά σιγά..Με 1.4Vcore και Turbo on πήγε στα 4448MHz αλλα το pi δε μου έκανε τη χάρη να τρέξει :( Έβγαζε wprime και 512 pi αλλα το 1M μπα...Καμια ιδέα? :confused:

Το μόνο που έτρεξα πρόχειρα ήταν αυτό: 4448ax8.th.jpg

Δώστε καμια info για το pi μπάς και τα καταφέρω..Τι μπορεί να παίζει και crashάρει στο 2ο loop απο το 1M και πάνω? :(

Link to comment
Share on other sites

Τα Vista φταίνε.

Στους περισσότερους δεν τρέχει καν το 1M ( όχι επειδή είναι unstable το σύστημα, υπάρχει κάποιο compatibility issue ) ενώ σε άλλος τρέχει λέει αν το παραθυράκι που έχει να πατήσεις το OK πριν αρχίσει τους υπολογισμούς το βγάλεις το μισό εκτός οθόνης πριν πατήσεις το ok.

Link to comment
Share on other sites

Ρε...Πήγε 4510 :P

Edit: Αποφάσισα να δώ πόσο πάει :P Λεμπόν..Με 2 πυρήνες (μπας και πάρουμε τίποτα παραπάνω) πιάσαμε τοίχο -προς το παρόν- στους 4532MHz [ 4532wt5.th.jpg ] αλλα το προβληματικό pi δεν έλεγε να τρέξει με αποτέλεσμα να μπορώ να σας δώσω το μόνο run που μπόρεσα να κάνω κανονικά (μετά κόπων και βασάνων) στους ~4490MHz.. 9329gp8.th.jpg Aυτά με 1.47Vcore και μία Ultra 120 extreme με έναν 120άρι μόνο push.

Με 4 cores έμπαινε κανονικά στους ~4350 με τα ίδια ρεύματα...Σέλω πάγο :P

Link to comment
Share on other sites

Ρε...Πήγε 4510 :P

Edit: Αποφάσισα να δώ πόσο πάει :P Λεμπόν..Με 2 πυρήνες (μπας και πάρουμε τίποτα παραπάνω) πιάσαμε τοίχο -προς το παρόν- στους 4532MHz [ 4532wt5.th.jpg ] αλλα το προβληματικό pi δεν έλεγε να τρέξει με αποτέλεσμα να μπορώ να σας δώσω το μόνο run που μπόρεσα να κάνω κανονικά (μετά κόπων και βασάνων) στους ~4490MHz.. 9329gp8.th.jpg Aυτά με 1.47Vcore και μία Ultra 120 extreme με έναν 120άρι μόνο push.

Με 4 cores έμπαινε κανονικά στους ~4350 με τα ίδια ρεύματα...Σέλω πάγο :P

Κανε αυτο που σου λεει ο bill.Εγω συνηθως μονο ετσι μπορω να τρεξω pi στα vista.Απλα τραβα το παραθυρακι που πατας το ok για να τρεξει,στην αλλη ακρη της οθονης(εξω απο το παραθυρο του pi).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ικανοποιημένος :) Έφτασα εκεί που ήθελα (ψυχολογικό sub9 club :P)..Θα προσπαθήσω να παίξω λίγο ακόμα με αέρα μπας και έχει να δώσει τίποτα παραπάνω (πόσο πιά το καημένο..) αλλα περισσότερα όταν μπούν τα κρύα :) Όποιος έχει όρεξη...κερνάω :P

sfdaf3.th.jpg

υ.γ Πάντως στα XP πετούσε σε σχέση με τα Vista..Ήταν φρέσκια εγκατάσταση βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

Το 'ριξα στα 3D σήμερα :P Το τροφοδοτικάκι τελικά κρατάει μια χαρά.. :)

CPU @ 4100MHz VGA @ 650 core / 1450 shaders / 1100 mem

http://service.futuremark.com/results/showSingleResult.action?resultId=4721222&resultType=12

Καλά πήγε..

4d05fd8.th.jpg

Επόμενη στάση...06

ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ LOD Η ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ TWEAK οπότε έχουμε λίγο ζουμί ακόμα i guess

edit:

Τα πρώτα μου ποντάκια στο bot http://hwbot.org/listResults.do?userId=5187&applicationId=5

Και το 06: http://service.futuremark.com/home.action?resultId=9801035&resultType=14

edit2: Και το 03 ;)http://hwbot.org/listResults.do?userId=5187&applicationId=2

edit3: Στο 3d01 δεν ξεκολλάει απ τα 999 fps :P 82.122 έβγαλε όμως μόνο και δε το ανεβάζω μέχρι να βρώ τί παίζει και έβγαλε τόσο λίγο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλως σας βρηκα:)

Ειμαι και εγω ενα νεο μελος της οικογενειας Nehalem(920) και θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας πανω στο oc.Βασικα θελω κατι σταθερο 24/7 και να εχει καποια διαρκεια χρονου(1.5 - 2 χρονια).Εχω διαβασει αρκετα για το Ι7 και εχω καταφερει αυτη την στιγμη που μιλαμε να τον εχω 17 ωρες prime95(blend) stable sta 3.4(162x21).Oi ρυθμισεις ειναι παντου auto εκτος απο το BCLK(@162) και τις μνημες(7-7-7-19@1292)!Το Vcore ειναι auto σε idle 1.23 και σε full load 1.24 , ενω οι θερμοκρασιες ειναι αντιστοιχα 38-30 σε idle και 69-76(μεσος ορος οι πυρινες 70-73) κατω απο πολλες ωρες prime95.Δοκιμα να αυξησω το BCLKx170 αλλα δεν ηταν σταθερο κατω απο 1.325 Vcore οπου εκει χτυπαγε θερμοκρασιες 84+ κατω απο prime95.Δοκιμασα να βαλω 180χ19 σε 1.3Vcore και χωρις φυσικα Tutbo Boost(μονο στο Auto o multi ενεργοποιει το Τ.Β)!Γενικα πολυ υψηλες θερμοκρασιες δεν ανεβαζω?Αρκετα volt δεν χρειαζεται το Cpu για να τρεξει στα χ170?Πανω απο το χ162 τις μνημες της γυρναγα στα νορμαλ timings(9-9-9-24).......

Tωρα οπως σας ειπα δουλευω σταθερα στα 162χ21 με 1292(7-7-7-19) , σας παραθετω και την συνθεση μου και ευχαριστω για τον χρονο σας:)

Αsus p6t deluxe

I7 920@3.4

G.skill 1333(9-9-9-24) @1292(7-7-7-19)

WD 640

Sapphire 4850 512

Haf 32/Coolermaster V8

Corsair 650

Vista ultimate x64sp1

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε Kakashi :T:

3.4GHz Stable για i920, μέσα σε κουτί νομίζω πώς είναι εκτός απο φυσιολογικό και πολύ καλό. Και οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές .

Δυστηχώς όλοι οι i7 είναι πολύ ζεστοί, και με αερόψυξη δεν νομίζω να μπορείς να το αποφύγεις.

Να σε ρωτήσω τι δουλειά κάνεις με το PC και θές να ανεβάσεις ακόμαπιο πολύ την συχνότητα λειτουργίας του? :D

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

Δεν κανω κατι ιδιαιτερο με το pc για να χρειαζομαι παραπανω mhz...απλα επειδη διαβαζα γενικα απο αλλους χρηστες για stable καταστασεις με αερα στα 3,6-3,8 24/7 με χαμηλοτερες θερμοκρασιες και volt απ'οτι εγω ,ελεγα μηπως και γινεται κατι λαθος απο την μερια μου ή μηπως επεσα σε "κακο" cpu:)

Euxχαριστω πολυ και καλο μηνα να εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το κομματι τους ειναι καραδιαλεγμένο, αλλά εφόσον ένας νορμαλ D0 έχει καλές θερμοκρασίες για 4200 κάθε μέρα [24χ7] με λογικό ρεύμα[1,35], πάμε για αλλαγή του q6600 ...

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να εχω 29 βαθμούς idle ...ας έχω 39-40 [όπως τώρα για τα 3.6 με τον 6600]...

δεν φαίνεται όμως πουθενα τι ψύχτρα είχαν επάνω ουτε full load temps...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now