ChrisGr

2k or 4k ?

Recommended Posts

Γεια σας παλικαρια εχω μια ερωτηση πανω στa Games το ματι αντιλαμβάνεται διαφορα αναμεσα σε 2κ και ενα 4κ μονιτορ ?

υπαρχει ουσιαστική διαφορα ;; η απλα ειναι ενα ακομα τρικ 4κ αναλυση ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε, δεν υπάρχουν τρικ. φυσικά και υπάρχει διαφορά το πρόβλημα είναι στην τιμή της οθόνης και στις κάρτες γραφικών, έχεις 1600 ευρώ που θέλει ένα καλό ips 60hz 4k monitor? Έχεις άλλα 1000+ για κάρτες γραφικών?

Ένα πολύ καλό 2k monitor 2560 x 1440 ips είναι η u2715h σε λογική τιμή.

Πες μας όμως το υπόλοιπο σύστημα σου και τι παιχνίδια θέλεις να παίζεις για να υπάρχει μια ισορροπία σε αυτά που λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά να ξέρεις ότι το 4k σήμερα είναι ακριβό και πρέπει να κάνεις μερικούς συμβιβασμούς. Το scaling των windows ακόμα δεν είναι καλό (στα windows 10 θα είναι) και όσο ανεβαίνεις σε ανάλυση αναγκαστικά έχεις μεγαλύτερο latency προς το παρόν. Το ότι θα δεις πιο καθαρή εικόνα και ότι θα μπορέσεις να ρίξεις το anti-aliasing ισχύει, αλλά σταματάει εκεί. 144Hz 1ms 4k και IPS δεν υπάρχει σήμερα από όσο ξέρω. Υπάρχει 144Hz 4ms 2k IPS στα 800 ευρώ το

. Αν δεν είχα το 2k Dell μου, είναι το μόνο που θα αγόραζα.

Σε games θέλουμε καλά χρώματα (IPS panel), ομαλή εικόνα (<5ms και αν γίνεται 120-144Hz) και καθαρή εικόνα (ppi-antialising). Με το 4k έχεις την τελευταία παράμετρο στο καλύτερο δυνατό σήμερα. Βέβαια με 2k και λίγο anti-aliasing πετυχαίνεις το ίδιο περίπου αποτέλεσμα για τα μάτια μας, αλλά πάλι θέλεις καλές κάρτες και pc γενικά για να τρέχεις 2k με AA στα 60fps.

Για μένα οι 27 ίντσες 2k είναι πολύ καλό sweet spot. Αν μπορείς να πας σε 4k, κάνε το! Αλλά να ξέρεις ότι πληρώνεις για μια τεχνολογία που εξελίσσεται (σε λίγους μήνες ως ένα χρόνο θα βγουν καλύτερα 4k πάνελ σίγουρα) και δεν έχει ωριμάσει ακόμα (windows scaling, required gpu horsepower κλπ). Εδώ πρέπει να έχεις καλό καλώδιο για 60Hz 4k. Θέλεις είτε DP1.2, είτε HDMI 2.0 σε μερικά και να έχει τέτοια έξοδο η gpu σου.

Μη ξεχνάμε ότι εξαρτάται και από το παιχνίδι που παίζεις. Το Rome 2 total war είναι απίθανο σε μεγαλύτερη ανάλυση, όπως και τα περισσότερα strategy. Αλλά diablo 3, starcraft 2 λόγω της μηχανής γραφικών τους και το scaling που έχουν δεν θα ξετρελαθείς αν και υπάρχει βελτίωση. Για fps δεν ξέρω να σου πω γιατί γέρασα και βαριέμαι όλα τα fps από τα 20 πρώτα λεπτά. Παίζω πλέον μόνο strategy, rpg άντε και κανένα moba αν παίζει η παρέα.

Στο video του acer λέει και αρκετά πράγματα για 4k και άλλες συγκρίσεις-πληροφορίες. Αν ξέρεις αγγλικά θα σε βοηθήσει πολύ νομίζω. Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο τι διαβαζω πιο πανω εγω χαζομαρουλα εκανα που πηρα την rog η οποια εχει πολυ καλα <νουμερα> αλλα ΤΝ πανελ...

Και προσπαθείς να αυξήσεις την λίστα με τις χαζομαρούλες χωρίς να ξέρεις τα βασικά :) Τι να τα κάνεις τα νούμερα όταν βλέπεις ultra μούφα χρώματα?

144Hz 1ms 4k και IPS δεν υπάρχει σήμερα από όσο ξέρω

Δεν χρειάζεται 144hz monitor αλλά ούτε και 1ms για να παίξεις παιχνίδια, αυτά είναι για κάτι κατεστραμένους που πάνε για πρωταθλητισμό σε συγκεκριμένα παιχνίδια..για εμάς τους απλούς gamers αυτά είναι marketing.

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο τι διαβαζω πιο πανω εγω χαζομαρουλα εκανα που πηρα την rog η οποια εχει πολυ καλα <νουμερα> αλλα ΤΝ πανελ...

Για την

ο Linus λέει ότι είναι από τα καλύτερα tn panel που έχει δει, αλλά παραμένει tn. Η ROG είχε βγει πιο πριν από την acer και ήταν από τα πρώτα 144Hz g-sync 2k monitors. Χαζομαρούλα δεν έκανες, γιατί είναι πολύ καλό monitor έτσι και αλλιώς (δεν είναι συνηθισμένο tn), αλλά επιβεβαιώνει αυτό που είπα πιο πάνω, ότι είναι τεχνολογία που εξελίσσεται και σε λίγους μήνες βγαίνει κάτι καλύτερο. Η διαφορά των video είναι 7-8 μήνες. Σε άλλους 7-8 μήνες θα έχουν βγει τα windows 10 και μπορεί να βγει ένα παρόμοιο acer είτε 3840x1440 είτε 3840x2160 πάλι IPS 144Hz 4ms.
Δεν χρειάζεται 144hz monitor αλλά ούτε και 1ms για να παίξεις παιχνίδια, αυτά είναι για κάτι κατεστραμένους που πάνε για πρωταθλητισμό σε συγκεκριμένα παιχνίδια..για εμάς τους απλούς gamers αυτά είναι marketing.

Edit: Συμφωνώ γιατί και εγώ απλό ips 60Hz έχω, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι καλύτερη εμπειρία. Απαραίτητο σίγουρα όχι. Αλλά ειδικά το g-sync και free sync βελτιώνει την εμπειρία gaming.

Edited by GregEl
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 4κ αυτη την στιγμη με 5, 6, 7, 900 euro, δε χρειαζεται να δωσεις 1500 euro για να βλεπεις ρωμαιους κλπ να ριχνουν με τα φυσοκαλαμα.

εκτος αν τη θελεις και για επαγγελματικη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται 144hz monitor αλλά ούτε και 1ms για να παίξεις παιχνίδια, αυτά είναι για κάτι κατεστραμένους που πάνε για πρωταθλητισμό σε συγκεκριμένα παιχνίδια..για εμάς τους απλούς gamers αυτά είναι marketing.

για τα hz σύμφωνο.. αλλα για τα ms.. βάλε ένα FPS παιχνίδι με 5ms+1ms να dis τι διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Η Dell U2515H πως σας φαίνεται? όχι τόσο για gaming αλλά για office χρήση.

(Αλλά και για gaming διάβασα ότι έχει μια fast λειτουργία που βελτιώνει τους χρόνους απόκρισης)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν 4κ αυτη την στιγμη με 5, 6, 7, 900 euro, δε χρειαζεται να δωσεις 1500 euro για να βλεπεις ρωμαιους κλπ να ριχνουν με τα φυσοκαλαμα.

εκτος αν τη θελεις και για επαγγελματικη δουλεια.

Οι φθηνές 4k έχουν συνήθως χαμηλής ποιότητας tn panel, backlight bleed και γενικά φθηνή τεχνολογία backlight, χειρότερο contrast από ips και χειρότερο color calibration. Γενικά νομίζω δεν διαφωνεί κάποιος στο ότι τα ips είναι αισθητά καλύτερα σε εικόνα από τα tn. Υπάρχουν και φθηνά ips με άθλιο backlight βέβαια και πολύ καλά tn όπως στην ROG που αναφέραμε πιο πάνω, αλλά ο γενικός κανόνας είναι ότι αν βάλουν δίπλα δίπλα ένα tn και ένα ips όλοι θα πουν ότι το ips έχει καλύτερη εικόνα. Ειδικά σε μεγαλούτσικα monitor 27+ ίντσες τα tn έχουν αισθητή παραμόρφωση χρώματος κάθετα! Με τα σημερινά windows 24 ίντσες 4k νομίζω είναι αχρησιμοποίητο λόγω του άθλιου scaling. Στα 700 ευρώ βρίσκεις αρκετά καλή 27 ips 4k με fast mode 6ms. Αν θες να πας σε 4k είναι καλό sweetspot τιμής και ποιότητας εικόνας. Το θέμα είναι σε βολεύει η καθημερινή πρακτική χρήση και έχεις και τις κάρτες γραφικών για ευχάριστη εμπειρία χρήσης;

Η Dell U2515H πως σας φαίνεται? όχι τόσο για gaming αλλά για office χρήση.

(Αλλά και για gaming διάβασα ότι έχει μια fast λειτουργία που βελτιώνει τους χρόνους απόκρισης)

Γενικά νομίζω καλό είναι να δει κάποιος από κοντά μια οθόνη υψηλής ανάλυσης, γιατί είτε λόγω υψηλού ppi θέλει scaling για να είναι εύχρηστη, είτε αν θες να την κρατήσεις χωρίς scaling για να έχεις περισσότερο real-estate για δουλειές (όχι gaming) ίσως είναι πολύ μικρά τα πάντα και να μην σε βολεύει τελικά. Οπότε δεν σημαίνει ότι με το scaling των windows 10 όλα τα θέματα λύνονται. Νομίζω ότι το να πάρεις 4k για να κάνεις scale down και να έχεις καθαρό και ευκρινές κείμενο ala retina effect δεν έχει νόημα. Όταν ανεβαίνεις σε ανάλυση νομίζω καλό είναι να ανέβεις και σε μέγεθος για να έχεις unscaled real-estate goodness στο ppi sweetspot που έχει ο καθένας για τα μάτια του. Μια χαρά είναι η Dell U2515H, αλλά δες την από κοντά με ένα παράθυρο browser από την μία μεριά και ένα παράθυρο office από την άλλη πριν αποφασίσεις. Το responce time που χαμηλώνει για το gaming είπαμε ότι είναι περισσότερο marketing, αλλά όταν συνδυάζεται με υψηλό refresh rate και τεχνολογίες όπως g-sync βελτιώνει την εμπειρία. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα 8ms 60hz πάνελ είναι απαράδεκτα. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με το δικό μου στο gaming.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=5077]GregEl[/MENTION] αναλυτικότατος!

Κατά 90% θα την δουλεύω με Mac οπότε πιστεύω ότι με το scaling δεν θα έχω θέμα..

Αυτό που λες με την retina ισχύει 100%.. Και εγώ στην αρχή νόμιζα ότι έχω όντως 2880Χ1800

Link to comment
Share on other sites

Οι φθηνές 4k έχουν συνήθως χαμηλής ποιότητας tn panel, backlight bleed και γενικά φθηνή τεχνολογία backlight, χειρότερο contrast από ips και χειρότερο color calibration. Γενικά νομίζω δεν διαφωνεί κάποιος στο ότι τα ips είναι αισθητά καλύτερα σε εικόνα από τα tn. Υπάρχουν και φθηνά ips με άθλιο backlight βέβαια και πολύ καλά tn όπως στην ROG που αναφέραμε πιο πάνω, αλλά ο γενικός κανόνας είναι ότι αν βάλουν δίπλα δίπλα ένα tn και ένα ips όλοι θα πουν ότι το ips έχει καλύτερη εικόνα. Ειδικά σε μεγαλούτσικα monitor 27+ ίντσες τα tn έχουν αισθητή παραμόρφωση χρώματος κάθετα! Με τα σημερινά windows 24 ίντσες 4k νομίζω είναι αχρησιμοποίητο λόγω του άθλιου scaling. Στα 700 ευρώ βρίσκεις αρκετά καλή 27 ips 4k με fast mode 6ms. Αν θες να πας σε 4k είναι καλό sweetspot τιμής και ποιότητας εικόνας. Το θέμα είναι σε βολεύει η καθημερινή πρακτική χρήση και έχεις και τις κάρτες γραφικών για ευχάριστη εμπειρία χρήσης;

φυσικα και θα παρει 27+ δε το συζηταμε. δε διαφωνω οτι τα ips ειναι καλυτερα απο τα tn, αλλα οπως λες και εσυ υπαρχουν καλα μονιτορ στα 700 (+) (-) ευρω. εχει βγαλει η acer και κ.α. εταιριες. ετσι κι αλλιως ενα παχνιδακι θελει να παιξει, δε θα φτιαξει τα γραφικα του "αρχοντα".

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1118]venisk[/MENTION] την 2715 δεν την κοιτούσα περισσότερο λόγο μεγέθους.. ήδη οι 25 ίντσες της 2515 είναι πολλές γιατί η απόσταση είναι πολύ μικρή και στο μέλλον θα γίνει και dual monitor..Οπότε ξεφεύγω και σε κόστος.. Γενικά λόγο μεγέθους πιστεύω ότι θα είναι κουραστική σε πολύωρη χρήση η 27αρα

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε εμένα όντως θα είναι το πρώτο μου ''καλό'' monitor. Απλά έχω μια μικρή εμπειρία με ένα 27 lg ips ενός φίλου, που μετά τις 3-4 ώρες γινόταν αρκετά κουραστικό σε σχέση με το δικό μου, γι αυτό και πιστεύω ότι το 25αρι θα με βολέψει καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις.. Θα το σκεφτώ και αν φτάνει και το budget μπορεί να πάρω την 27

Thanks πάντως για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Τα χω δει από κοντά φίλε γι αυτό στα λέω τα είχα όλα αυτά για χρόνια... 3 χρόνια την 2711 και τώρα 2 χρόνια σχεδόν την 3014..αν μπορείς οικονομικά μην το σκεφτείς καν!

Sent from my SM-N910C

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now