MetallicGR

AMD Radeon R9 Fury X Reviews & Performance

Recommended Posts

[MENTION=4651]Nickzzz[/MENTION] γιατί έχεις φάει τέτοιο κόλλημα με την amd? Αφού δεν τα πάει καλά στις αναλύσεις κάτω από 4k τρώει κάτι 15fps χαστούκια που δεν ξέρουν από που της ήρθαν..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η εταιρεία τελικά πρέπει να έχει στόκους στο marketing. Πρώτα έβγαλε την σειρά 300 ποιο ακριβή με ίδιες επιδόσεις από την σειρά 200, τώρα έβγαλε την Fury X στα ίδια λεφτά με την GTX980ti αλλά με μικρότερες επιδόσεις, που πας ρε Καραμιτρο ??? ποιος νομίζεις ότι είσαι ??? η Apple ??? :lolling:

Άντε βγάλε και την Nano στα $550 και να τρώει ξύλο από την GTX980 έτσι για να γουστάρουμε χαμηλές καταναλώσεις.:boredom:

Θα πάρω καμία R9 290 μου φαίνεται τελικά η θα περιμένω 2-3 χρόνια ακόμα να πάρω καμία 14/16nm στα 300 ευρώ που να έχει ίδιες επιδόσεις με της Fury X/GTX980Ti.:P

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για κάθε κάρτα αλλάζεις waterblock ή έχεις universal; Και αν έχεις universal πως ψύχεις VRMs και μνήμες; Πολλές οι απορίες, μεγάλο το μπέρδεμα.

Είμαι με νερό εδώ και 10 χρόνια. Μόνο με την 7970 GHz edition είχα θέμα με τα VRMs, όπου έπαιξε κάτι τέτοιο:

7970.jpg

Ταιριάζει σε όλες τις κάρτες/μητρικές, γιατί η κάτω πλάκα βγαίνει σε διάφορα μεγέθη, και την κόβεις όπως θέλεις. Για τις μνήμες, ποτέ δε χρειάστηκα κάτι παραπάνω από τα παθητικά ψυκτράκια που βλέπεις.

Το block, ναι, είναι universal και παίζει παντού. Στα 10 χρόνια έχω αλλάξει 7 κάρτες (ATI/nVidia) και δεν είχα θέμα. Πάλι η 7970 μας τα χάλασε, γιατί είχε τον πυρήνα διαγώνια, αλλά χρειάστηκε να αλλάξω μόνο το κάτω μέρος του ίδιου μπλοκ.

Θα υπάρξει και η Fury σκέτο, με ανεμιστήρα, ΑΝ θες να κάνεις τέτοια κόλπα.

Καλά, δεν πρόκειται να την πάρω έτσι κι αλλιώς, αλλά θα ήταν βλακεία τους να μη βγάλουν αερόψυκτη έκδοση.

7970.jpg

7970.jpg

7970.jpg.d3764e51ef47dc9ffee356e3cf73ecc

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα. :nevreness:

Εδώ βρήκα μια τιμή στην Γερμανία συμπ. 19% ΦΠΑ.

AMD Radeon R9 FuryX - Der Realit?t einen Schritt voraus!

Αληθεία έχει κάποιος αγοράζει απο mindfactory.de να μας πει τι λέει σαν κατάστημα? Μου φαίνονται απο τις καλύτερες τιμές στο Ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μονάχα εγώ είμαι χαρούμενος που θα αρπάξω καμιά τέτοια και θα την βάλω με την υπάρχουσα και θα ξεχάσω για αρκετά χρονάκια να αλλάξω πλέον?

VGA :: ATI Radeon R9 290 Tri-X OC UEFI 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (Sapphire) (11227-13-20G) - Visionstudio.gr

Link to comment
Share on other sites

Την περιμενα πιο γρήγορη η αληθεια ειναι :read:

Well done!

980Ti is already on the way home και δεν το μετανιωσα καθολου :T:

Αλλωστε ειχα πει πριν τα reviews οτι μια 980Τι με λιγο oc θα σκοτωνει τα παντα :tolya:

Δεν θελω να φανταστω πως θα παιζει με δικο μου bios ;P..;P.. αν σκεφτω οτι η 980 μου απο 1430 μαξ επαιζε μετα 1600 με 1.28v:whistling:

cant wait :yum::yum::yum:

Link to comment
Share on other sites

^ Αρκετά δοκιμασμένο κατάστημα από Ελλάδα, ~30 ευρώ λογικά μεταφορικά και κάτι ψηλά για το έμβασμα τραπέζης που θα σου πουν ;)

Και αν πληρώσω απευθείας με Visa Card? Έχω Iντερνετ Visa card. Χωρίς έμβασμα τραπέζης θέλω να ξέρω αν γίνεται. :smug: 30 ευρώ για ταχυδρομείο λογικά σωστά?

Για DHL πόσα χρώνουν στο περίπου με το κιλό αν ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Και αν πληρώσω απευθείας με Visa Card? Έχω Iντερνετ Visa card. Χωρίς έμβασμα τραπέζης θέλω να ξέρω αν γίνεται. :smug: 30 ευρώ για ταχυδρομείο λογικά σωστά?

Για DHL πόσα χρώνουν στο περίπου με το κιλό αν ξέρεις?

Θα σε γελάσω για την Visa, αλλά αν την δέχονται η λογική λέει ότι δεν πρέπει να χρεωθείς τίποτα επιπλέον.

30-παρά-κάτι ήταν ταχυδρομείο ναι, για DHL δεν έχω ιδέα. Στειλ' τους email, θα σε κατατοπίσουν και για αυτά και για τις διαθεσιμότητες λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε γελάσω για την Visa, αλλά αν την δέχονται η λογική λέει ότι δεν πρέπει να χρεωθείς τίποτα επιπλέον.

30-παρά-κάτι ήταν ταχυδρομείο ναι, για DHL δεν έχω ιδέα. Στειλ' τους email, θα σε κατατοπίσουν και για αυτά και για τις διαθεσιμότητες λογικά.

Σευχαριστώ φίλε :peaceful:

Link to comment
Share on other sites

Εάν [MENTION=1118]venisk[/MENTION] ανεβάσεις video στο youtube που λές πως είσαι AMD + AUDI Fanboy και δεν γουστάρεις μια την Intel και την nVidia θα σου στείλω δώρο μια Fury X (non custom) :hehe:

Link to comment
Share on other sites

@Nickzzz γιατί έχεις φάει τέτοιο κόλλημα με την amd? Αφού δεν τα πάει καλά στις αναλύσεις κάτω από 4k τρώει κάτι 15fps χαστούκια που δεν ξέρουν από που της ήρθαν..

Δεν έχω φάει κόλλημα, δεν ξέρω από πια posts φαίνεται αυτό, αλλά ήθελα να είναι ανταγωνιστική η Fury X (που είναι υπό προϋποθέσεις στα 4K) για το καλό του ανταγωνισμού, του κόστους, της εξέλιξης κ.τ.λ.

Τώρα όποιος θέλει τις απόλυτες επιδόσεις θα το πληρώσει γιατί εκεί δεν άλλαξε κάτι, αλλά με ελάχιστες παραχωρήσεις κάποιος άλλος θα έχει κέρδος μάλλον στην τσέπη του (υπό προϋποθέσεις πάλι, 4K κ.τ.λ.)

Για computing, open CL, κ.τ.λ. δεν είδαμε κάτι και μου κάνει εντύπωση. :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

Εάν @venisk ανεβάσεις video στο youtube που λές πως είσαι AMD + AUDI Fanboy και δεν γουστάρεις μια την Intel και την nVidia θα σου στείλω δώρο μια Fury X (non custom)

Είναι το ίδιο ακριβώς με το να πεις ότι η λαμπο που οδήγησες είναι gtp φίλε μου αυτό που ζητάς :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έψαχνα για 7970 GHz edition, την είχε το MSystems 389?, αλλά με παραγγελία σε 10 μέρες. Την πήρα από Amazon UK στα 400? με τα μεταφορικά σε 4 μέρες. Το Πλαίσιο την είχε 489? και όταν πήρα τηλέφωνο να δω αν είναι λάθος, μου είπαν όχι...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ρε cm, τουλάχιστον με το νερό δεν έπρεπε να ακούγεται καθόλου η κάρτα και βρέθηκε κ άλλο μείον..

7:30

[video=youtube;iEwLtqbBw90]

Α καλά έχει και coil whine κάτι άλλο? :hehe:

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now