GoriLLakoS

Συγχρονισμός Outlook σε 2 PC

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω ένα PC και ένα Laptop και θέλω να συγχρονίσω το Outlook.

Όταν λέω Outlook, εννοώ το κανονικό Outlook.

Το θέμα μου είναι πως δουλέυω στο PC αλλά θάλω να συγχρονίζει και το Laptop

αλλά απ'ότι είδα τώρα που το σέταρα, ότι έχω στείλει από το PC

δεν φαίνεται και στο Laptop και όταν βάζω τα email σε φακέλους

πάλι δεν γίνεται το ίδιο στο laptop.

Υπάρχει περίπτωση να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή ονειρεύομαι

παραπάνω απ'ότι πρέπει?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται!

Τι λογαριασμούς θα χρησιμοποιήσεις στο outlook? pop3? Αν είναι δυνατόν πες μου ακριβώς παρόχους (Otenet, forthnet, webmail κτλ). Σε ενδιαφέρουν να συγχρονίζονται τα εισερχόμενα μόνο η όλα? Υπάρχουν ήδη κατεβασμένα mail σε κάποιο outlook ή ξεκινάμε από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται!

Τι λογαριασμούς θα χρησιμοποιήσεις στο outlook? pop3? Αν είναι δυνατόν πες μου ακριβώς παρόχους (Otenet, forthnet, webmail κτλ). Σε ενδιαφέρουν να συγχρονίζονται τα εισερχόμενα μόνο η όλα? Υπάρχουν ήδη κατεβασμένα mail σε κάποιο outlook ή ξεκινάμε από την αρχή?

Τα πάντα είναι όπως πρέπει στο PC και θα ήθελα να είναι και στο laptop.

Η λύση είναι πριν το σετάρω (εάν τα καταφέρω) να κάνω ένα export και ένα import

στα πάντα από το PC στο Laptop για να είναι τα ίδια (για την ερώτηση σου εάν ξεκινάμε από την αρχή).

Με ενδιαφέρει να συγχρονίζει τα πάντα.

Τα email (επειδή είναι 2 επάνω και θα μπέι και 3ο) είναι POP/SMTP με incoming/outgoing server φάση mail.xxxxxxx.gr.

Σε ακούω :P

Link to comment
Share on other sites

1. Αφού έχεις outlook (ελπίζω 2010-2013 αν και παλιότερο δε πειράζει) δε χρειάζεται να κάνεις export-import. Απλά σώσε το φάκελο "Αρχεία του Outlook" το οποίο περιέχει τα pst. Στο outlook 2010-2013 είναι μέσα στα "'Εγγραφά μου" και αντέγραψε το στο 2ο-3ο pc. Έτσι θα μεταφερθούν τα ήδη σταλμένα, κατεβασμένα email στο νέο pc.

2. Σετάρισε από την αρχή τα email σαν IMAP σε όλα τα pc. Έτσι θα συγχρονίζονται και τα νέα email σε όλα τα pc.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικη ερωτηση.

Εχεις το "Α" Outlook email στο pc και το βλεπεις απο τον web browser κανονικα,

στηνεις στο Outlook Office σε ενα φορητο με IMAP το "Α" mail και θελεις το εξης:

Οταν καποιος ανοιξει τα unread mails στο pc πρωτος το πρωι, να μπορεις εσυ στο

φορητο να βλεπεις ολα οσα διαβαστηκαν στο pc ως unread, για να ξερεις ποια ειναι

τα καινουρια. Και το αντιθετο βεβαια.

Γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικη ερωτηση.

Εχεις το "Α" Outlook email στο pc και το βλεπεις απο τον web browser κανονικα,

στηνεις στο Outlook Office σε ενα φορητο με IMAP το "Α" mail και θελεις το εξης:

Οταν καποιος ανοιξει τα unread mails στο pc πρωτος το πρωι, να μπορεις εσυ στο

φορητο να βλεπεις ολα οσα διαβαστηκαν στο pc ως unread, για να ξερεις ποια ειναι

τα καινουρια. Και το αντιθετο βεβαια.

Γινεται;

Αν το email είναι τύπου Outlook/hotmail τότε το email μπορεί να εγκατασταθεί στο outlook office με το outlook connector και γίνεται συγχρονισμός όλων των φακέλων. Δε χρειάζεται εδώ να κάνεις ρυθμίσεις IMAP.

Link to comment
Share on other sites

Με το outlook connector δεν επαιζε πολυ καλα, απεναντιας με IMAP παιζει εδω και αρκετο καιρο μια χαρα

και στο office outlook 2007 / 2010 / 2013. Δεν καταλαβες ομως τι σε ρωτησα... Οτι συχρονιζοντε τα mails

συχρονιζοντε. Εγω θελω οταν θα παει η γυναικα μου και θα διαβασει τα νεα mails, οταν ανοιξω εγω το

Outlook καποια στιγμη αργοτερα, να μπορω να διαβασω τα unread mails που ειχε διαβασει η γυναικα μου

το πρωι, σαν να πηγαινω να τα διαβαζω εγω πρωτη φορα ενα πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Με το outlook connector δεν επαιζε πολυ καλα, απεναντιας με IMAP παιζει εδω και αρκετο καιρο μια χαρα

και στο office outlook 2007 / 2010 / 2013. Δεν καταλαβες ομως τι σε ρωτησα... Οτι συχρονιζοντε τα mails

συχρονιζοντε. Εγω θελω οταν θα παει η γυναικα μου και θα διαβασει τα νεα mails, οταν ανοιξω εγω το

Outlook καποια στιγμη αργοτερα, να μπορω να διαβασω τα unread mails που ειχε διαβασει η γυναικα μου

το πρωι, σαν να πηγαινω να τα διαβαζω εγω πρωτη φορα ενα πραγμα.

Με IMAP το status του email (read/not read) αποθηκεύεται στο διακομιστή. Οπότε αν διαβαστεί από μια θέση θα φαίνεται διαβασμένο από παντού.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι κάπως "ταντισμένος". Τώρα αξιώθηκα και τα έκανα όλα αυτά.

Για να μην με ρωτήσετε τι έκανα, έκανα export το pst, νέο account IMAP,

disable/delete το POP3..λειτούργησαν όλα τέλεια και είχα email και στο laptop και στο desktop.

Έχω ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα όμως.

Στον POP3 είχα πολλά folders και ακόμα περισσότερα subfolders όλα σε μορφή τέτοια:

01. CPUs (φάκελος μέσα στο Inbox)

-> 01. Intel (υποφάκελος)

--> 01.Skylake (υποφάκελος υποφακέλου)

---> 01. IMC (υποφάκελος υποφακέλου υποφακέλου και πάει λέγοντας)

-> 02. AMD (φάκελος μέσα στο CPUs)

02. GPUs (φάκελος μέσα στο Inbox)

03. RAM (φάκελος μέσα στο Inbox)

Για να καταλάβετε την δομή σας το έγραψα έτσι.

1. Δεν μπορώ να κάνω drag n drop για κανέναν λόγο το ένα inbox στο άλλο.

2. Δεν μπορώ να κάνω import από το PST του POP3 στο IMAP. Όσες φορές και να το κάνω απλά δεν κάνει import τίποτα.

3. Δεν μπορώ να αντικαταστήσω το αρχείο του "Αρχεία του Outlook" και να το φορτώσει. Πολύ απλά πάλι δεν κάνει τίποτα.

4. Ακόμα και με το χέρι να θέλω να τα περάσω τα email (που δεν θέλω αλλά το προσπάθησα) δεν μπορώ να φτιάξω φάκελο

στο IMAP που έχει "." και μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα. Με "," μπορώ αλλά δεν είναι αυτή λύση.

5-albums76-picture56944.jpg

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Απλά το IMAP δεν γουστάρει τις τελείες; Και είναι δικό του θέμα ή του client;

Για να το μάθεις δοκίμασε να δεις αν στο κάνει και στον Thunderbird ας πούμε. Αν ναι, είναι θέμα character standard που θα το ξαναβρεις μπροστά σου - ακόμα και αν το ξεπεράσεις - σε κάποιο update ή κάποια άλλη συσκευή.

Δεν τα στέλνεις όλα σε ένα gmail να καθαρίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διαβάζω πάνω από ένα 3ωρό για τους IMAP.

Τελικά έσβησα από παντού τις τελείες και με άφησε να κάνω drag n drop.

Δεν θέλω να επέμβω τόσο πολύ και να πρέπει κάθε φορά να μπάινω και να αλλάζω πράγματα από webmail.

Θέλω να τα σετάρω όμορφα και καθαρά και να τα έχω για πάντα σωστά και αυτό μάλλον είναι η μοναδική λύση.

Link to comment
Share on other sites

πάντως κάνοντας drag & drop, γίνονται upload τα αρχεία / φάκελοι στον server, πράγμα που παίρνει πάρα πολύ ώρα, και εν τω μεταξύ το outlook φαίνεται κολλημένο.

Στη πραγματικότητα δεν είναι, απλά ανεβάζει.

Δώσε του χρόνο και έχε πίστη

Link to comment
Share on other sites

πάντως κάνοντας drag & drop, γίνονται upload τα αρχεία / φάκελοι στον server, πράγμα που παίρνει πάρα πολύ ώρα, και εν τω μεταξύ το outlook φαίνεται κολλημένο.

Στη πραγματικότητα δεν είναι, απλά ανεβάζει.

Δώσε του χρόνο και έχε πίστη

Τελικά έβγαλα από όλους τους φακέλους και τους υποφακέλους ότιδήποτε άλλο είχα εκτός απο γράμματα και τα κάνω drag n drop έναν έναν τους φακέλους για να πάρει και τους υποφακέλους.

Θα το αφήσω όλο το βράδυ να γεμίζει γιατί απ'ότι είδα όπως λές αργεί πάρα πολύ. :T:

Ελπίζω μετά με κάποιον τρόπο να το κάνω export και να το περάσω και στο λαπτόπι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now