Oikopedofagos

Ψύξη για 4790k

Recommended Posts

Έχω μία 295x2, 290x και ένα 4790k σε ένα κύκλωμα με 2x480 ψυγεία με ανεμιστήρες 1500rpm.

Η απόδοση του συστήματος δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποιεί μιας και μετά από κανά 30λέπτο gaming η θερμοκρασία του νερού

είναι 18-20 βαθμούς πάνω από την θερμοκρασία αέρα.

Από ότι καταλαβαίνω αν θέλω να δω σοβαρή διαφορά θα πρέπει να προσθέσω εξωτερικό 9πλο ψυγείο

κάτι που δεν είναι η καλύτερή μου και για λόγους χώρου αλλά και γιατί οι θερμοκρασίες στις gpu

ακόμα και με αυτή την απόδοση είναι ανεκτές (υψηλά 50 χαμηλά 60).

Η θερμοκρασία του επεξεργαστή απτην αλλή δεν είναι καλή.

Αξίζει να φτιάξω ξεχωριστό loop με ένα 280 ψυγείο για την cpu ή να πάρω μια αερόψυκτρα για την cpu και να τελειώνει η ιστορία?

Φαντάζομαι μια καλή αερόψυκτρα θα μου δώσει καλύτερες θερμοκρασίες από αυτές που έχω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 2 4αρια και δεν σου φτανουν?εγω ειχα ενα 4αρι και με αυτο ειχα ι7 980χ 4.7ghz 1.45v + 2 GTX 480 που ηταν θερμοσιφωνες και απο temps μια χαρα ολα.....

Τι θερμοκρασια εχει το δωματιο σου?

Link to comment
Share on other sites

Το δωμάτιο εχθές που ασχολήθηκα να μετρήσω ήταν 24 βαθμοί μετά από μισή ώρα παιχνιδιού το νερό ήταν στους 42,7 βαθμούς και το δωμάτιο είχε ανέβει ένα βαθμό.

Η ροή μου είναι χαμηλή αλλά πόσο μπορεί να επηρεάζει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

για πες μια τι ψυγεία /αντλία /μπλοκ έχεις.

γενικά μην περιμένεις καλές θερμοκρασίες με αυτά τα cpu δεν είναι και λίγοι αυτοί που βγάζουν το καπάκι του cpu μπας και δουν θερμοκρασίες της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία όλα είναι της ek. Δύο ΧΤΧ 480, μία D5, ένα supermacy και ek blocks στις gpu.

Το πρόβλημά μου όπως το βλέπω εγώ είναι ότι δεν έχει νόημα να προσπαθώ να δροσίσω τον επεξεργαστή

με νερό στους 43 βαθμούς την στιγμή που βλέπω ένα σένσορα που έχω στον αέρα πάνω από τις ram να γράφει 30-31.

Νομίζω μια αερόψυκτρα γομάρι θα μου δώσει καλύτερα temps και να αφήσω την υδρόψυξη μόνο στις gpu.

Μήπως δεν είναι σωστό σε κύκλωμα που οι gpu βάζουν 800Watt να βάζω και τον επεξεργαστή και να περιμένω καλά temps?

Κανά 10 βαθμούς προσπαθώ να κερδίσω στην cpu.

Edited by Oikopedofagos
Link to comment
Share on other sites

πες μια την σειρά που έχεις το κύκλωμα .

προτείνω ανάμεσα στο cpu και τις κάρτες να βάλεις το ενα 4πλο

να πας αντλία - cpu - rad - vga's - rad - tank - αντλία

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά όντως δεν είναι πολύ καλή αλλά με αυτή τη σειρά δεν χρησιμοποίησα πολύ σωλήνα

Η σειρά όπως είναι τώρα

tank-αντλία-rad-290x-295x2-cpu-rad-θερμόμετρο-tank.

Με άλλα λόγια το νερό που πάει στον επεξεργαστή είναι το πιο ζεστό σημείο.

Η ροή μου τώρα είναι 145lt/h για κάποιον που δεν έχει flow meter, η δύναμη με την οποία

το νερό μπαίνει στο tank είναι μικρή-έως ανύπαρκτη.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει και αυτό?

Link to comment
Share on other sites

πιο πολύ φταίει οτι πάει ζεστό νερό στο cpu αν μπορείς να το κάνεις όπως λέω θα είναι καλύτερα επίσης η αντλία σου είναι δυνατή μην φοβάσαι να βάλεις περισσότερο σωλήνα

η αντλία λογικά είναι ρυθμιζόμενη ανέβασε την λίγο .

Link to comment
Share on other sites

Τέρμα την έχω, το block για την 295x2 είναι πολύ restrictive, κυριολεκτικά χωρίς αυτό το tank είναι συντριβάνι.

Θα κοιτάξω το σαββατοκύριακο να αλλάξω την ροή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα χρόνο και ασχολήθηκα σήμερα.

Ξέθαψα από την αποθήκη και ένα asetek waterchill που είχα.

Λοιπόν πρώτα άφησα το κύκλωμα όπως ήταν και αφαίρεσα από το κύκλωμα τον επεξεργαστή, τον οποίο

έβαλα πρόχειρα στην hydor l20 και σε ένα μονό 120άρη ψυγείο με ένα sunon 38mm ανεμιστήρα ελικόπτερο που είχε το waterchill.

Έπαιξα λίγο να δω τι γίνεται, θερμόμετρο που κυκλωματάκι του επεξεργαστή δεν είχα

αλλά το ψυγείο ήταν σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, τουλάχιστον το χέρι μου δεν καταλάβαινε διαφορά ενώ

το max temp στην cpu κοιτώντας το logger μετά ήταν 17 βαθμούς κάτω.

Προφανώς ο ανεμιστήρας της sunon δεν είναι ο τυπικός ανεμιστήρας που χρησιμοποιούμε στα σύγχρονα υδρόψυκτα pc

αλλά και 17 βαθμοί είναι χάος.

Ύστερα άλλαξα το κύκλωμα σε σχεδόν όπως είπε ο antonis

δηλαδή

tank-αντλία-rad-cpu-295x2-290x-rad

Ο επεξεργαστής τώρα δέχεται το πιο κρύο νερό του κυκλώματος.

Η διαφορά σε max temp είναι 6 βαθμοί. Μεγαλύτερη από ότι πίστευα ότι θα είναι αλλά και πάλι υπολείπεται 10+ βαθμούς

σε σχέση με το αν ο επεξεργαστής βγει από αυτό το κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now