Trabakoulas

Πρόβλημα με HD WD black caviar 1t

Recommended Posts

Τι έγινε ρε γμτ επιδημία έπεσε?

Η αρχή έγινε με blue screen και έβγαζε error CRITICAL_PROCESS_DIED που με ένα search λένε ή CPU ή RAM ή HD hardware problem.

Με την επανεκκίνηση δεν έβλεπε καθόλου τους 2 δίσκους(μάλλον είναι στο ίδιο channel) έναν που εχω για games 1tb και έναν για backups 500gb.

Επανέφερα εργοστασιακές ρυθμίσεις να είμαι σίγουρος οτι δεν φταίει το overclock.

Πρώτη σκέψη πήγε στο 4x4 setup στις μνημες που είναι και η τελευταία αλλαγή που έκανα σε hardare και αν ζορίζεται το chipset, μιας και γενικά δεν ειχα ξαναδεί BSOD.

Πρώτα έκανα test τον δίσκο με WD tools αλλά δεν έβγαλε τίποτα.

Memtest δεν έβγαλε τίποτα.

Prime καμιά ώρα με blend για να τεστάρει πολύ μνήμη δεν έβγαλε τίποτα.

Στο crystal disk info τον έδειχνε κανονικά τον δίσκο αλλά είχα παλιά έκδοση απο το 2011. Με το που κατέβασα την καινούργια μου έβγαλε αυτό.

Untitled.jpg

Τώρα κάνω απο WD lifegard tools extended test να δω τι διάολο θα βγάλει.

Untitled2.jpg

Να υποθέσω θα τα παίξει ο δίσκος τι λέτε?

Μόλις τελειώσει το WD tools λέω να τον τσεκάρω με HD regenerator.

Ο δίσκος μέσα έχει περι τα 850Gb εγκατεστημένα παιχνίδια, 60 στον αριθμό που δεν είναι και ζωτικής σημασίας data μιας και τα saves είναι στον c:.

Untitled.jpg

Untitled2.jpg

Untitled.jpg

Untitled2.jpg

Untitled.jpg.290072019196683a51f9860de24

Untitled2.jpg.3f14f98442ad9a43eb0eeb0b11

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το extended test της WD τελείωσε και έδειξε bad sectors, έλεγε οτι ειναι repayable και μπορεί να τους διορθώσει αλλά @@ δεν έκανε τίποτα. :P

Untitled3.jpg

Επόμενη κίνηση HD regenerator απο dos mode.

Το οποίο και βρήκε συνολικά μέχρι το 10% που το έκανα ένα Bad sector στην αρχή και το διόρθωσε(τουλάχιστον έτσι λέει! :hehe:) και έτσι δείχνει και το crystal disk info.

Untitled4.jpg

Causion έτρεξα και το sentinel ιδού, μετά το regenerator βεβαια...

Untitled5.jpg

Άντε να δούμε τι θα δούμε στην πορεία... :P

Untitled3.jpg

Untitled4.jpg

Untitled5.jpg

Untitled3.jpg

Untitled4.jpg

Untitled5.jpg

Untitled3.jpg.cb10f69c7ae90042f5d93751e8

Untitled4.jpg.9c990b226f7bd1bed7534dd0ff

Untitled5.jpg.0e3dc5ab9611a0e80c52a1cc53

Link to comment
Share on other sites

Επ, παιδιά ποιο πρόγραμμα είναι αυτό το HD regenerator? έχω κάτι σκληρούς δίσκους που έβγαζαν παρόμοια προβλήματα και δεν θα με χάλαγε να μπορώ να τους φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι τα πρώτα μηνύματα για χτυπημένα sectors δεν ήταν false alarm, τότε και ας αντικαταστάθηκαν με τα εφεδρικά, ο λόγος που εμφάνισε τα πρώτα θα εμφανίσει imho και τα επόμενα.

Επομένως, να ρίχνεις μια ματιά περιοδικά και να μην κρατάς μέσα unbackuped χρήσιμα δεδομένα :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!

Όταν λες το ετρεξες μέσω DOS mode εννοείς μέσω cmd;

Όχι μέσω κανονικό dos απο boot cd που φτιάχνει το HD regenerator.

Επ, παιδιά ποιο πρόγραμμα είναι αυτό το HD regenerator? έχω κάτι σκληρούς δίσκους που έβγαζαν παρόμοια προβλήματα και δεν θα με χάλαγε να μπορώ να τους φτιάξω.

Η έκδοση που έχω εγώ παιδιά ειναι παλιά όταν το έδινε τζαμπέ ο mr Dmitriy Primochenko.

Είναι επί πληρωμή.

@Trabakoulas στο extended test της WD σου βγάζει τώρα bad sectors ή όχι; Πάντως, όπως φαίνεται, ένας sector ήταν οπότε πάλι καλά. :P

Δεν το έτρεξα man.

Είμαι ακόμα στο ψάξιμο γιατί εχθές αν και ο δίσκος φαίνεται οκ έφαγα ένα κόλλημα πάλι αλλά χωρίς Bsod, απλά έχασε το SATA 2&3 κανάλι πάλι όπου είναι οι δύο δίσκοι.

Άνοιξα κουτί και άλλαξα κανάλια, έβαλα τον 1000Tb στο SATA1 μαζι με τον ssd(SATA0). ¨έκτοτε και μέχρι τις 4 το πρωι που δουλευα το PC δεν ειχα κόλλημα και έτρεχα παιχνιδια απο τον WD FALS.

Τώρα αν δεν φταίει ο δίσκος και είναι κανένα καλώδιο ή το SATA της mobo προφανώς και το bad sector να προκλήθηκε απο το suddend hung up.

Μένει να το παρακολουθήσω να δω.

2 hdd μου χαλάσαν και οι 2 ήταν caviar black 1tb..στείλε τον rma Γερμανία να τελειώνεις!! Θέλει όμως πολύ συγκεκριμένη συσκευασία!!

Ρε συ έχει λήξει η εγγύηση βρήκα πότε τον αγόρασα, 21/06/2009, πριν 6 χρόνία!!! :hehe:

Edited by Trabakoulas
Link to comment
Share on other sites

^... καλά εσύ το λες κοροϊδευτικά, αλλά ξέρεις κανέναν που να κατάφερε να σκοτώσει excelstor; :hehe:

Πάντως μην σκας, ας πάει στο καλό ο παλιόblack, αφού δεν έχασες πολλά δεδομένα, όλα good! :T:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

..εννοείται δεν ξαναπαίρνω τίποτα απο αυτήν την κ@λοεταιρεία ποτέ ξανα! ούτε μια 10ετία δεν κατάφερε να βγάλει έλεος.

Θέλω να δω στο τέλος αν μείνει καμιά εταιρεία που να μπορείς να αγοράζεις :hehe:

RED μόνο τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχει και συνέχεια το σήριαλ, βάζω στη θέση του 1t εναν ίδιο black 500gb.

Αρχίζω να κάνω εγκατάσταση παιχνίδια και σε κάποια στιγμη κολλάει το update του project cars. Δεν το χε ξανακάνει αυτό. Πάω να δω τα αρχεία στον δίσκο και τσαααααααακ παρτο παλι το στιγμιαίο κόλλημα για 10 δευτερόλεπτα χωρίς να κολλήσει όλο το σύστημα!!!

Υποπτον λεω! Τρέχω crystal disk info και βλέπω παλι το κίτρινο καρτελακι του causion peddind sector count οτι ακριβως και ο 1T. Εννοείται τον τσεκαρα όταν τον έβαλα τον δισκο με crystal disk info και ηταν μια χαρά!

Τι να πω τώρα? Να έχει και αυτός πρόβλημα λίγο δύσκολο μιας και έχει ελάχιστες ώρες, να παίζει κάτι με το project cars? Τι να πω δεν ξέρω....

Τώρα τρέχω Hdd regenerator και βρήκε 1 bad sector όπως και στον 1Τ.

Να κάνω ευχέλαιο??? :hehe:

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg

Untitled.jpg.6c5338065a3fe73f5cf4396cd98

Edited by Trabakoulas
image
Link to comment
Share on other sites

Sata port ειχα αλλάξει όταν είχα και τον 1Τ πάνω, καλώδιο όχι.

Έχω άλλον έναν 500gb Black και άλλον έναν 500gb green!

Βλέπω να εναποθέτω όλες μου τις ελπίδες στον green! ρε που καταντήσαμε! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

τροφοδοσία τσέκαρες ? δεν πιστεύω να έχεις κανένα ανταπτορα από μολεξ σε σατα ?

ΩΩωωωωωωωω!! τι είπες τώρα.....ναι αυτό παίζει, πρέπει να έχω αντάπτορα ναι...λεςςςςςς???

Τα dada life tools αρνούνται να κάνουν quick test! :P Πάει και αυτός? wtf?

Untitled2.jpg

Untitled2.jpg

Untitled2.jpg

Untitled2.jpg.a7e44a2d3e4e0af25ca680f9df

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now