La_MoRt

Καθαρισμός υδρόψυξης

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το καλύτερο δυνατό τρόπο καθαρισμού υδρόψυξης στο εσωτερικό της; Πρέπει να λυθεί ή μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο υγρό καθαρισμού που θα τρέξει μέσα στο κύκλωμα;

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις αλλαγή σωλήνων ή μόνο αν έχουν σκληρύνει; Πως να καθαρίσω τα κομμάτια της υδρόψυξης υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος; Με οινόπνευμα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όταν πειράζεις loop λύσε το με προσοχή και κάνε ότι κάνεις μακριά από το ηλεκτρολογικό hardware.

Μπορείς να το στήσεις και χωρίς pcb και εκτός κουτιού αν θες να κυκλοφορήσει κάποιο καθαριστικό.

Μόνο σε περίπτωση που έχεις εύκολα προσβάσιμο και απομονωμένο res και μπορείς να αδειάσεις και να γεμίσεις το loop εύκολα άσε το σύστημα επάνω, αλλά πάλι βάλε χαρτοπετσέτες και βγάλε καλώδια ώστε να έχει ρεύμα μόνο η αντλία. Όσο χρόνο και να ξοδέψεις δεν συγκρίνεται με την απογοήτευση αν κάτι πάει στραβά.

Από εκεί και πέρα εξαρτάται από το πρόβλημα.

Αν είδες 2-3 σκουπιδάκια-χνουδάκια στο res ή είναι απλή συντήρηση μετά από καιρό, τότε αλλαγή του νερού και λίγο ξέβγαλμα των κομματιών με απιονισμένο-αποσταγμένο νερό είναι αρκετό.

Αν βλέπεις ανάπτυξη οργανισμών μέσα στο loop αλλά είναι πάλι μικρή, τότε αλλάζεις σωλήνες, κάνεις ξέβγαλμα πάλι και τρέχεις στο καθαρισμένο (με νερό μόνο) loop κάτι σαν αυτό.

Αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα τότε ο καλύτερος τρόπος είναι το αυτό το kit.

Ο τύπος από το mayhems έχει και 2 video στο

για την σωστή διαδικασία-χρήση.

Τέλος το οινόπνευμα δεν καθαρίζει ιδιαίτερα, το πολύ να πεθάνουν οι μικροοργανισμοί αλλά η βρωμιά θα μείνει.

Τα οξέα καθαρίζουν τα μέταλλα, αλλά προσοχή στη χρήση των ισχυρών οξέων γιατί διαβρώνουν.

Και φυσικά το λεμόνι και το ξύδι είναι οξέα, αλλά τα waterblock δεν είναι κατσαρόλες (don't cheap out)

Link to comment
Share on other sites

Απλή συντήρηση είναι δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Απλά κινητοποιήθηκα γιατί είδα ότι έχουν λήξει και τα υγρά που χρησιμοποιώ για αυτό και παρήγγειλα καινούρια για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου θα προμηθευτώ το kitaki για παν ενδεχόμενο και θα ακολουθήσω τις οδηγίες καθώς και εγώ όσα διάβασα για λεμόνια,ντομάτες,αγγούρια και λοιπά δε υπήρχε περίπτωση να τα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now