Wizard!

Αγορά Χ99 2011-3 και λοιπών

Recommended Posts

Λοιπόν, όπως είχα γράψει και παλαιότερα, έρχεται σιγά σιγά η στιγμή που θα προχωρήσω στην αναβάθμιση του Χ79 σε Χ99. Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει στενά το θέμα και επειδή έχουν μπει πολλές καινούριες παράμετροι στο παιχνίδι, θέλω να δούμε μαζί κάποια πράγματα για το πως θα προχωρήσω.

Αρχικά να θυμίσω, ότι το δικό μου θα το πάρει μια φίλη, το νέο θα αγοραστεί με τιμολόγιο κι έτσι έχω περιορισμό στο από που θα αγοραστεί (λόγω επαγγελματικής της σχέσης). Οπότε πιθανά καταστήματα είναι μόνο τα M-Systems, Plaisio & You. Επίσης, θα πρέπει να αγοραστούν όλα τα πράγματα από το ίδιο κατάστημα και να μην έχουμε σκόρπιες αγορές και τυχόν προβλήματα με εγγυήσεις μετά (φταίνε οι μνήμες, όχι φταίει η μητρική, κλπ). Η χρήση είναι εφαρμογές, VMs και gaming. καθόλου OC (πέραν του προφανούς)

Πρέπει να αγοραστούν:

1. Μητρική Χ99

2. Επεξεργαστής i7 5820/5930 (θα εξαρτηθεί από το σύνολο του budget)

3. Μνήμες 16GB

4. Πιθανόν ένας Μ.2 (κι εδώ δεν έχω ιδέα...)

Για μητρική κλίνω προς Gigabyte X99-UD4. Δε χρειάζομαι κάτι παραπάνω, ούτε τα wifiα, ούτε τα εφέ των άλλων. Αντίστοιχη Asus ποιά είναι και τι διαφορές έχουν;

Έχετε κάποια εμπειρία με θέματα που παρουσιάζει κάποια από τις δύο;

Ο επεξεργαστής νομίζω δε θέλει πολλά. αν μας περισσεύουν τα 200 παραπάνω, θα τον πάρουμε.

Μνήμες, τώρα... 2Χ8 ή 4Χ4 ; Γνωρίζω ότι είναι Quad Channelε, αλλά υπάρχει ουσιαστική διαφορά; Αν βάλω 2Χ8 ώστε να έχω το περιθώριο για άλλα 2Χ8 αργότερα; Θα βρω όμως τις ίδιες,, ή έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να πουλήσω τις παλιές μου;

Και τέλος δίσκος... Σκέφτομαι για Μ.2. Ποιόν και τι; Έχω διαβάσει τόσα πολλά, με πρωτόκολλα, ταχύτητες, υπερθέρμανση, προβλήματα, που δεν ξέρω τι να διαλέξω. Δε με ενδιαφέρουν οι απόλυτες επιδόσεις, αλλά αν είναι να τον βάλω, να μην είναι ισάξιος του 850 Evo, να έχει διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα δεν νομίζω να έχουν αυτά τα μαγαζιά για το τι είναι οι M.2 δίσκοι. :shifty:

Και να έχουν όμως θα είνα πολύ περιορισμένες οι επιλογές.

Επίσης δεν βλέπω νόημα να πας σε M.2 αν δεν είναι από τους καλούς, γιατί αλλιώς πας σε κανονικές sata λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από ότι κοίταξα You & MS έχουν τον ίδιο που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο:

Msystems.gr - Προϊόντα - Kingston 240GB SSDNow M.2 SATA (6Gbps)

Δεν είναι απαραίτητος, μπορώ να μην της δώσω τον δικό μου και να της πάρω έναν απλό EVO. Για εκείνη που είναι με WB500GB, θα είναι η μέρα με τη νύχτα, έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

η μητρική είναι μια χαρά η αντίστοιχη asus είναι η χ99 A την οποία και είχα παραγγείλει αλλά ήρθε με χαλασμένα ραμ σλοτς και γενικά crashare γιαυτό και μπήκε η ud4 .

ο 5930 νομίζω μόνο αν κάνεις oc θα δεις διάφορα μιας και κλοκαρουν καλύτερα από τους μικρούς (όχι ότι ο μικρός δεν κλοκαρει 4,2@1,182v με cm 212 evo ).

μνήμες βάλε 4χ4 και αργότερα αν θες βάλε άλλο ενα κιτ 4χ4 (έτσι και αλλιώς 8 σλοτ έχεις ).

τώρα στο m2 η ud4 δεν έχει x4 m2 οπότε αν βάλεις καλό drive δεν θα πιάσεις τις κανονικές ταχύτητες (μπορείς βέβαια να τον βάλεις σε pci adapter) .

αυτά από μένα .

αν βλέπεις ότι δεν σου φτάνουν 16gb ram ( αν τρέχεις πολλά vm ) βάλε τον 5820 και 32gb από την αρχή δεν νομίζω ο 5930 να σου δώσει κάτι παραπάνω .

Link to comment
Share on other sites

Τι λειτουργικό θα εγκατασταθεί;

Windows 10 και στο παλιό μου και στο καινούριο, για αυτό η αναβάθμιση γίνεται σε 1-1.5 μήνα, όταν θα βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Τότε, οτιδήποτε PCIExpress based SSD πάρεις, θα δεις διαφορές από τον απλό SATA. Από τη στιγμή που το μηχάνημα θα έχει δύναμη (πυρήνες, μνήμη κτλ) είναι αμαρτία να το μπουκώσεις με τον SATA SSD.

Επιλογές υπάρχουν εκεί έξω, ανάλογα με το τι θέλεις να δώσεις σε λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Επιλογές υπάρχουν εκεί έξω, ανάλογα με το τι θέλεις να δώσεις σε λεφτά.

Επιλογές που να αξίζουν μέχρι 200-250? υπάρχουν;

Βασικά το θέμα μου με τους PCIE είναι αν θα δουλέψουν και σωστά. Γιατί έχω ήδη το ένα slot πιασμένο με την VGA, αλλά και το δεύτερο με τον Perc 6i. Οπότε, μήπως βάζοντας και τρίτο, πέσουν οι ταχύτητες σε 8Χ ; Νομίζω με τον 5820 συμβαίνει αυτό, δεν ξέρω για τον 5930 ή αν είναι καθαρά θέμα μητρικής, γιατί αν πρέπει να πάμε σε μητρικές των 400?, δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Τον 5930k τον θέλεις μόνο αν κάνεις oc επειδή σηκώνει παραπάνω από τον 5820 και στα ghz και στο uncore..θυμάσαι [MENTION=408]antonis[/MENTION] ? :hehe:

Μητρική είναι κομπλέ γι αυτά που θέλεις η ud4.

Συμφωνώ στο 4x4 να έχεις το quad από την πρώτη μέρα..

m.2 περίμενε να πάρεις τον 256 μου να πάρω τον 512!! Δεν ξέρω αν έχει η ud4 m.2 x4!!

Link to comment
Share on other sites

Τον 5930k τον θέλεις μόνο αν κάνεις oc επειδή σηκώνει παραπάνω από τον 5820 και στα ghz και στο uncore.

Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ το OC, αλλά επειδή δε θα αναβαθμίσω ξανά σύντομα, σκέφτομαι να μην πάρω το μικρότερο μοντέλο. Επίσης, ο 5820 σε περιορίζει και στα PCI lanes. Αν πάμε για PCIE SSD, μήπως είναι πρόβλημα με VGA, PERC, SSD ;

2 x PCI Express x16 slots, running at x16 (PCIE_1, PCIE_2)

For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIE_1 slot; if you are installing two PCI Express graphics cards, it is recommended that you install them in the PCIE_1 and PCIE_2 slots.

2 x PCI Express x16 slots, running at x8 (PCIE_3, PCIE_4)

The PCIE_4 slot shares bandwidth with the PCIE_1 slot. When the PCIE_4 slot is populated, the PCIE_1 slot will operate at up to x8 mode. When an i7-5820K CPU is installed, the PCIE_2 slot operates at up to x8 mode and the PCIE_3 operates at up to x4 mode.

m.2 περίμενε να πάρεις τον 256 μου να πάρω τον 512!! Δεν ξέρω αν έχει η ud4 m.2 x4!!

Αυτό λέει στο manual

1 x M.2 Socket 3 connector (M2_10G)
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ο perc να φύγει μην έχουμε δράματα πάλι

Αν φύγει, απλά θα μπει άλλος αντίστοιχος.

Μπα εδώ γύρω θα γυρίζει και θα φταίνε όλα εκτός από αυτό

Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά, αν φταίει αυτός, δεν υπάρχει επιλογή να φύγει, οπότε ανέχομαι το πρόβλημα. Τώρα, μένει να αποδειχθεί αν θα κάνει τα ίδια πάλι με άλλη μητρική/chipset/OS

Link to comment
Share on other sites

Για μητρική κλίνω προς Gigabyte X99-UD4. Δε χρειάζομαι κάτι παραπάνω, ούτε τα wifiα, ούτε τα εφέ των άλλων. Αντίστοιχη Asus ποιά είναι και τι διαφορές έχουν;

Έχετε κάποια εμπειρία με θέματα που παρουσιάζει κάποια από τις δύο;

Ο επεξεργαστής νομίζω δε θέλει πολλά. αν μας περισσεύουν τα 200 παραπάνω, θα τον πάρουμε.

Γιατί να μήν πάρεις μιά μητρική ASUS , π.χ. Χ99-Α

ή οποία συμμετέχει και στην καμπάνια cashback , και να πάρεις επιστροφή 75,00 ευρώ με την ταυτόχρονη αγορά ενός 5820k ή 90,00 ευρώ με 5930k ???

https://toptechcashback.com/gr/en/pages/cpumb/qualifying

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μήν πάρεις μιά μητρική ASUS , π.χ. Χ99-Α

ή οποία συμμετέχει και στην καμπάνια cashback , και να πάρεις επιστροφή 75,00 ευρώ με την ταυτόχρονη αγορά ενός 5820k ή 90,00 ευρώ με 5930k ???

https://toptechcashback.com/gr/en/pages/cpumb/qualifying

Πως ακριβώς θα πάρεις 75Ε cashback? Ισχύει παντού αυτό? ή μόνο σε συγκεκριμένα καταστήματα?

Link to comment
Share on other sites

Τότε, οτιδήποτε PCIExpress based SSD πάρεις, θα δεις διαφορές από τον απλό SATA. Από τη στιγμή που το μηχάνημα θα έχει δύναμη (πυρήνες, μνήμη κτλ) είναι αμαρτία να το μπουκώσεις με τον SATA SSD.

Επιλογές υπάρχουν εκεί έξω, ανάλογα με το τι θέλεις να δώσεις σε λεφτά.

Τελικά Ζάχο, επιλογές μέχρι 250? υπάρχουν, ή να πάρω έναν EVO 850 να τελειώνω; Υπάρχει εναλλακτική του EVO;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική άποψη, αν πάρεις Μ.2, να πάρεις κάτι που αξίζει.

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει ο SM951, στα 256GB, λογικά είναι πιο λίγο πιο ακριβός από τα 250?, αλλά πρέπει να τηρείς τις προϋποθέσεις. M.2 PCIExpress 3.0 X4 για να δεις τις διαφορές.

Ειδάλλως, δεν έχει νόημα.

Άλλη εναλλακτική που αξίζει είναι ο Intel 750 400GB αλλά αυτός πάει στα 450?.

Samsung SM951 Type 2280-D3-M (NGFF) M.2 256GB | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί στα τεχνικά το ίδιο λένε και οι δύο, M.2 Gen3...

Πάντως αν ισχύει, έχουμε θέμα γιατί την Asus δεν τη βρίσκω (τώρα τουλάχιστον) σε κανένα από τα 3 καταστήματα. Έχουν όλοι την Deluxe που πάει στα 400φεύγα. Δε δίνω τόσα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί στα τεχνικά το ίδιο λένε και οι δύο, M.2 Gen3...

Πάντως αν ισχύει, έχουμε θέμα γιατί την Asus δεν τη βρίσκω (τώρα τουλάχιστον) σε κανένα από τα 3 καταστήματα. Έχουν όλοι την Deluxe που πάει στα 400φεύγα. Δε δίνω τόσα.

υποστηριζει χ1, χ2. προσεχε και εκει που λεει για τα expansion slots για τον 5820κ. πρεπει να βρεις την soc champion που εχει χ4.

https://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=MB-513-GI&groupid=701&catid=5&subcat=2875

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now