MetallicGR

Η τιμή και η ημερομηνία κυκλοφορίας της AMD Radeon R9 Nano

Recommended Posts

Ναι μόνο που η Nano είναι ιδιαίτερο προϊόν. Άμα μου βρεις κάρτα σε ίδιες διαστάσεις και παρόμοιες επιδόσεις, τότε ας πούμε για την τιμή. Μέχρι τότε συνέχισε την δήθεν αντικειμενική σου προσέγγιση. Μόνο μην μου βάζεις και τα κλάματα επειδή σου ανέφερα ότι σε άλλες κατηγορίες τιμής η AMD προσφέρει καλύτερο Performance/dollar. Αν θέλεις να περνάς Και καλά για αντικειμενικός, μην το κάνεις τόσο φανερό ότι ο μοναδικός σκοπός που ποστάρεις, είναι η εύκολη κριτική απέναντι στην AMD.

Αυτο-αναιρείσαι όμως φίλτατε. Λες την nano μοναδικό προϊόν και δικαιολογείς τα λεφτά της για έναν παράγοντα μόνο (μέγεθος/επιδόσεις) ενώ είπες ότι όταν το έκαναν αυτό οι nvidia fanboys για την κατανάλωση της 980 ξεχνώντας την 290x στα 300, δεν ήταν σωστοί. Κλάματα δεν βάζω γιατί όπως είπα εγώ πάλι AMD θα πάρω για τους λόγους που είπα πιο πάνω και θέλω να ζοριστεί η nvidia. Αλλά και για άλλες κατηγορίες ακόμα οι 290/290x συμφέρουν. Αν θες να πάμε σε άλλες κατηγορίες πάμε στην 270x που έχει 10 dollar/fps αλλά το attila είναι unplayable με 14 fps. Τέλος όταν λες ότι είναι εύκολη η κριτική καταλαβαίνω ότι συμφωνείς ότι είναι τσιμπημένη η τιμή που το είπες και στο πρώτο post σου και άρα συμφωνείς με την άποψή μου. Δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνούμε...

Venisk μη το παρακάνεις γιατί θα αρχίσει gpu wars μεταξύ fanboys και θα θυμηθούμε την πατάτα 980ti-titan x και πολλά άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο-αναιρείσαι όμως φίλτατε. Λες την nano μοναδικό προϊόν και δικαιολογείς τα λεφτά της για έναν παράγοντα μόνο (μέγεθος/επιδόσεις) ενώ είπες ότι όταν το έκαναν αυτό οι nvidia fanboys για την κατανάλωση της 980 ξεχνώντας την 290x στα 300, δεν ήταν σωστοί. Κλάματα δεν βάζω γιατί όπως είπα εγώ πάλι AMD θα πάρω για τους λόγους που είπα πιο πάνω και θέλω να ζοριστεί η nvidia. Αλλά και για άλλες κατηγορίες ακόμα οι 290/290x συμφέρουν. Αν θες να πάμε σε άλλες κατηγορίες πάμε στην 270x που έχει 10 dollar/fps αλλά το attila είναι unplayable με 14 fps. Τέλος όταν λες ότι είναι εύκολη η κριτική καταλαβαίνω ότι συμφωνείς ότι είναι τσιμπημένη η τιμή που το είπες και στο πρώτο post σου και άρα συμφωνείς με την άποψή μου. Δεν καταλαβαίνω σε τι διαφωνούμε...

Venisk μη το παρακάνεις γιατί θα αρχίσει gpu wars μεταξύ fanboys και θα θυμηθούμε την πατάτα 980ti-titan x και πολλά άλλα...

Δεν αυτό αναιρούμε. Αλλά φαίνεται να θέλεις να ερμηνεύεις τα πάντα όπως σε βολεύει. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να δεις την Nano. Αν την δεις από την μεριά του καταναλωτή, η κάρτα είναι ακριβή. Αν την δεις ως ένα προϊόν με χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν στον ανταγωνισμό, τότε η τιμή ίσως και να δικαιολογείται για μερικούς. Το ότι προσπαθείς να δεις κάτι από διαφορετικές οπτικές, δεν σημαίνει ούτε ότι αντιφάσκεις, ούτε ότι αυτό αναιρείσαι. Σημαίνει ότι δεν έχεις παρωπίδες.

Πιθανόν περίμενες, όπως και άλλοι, την Nano με τιμή στα $400-$450, άντε βαριά βαριά, αν επιβεβαιωθούν τα νούμερα της AMD, τα $500. Την βλέπεις στα $650 και χαλιέσαι. Κολλάς λοιπόν στο performance/dollar, όταν η κάρτα δεν έχει φτιαχτεί για να προσφέρει performance/dollar. Αν θέλεις performance/dollar πάρε μια Fury. Αν σου κάτσει να ξεκλειδώνει κιόλας, τι άλλο θέλεις; Δεν είναι ανάγκη ΟΛΑ τα προϊόντα να απευθύνονται αποκλειστικά σε μας.

Η 270X πάντως μια χαρά τα πάει στο Attila AMD Radeon R7 370, R9 380 en R9 390X review: nieuwe line-up met bestaande chips - Benchmarks: Total War: Atilla | Hardware.Info Nederland Αν θέλεις να τα έχεις όλα καράultra extreme, προφανώς και δεν σου κάνει. Βασικά καμιά κάρτα δεν σου κάνει, διότι ή δεν σε καλύπτει ή δεν προσφέρει υψηλό performance/dollar. Και η πίτα ολόκληρη και το σκυλί χορτάτο, δεν παίζει. Αλλιώς θα είχαμε όλοι την ίδια κάρτα.

Όσον αφορά το που διαφωνούμε. Διαφωνούμε στην προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση είναι πολύ απλή,

Θέλεις κάρτα κοντά στο 80-90% επιδόσεις με την GTX980Ti σε DX-11 ΚΑΙ ίσως καλύτερες επιδόσεις σε DX-12 ΚΑΙ με χαμηλότερη κατανάλωση ΚΑΙ με μικρότερο μέγεθος ΚΑΙ με υποστήριξη FreeSync ΚΑΙ με υποστήριξη Mantle ???

Δώσε $649 και πάρε την Fury Nano, άλλη τέτοια κάρτα με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν υπάρχει. Όπως άλλοι δίνουν $1000 για την TITAN X, έτσι κάποιοι άλλοι θα δώσουν $649 για την Fury Nano, τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν την δεις από την μεριά του καταναλωτή, η κάρτα είναι ακριβή.

Άρα συμφωνούμε ότι είναι τσιμπημένη η τιμή. Η διαφορά στην προσέγγιση είναι ότι εσύ λες ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να δεις το προϊόν και συμφωνώ σε αυτό. Βέβαια δεν μου επιτρέπει να χωνέψω εύκολα την τιμή, γιατί δεν κολλάω τόσο στο performance/dollar αλλά στο ότι πρόκειται για flagship κάρτα. Αν ήταν κάρτα σε laptop ή σε APU ή έστω φτιαγμένη για να βάλεις 2 σε ένα pcb (κάτι που είχα προτείνει σαν ιδέα σε άλλο άρθρο) να δίναμε περισσότερο σημασία-βάρος στο μέγεθος και την κατανάλωση και την καινοτομία. Να την βλέπαμε από αυτή την οπτική και ίσως να δικαιολογούσαμε την τιμή που λες. Αλλά μιλάμε για ακριβή κάρτα επιδόσεων. Σε κάρτες επιδόσεων, συνήθως κοιτάς τιμή προς επιδόσεις. Είναι ένα σημαντικό κομμάτι. Δεν νομίζω ότι αυτό μου δίνει παρωπίδες. Διαφωνείς ότι μια κάρτα με τέτοια χαρακτηριστικά είναι high-end;

Αυτοί που πήραν titan x κατάλαβαν και οι ίδιοι ότι έκαναν λάθος! Γιατί και μετά από λίγο έβγαλαν την 980ti με ίδιες επιδόσεις και αρκετά φθηνότερη. Όπως λέγαμε ότι η τιμολόγηση της titan x ήταν λάθος έτσι λέμε και ότι η τιμολόγηση της nano είναι λάθος, αν την δεις ως flagship κάρτα. Αν την δεις ως κάτι καινοτόμο, μοναδικό και ότι ταιριάζει γάντι για αυτό που την θες, ας τα σκάσεις αλλά να δεχτείς ότι πληρώνεις παραπάνω επειδή έτσι θες. Είναι σαν να δίνεις 100 ευρώ παραπάνω μόνο για λευκό pcb, αντί μαύρο. Δικαίωμά σου, αλλά πάλι αντικειμενικά είναι 100 ευρώ+. Υποκειμενικά μπορεί να είναι αξία ανεκτίμητη. Ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια. Εγώ διαλέγω κάρτες γραφικών ανάλογα με το τι waterblock υπάρχουν διαθέσιμα για αυτές και αν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω σε build μου.

Άρα και για τις προσεγγίσεις συμφωνούμε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

...υπάρχει κάτι σάπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκίας λοιπόν. Ή απλά το TPU τους "έριχνε" στα προηγούμενα review και το τιμωρούν.

Και εγώ κάτι τέτοιο πιστεύω! Δεν νομίζω να αφήναν το TPU στην απ'έξω.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ναρκωτικά στην AMD.

Although we've covered the Fiji GPU and the Radeon R9 Nano graphics card closely since it was first announced, I've just been informed that AMD has chosen not to provide TechReport with a product sample for review. The reasons behind this decision aren't clear to me, but whatever.

Ποιος δηλαδή θα πάρει τελικά κομμάτι, το anandtech και το tomshardware ; :que:...

Και αν δεν έχουν ούτε μερικά κομμάτια για reviews, τι θα βγει στα μαγαζιά...; :hopelessness:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now