MetallicGR

Με ποια μέθοδο προστατεύετε το PC σας;

Με ποια μέθοδο προστατεύετε το PC σας;  

70 members have voted

  1. 1. Με ποια μέθοδο προστατεύετε το PC σας;

    • Online UPS
      4
    • Standby UPS
      4
    • Πολύπριζο ασφαλείας
      27
    • Φωτοβολταϊκά
      0
    • YOLO!
      25
    • Άλλο
      0
    • Line Interactive UPS
      10


Recommended Posts

Ρε γατάκια Mustek 1000mv απο το 2006 και έχω αλλάξει μια φορά μπαταρίες, αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχα πάρει κανα 100?, όχι απλά έχει βγαλει τα λεφτά του αλλά μαζί με το Thermaltake tought power 700w που το έχω απο το 2007 είναι μακράν οι καλύτερες αγορες που έχω κάνει. Και έχει στην πλάτη του 8 χρόνια στο νησί με τις άπειρες διακοπές ρεύματος και αυξομειώσεις της τάσης.

Ένα forton fsp ep650 line interactive που είχα πάρει για την τηλεόραση τα έκλασε σε 1.5 χρόνο, σκάσανε οι μπαταρίες και τα κάνανε όλα φουτάνα μέσα. :P

Link to comment
Share on other sites

Οσο κι αν σε κάποιους φανεί αστείο, σε σπίτι 90τμ έχω 3+1 UPS όλα line interactive (900VA + 800VA + 550VA), ένα σε κάθε γωνιά που έχω μαζεμένα μηχανάκια... και όχι μόνο τα ΠιΣιά αλλά και το προβόλι, τα μόνιτορ, τα media players, το router, το VAG, την βάση του ασυρμάτου, τα ethernet switches κλπ. Και πολύμπριζα ασφαλείας για τις συσκευές που δεν είναι κατάλληλες για λειτουργία πάνω σε UPS (ενισχυτής, subwoofer, εκτυπωτής, την μεγάλη TV κλπ). Το 4ο UPS είναι ένα 800VA στην ντουλάπα καθώς κάτι έχει χαλάσει και δεν διαβάζει σωστά την τάση εισόδου (του δικτύου δλδ) και κάαααααποια στιγμή θα πρέπει να ασχοληθώ.

υγ1. Οτι πληρώσεις παίρνεις: Το mustek δεν καταλαβαίνει φορτία κάτω από 50W και κλείνει για εξοικονόμηση ενέργειας μετά από 5 λεπτά (το είχα πάει στο service και μου το είπαν). Επίσης τα 800VA τα δίνει από μια μπαταρία, ενώ το επίσης 800άρι APC από δύο παράλληλα συνδεδεμένες, με τεράστια φυσικά διαφορά στην αυτονομία υπέρ του. Ομοίως και το απαράδεκτο s/w διαχείρισης του mustek, σε σχέση με το αρκετά παραμετροποιήσιμο parachute της APC.

υγ.2 Καλά τα APC, αρκεί να μην βγουν από την εγγύηση (τα οικιακά μοντέλα τουλάχιστον). Μετά αν πάθει κάτι, η μαμά εταιρία δεν αναλαμβάνει τίποτα, και απλά το πετάμε... Μεχρι τότε ομως αν κάτι συμβεί, στο αλλάζουν επί τόπου. Τουλάχιστον αυτά ίσχυαν μεχρι πριν λίγο καιρό..

Link to comment
Share on other sites

^^ σωστός :T:, εννοείται τα παντα πανω και τo managed switch και router, z5500, ασυρματο τηλ. ακόμα και ενα φωτιστικό αλογόνου 35w εχω πάνω :P

καλα στο σαλόνι στο home cinema εννοείται υπάρχει ενα APC Back BE550G-GR 550VA, οταν σκας ενα σοβαρό ποσο για εξοπλισμό δεν κολλάς

στο κατοστάρικο, πέφτει το ρεύμα και εγω κανονικά συνεχίζω να βλέπω ταινιάκι :hehe:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

Το ταινιάκι ας σταματήσει να παίζει! Η tv μην σταματήσει..γενικά να παίζει! :hehe: Γενικά ο Έλληνας το έχει αυτό "δεν θα συμβεί σε μένα" μέχρι να του συμβεί και να μας γράφει μετά επικές μ@λ@κιες για την ΔΕΗ κλπ :)

Link to comment
Share on other sites

... ακόμα και ενα φωτιστικό αλογόνου 35w εχω πάνω :P

ωπ σωστός, ξέχασα να το αναφέρω, σε κάθε UPS μου έχω και κάποιο φωτιστικό με λάμπες χαμηλής κατανάλωσης, ώστε να μην ξεμείνω ποτέ από φως σε κανένα δωμάτιο (με τα παιδιά κλπ)

Αυτός ήταν άλλωστε και ο λόγος που μπήκα στην διαδικασία να δω τι γίνεται με το mustek, με την οικονομική λάμπα έσβηνε καθώς ήταν αρκετά κάτω των 50W η κατανάλωση της!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύμπριζο ασφαλείας, ούτε εμένα μου έχει καεί ποτέ κάτι από PC λόγω τάσης (χτυπάω ξύλο κι εγώ :P)

Χρειάζεται όμως. 14 Αυγούστου έκανε μια καταιγίδα εδώ, έπεσε ένας δυνατός κεραυνός και δεν είχε όλη η περιοχή σταθερό τηλέφωνο για 3-4 μέρες + ότι μου έκαψε ένα μηχανάκι για πιστωτικές κάρτες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πολύμπριζο και πάνω του Line Interactive UPS Mustek Power Must 1000 USB (PowerMust 1000 USB P | mustek.de). Υπερβολή? Το πολύμπριζο μην μου κάψει το UPS (:disillusionment:).

Ποτέ ups πάνω σε πολύμπριζο, ειδικά εαν το πολύμπριζο είναι ασφαλείας! Ο λόγος είναι ότι το πολύμπριζο φιλτράρει το ρεύμα που δίνει και έτσι το ups ξαναφιλτράρει το ρεύμα οπότε δίνει ότι ναναι ρεύμα στις συσκευές σου.

UPS στην μπρίζα και από εκεί απλό πολύμπριζο για να βάλεις άλλες συσκευες πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

To mustek που εχω εγω δεν βλέπω να κλείνει πάντως, λογικά θα έχεις πιο καινούργιο μοντέλο ε?

αυτό έχω: MUSTEK UPS POWERMUST 800VA USB LINE INTERACTIVE - UPS (PER.701305)

π.χ. με μια οικονομική λάμπα με μέγιστη κατανάλωση τα 20W, το mustek κλείνει μονο του στο 5λεπτο γιατί δεν το θεωρεί φορτίο...

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχω: MUSTEK UPS POWERMUST 800VA USB LINE INTERACTIVE - UPS (PER.701305)

π.χ. με μια οικονομική λάμπα με μέγιστη κατανάλωση τα 20W, το mustek κλείνει μονο του στο 5λεπτο γιατί δεν το θεωρεί φορτίο...

Εγώ έχω αυτό, το οποίο δεν παρουσιάζει αυτό που κάνει το δικό σου,

Link to comment
Share on other sites

Πολύπριζο ασφαλείας, μια εικονίτσα από το Άγιο όρος,

ένα αγαλματάκι του βούδα, μια επτάφωτη λυχνία

και ένα ξόανο από μάγο μιας φυλής του Αμαζονίου.

Είμαι καλυμμένος 1000% :tan:

Link to comment
Share on other sites

Πολύπριζο ασφαλείας, μια εικονίτσα από το Άγιο όρος,

ένα αγαλματάκι του βούδα, μια επτάφωτη λυχνία

και ένα ξόανο από μάγο μιας φυλής του Αμαζονίου.

Είμαι καλυμμένος 1000% :tan:

59348339.jpg

Link to comment
Share on other sites

59348339.jpg

Το ξέρω ότι το υπάρχει και αυτή η θρησκεία αλλά σύμφωνα με τον προφήτη απαγορεύονται οι απεικονίσεις (εικόνες, ειδώλια. αγάλματα κτλ) γιατί θεωρούνται ειδωλολατρεία.

Θα κεντούσα ένα ρητό από το κοράνι αλλά δεν ξέρω κέντημα...:mask:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now