JC_Denton

H Seagate μειώνει την εγγύηση πολλών δίσκων της από 5 σε 3 χρόνια . . .

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548a2f620b5fd2.jpg[/WRAPLEFT]Μια κίνηση της Seagate που θα δυσαρεστήσει αρκετούς, είναι η ανακοίνωση της εταιρείας ότι από τις 3 Ιανουαρίου 2009, πολλά από τα προϊόντα της θα υποστούν αλλαγές στην πολιτική της εγγύησής τους.

Τι ακριβώς θα συμβεί όμως? Η εγγύηση για όλους τους Consumer Electronic σκληρούς δίσκους της εταιρείας (συμπεριλαμβανομένων των Seagate Barracuda 7200, Momentus 7200 & Momentus 5400) θα μειωθεί στα 3 χρόνια από τα 5 χρόνια που είναι σήμερα.

Σύμφωνα με δηλώσεις της εταιρείας, "η νέα περίοδος εγγύησης αντικατοπτρίζει καλύτερα τα σημερινά στάνταρ της βιομηχανίας παραγωγής σκληρών δίσκων", κάτι το οποίο στα δικά μας αυτιά φαντάζει σαν φτηνή δικαιολογία.

Τα μόνα προϊόντα που δε θα επηρρεαστούν από αυτή την κίνηση είναι οι Enterprise Class σκληροί δίσκοι της Seagate, καθώς και οι εξωτερικοί σκληροί δίσκοι που ήδη έχουν 5ετή εγγύηση.

Ένα θέμα που σίγουρα θα συζητηθεί πολύ - σαφέστατα μια πολύ άσχημη κίνηση από τον μεγαλύτερο κατασκευαστή HDD στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Q. What about products purchased before Jan. 3, 2009? Will Seagate still honor the warranty offered at time of time of original purchase?

A. Yes, any Seagate customers who purchase(d) products prior to Jan. 3 will be covered by the warranty in place at the time of purchase.

;)

Link to comment
Share on other sites

Eίναι βαριά η κρίση...

Όσο για την WD, ποτέ δεν την εμπιστευόμουν. Πριν λίγες μέρες χτύπησε και ο Raptor μετά από 2 χρόνια (που υποτίθεται οτι είναι πιο καλοκατασκευασμένος από τους "απλούς" και έχει 5 χρόνια εγγύηση όταν οι άλλοι είχαν 3 χρόνια).

Link to comment
Share on other sites

A καλα...

Αυτη κι αν ειναι κακη ειδηση...

Και η Seagate στο τρυπακι.

Αρα πλεον δεν θα υπαρχει ΟΥΔΕΙΣ λογος να προτιμησουμε τους ακριβοτερους σκληρους της...

Και μην ακουσω κανα σαχλο οτι ''εχει καλυτερους δισκους''. Αν ειναι να σκασει καποιος θα σκασει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σιγουρα δεν μπορεις να ξερεις ποια συσκευη και ποτε θα παραδωσει πνευμα ειτε ειναι hdd ειτε ειναι οτιδηποτε αλλο,αλλα εμπειρικα σου λεω οτι η διαφορα seagate με western ειναι 1 προς 3! Βεβαια ειναι και αναλογα τις παρτιδες και τα μοντελα π.χ 250ks της western ειχαν γυρισει σχεδον στο 90 % πισω,το ιδιο και με παρα πολλους 750gb seagate.Προσωπικα εμπιστευομαι seagate και hitachi πολυ περισσοτερο απο western με εξαιρεση rapor και velociraptor

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, που δουλεύεις? :D

Εγώ από όσα ξέρω και έχω δει, ΟΛΟΙ οι δίσκοι επιστρέφουν πίσω και ίσως με αναλογία 1:1 και όχι 1:3 που λες.

Μην ξεχνάς ότι ίσως και η αναλογία πωλήσεων να είναι μεγαλύτερη για τη WD, οπότε έτσι να εξηγείται και αυτό που παρατήρησες ;)

Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα με τους 7200.11 π.χ...ΠΟΛΥΣ κόσμος έχει πάθει ζημιά. 500άρηδες, 750άρηδες, 1000άρηδες, ακόμα και οι καινούριοι του 1.5ΤΒ, ΟΛΟΙ είχαν προβλήματα.

Από την άλλη η WD, κι αυτή είχε τα δικά της.

Γενικά είναι να σου κάτσει, ειλικρινά. Εμένα έχουν καεί 5 Seagate, αλλά κανείς απολύτως WD. Η αναλογία μάλιστα, είναι πολύ χειρότερη για τη Seagate (έχω αγοράσει καμιά 10άρια Seagate και καμια 20αριά WD).

Τυχαίνει.

Link to comment
Share on other sites

στα multi-extreme στην στουρναρη.εφυγα το καλοκαιρι απο εκει.

καλα γενικα ειναι πως θα σου κατσει,εμενα για παραδειγμα δεν μου εχει καει ουτε ενας seagate :D

Βαση του δειγματος που ειχα σε ide-sata και τους ανεκδιηγητους mybook η αναλογια του rma ηταν περιπου τοση

Link to comment
Share on other sites

στα multi-extreme στην στουρναρη.εφυγα το καλοκαιρι απο εκει.

Χμμ...και ήρθα εγώ τώρα :hehe::whistling:

καλα γενικα ειναι πως θα σου κατσει,εμενα για παραδειγμα δεν μου εχει καει ουτε ενας seagate :D

Βαση του δειγματος που ειχα σε ide-sata και τους ανεκδιηγητους mybook η αναλογια του rma ηταν περιπου τοση

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα της WD, κάτι πρέπει να παίζει με τον controller τους. 7-8 στις 10 ιστορίες που ξέρω για πρόβλημα σε WD τον τελευταίο χρόνο, όλες για MyBook ήταν....

Link to comment
Share on other sites

στα multi-extreme στην στουρναρη.εφυγα το καλοκαιρι απο εκει.

καλα γενικα ειναι πως θα σου κατσει,εμενα για παραδειγμα δεν μου εχει καει ουτε ενας seagate :D

Βαση του δειγματος που ειχα σε ide-sata και τους ανεκδιηγητους mybook η αναλογια του rma ηταν περιπου τοση

Τριχωτή sexy μαλλιαρόμπαλα κάτσε καλά έ...σε παρακολουθώ... :hehe:

Gorillas Speaking :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Σιγουρα δεν μπορεις να ξερεις ποια συσκευη και ποτε θα παραδωσει πνευμα ειτε ειναι hdd ειτε ειναι οτιδηποτε αλλο,αλλα εμπειρικα σου λεω οτι η διαφορα seagate με western ειναι 1 προς 3! Βεβαια ειναι και αναλογα τις παρτιδες και τα μοντελα π.χ 250ks της western ειχαν γυρισει σχεδον στο 90 % πισω,το ιδιο και με παρα πολλους 750gb seagate.Προσωπικα εμπιστευομαι seagate και hitachi πολυ περισσοτερο απο western με εξαιρεση rapor και velociraptor

δλδης με τους 250KS 4 χρόνια τώρα,τα τελευταία 2 χρόνια σε κατεβαστήρι 24/7 ανοιχτο με άπειρο Power On Time είμαι απ τους ξέκωλους ? :P:(.... :(....

Link to comment
Share on other sites

Αναμενόμενο...

Πρώτα οι παρτίδες των 7200.11 που χτύπαγε ο ένας μετά τον άλλον.

Με το πρόβλημα στους 1TB & 1.5TB που δεν παίζουνε ( το φτιάξανε ακόμα ή μπα? ) στα X58 mobos [ 7.5MB/s write :D και αρκετά χαμηλότερο από το κανονικό read ].

Η Samsung έχει ανεβάσει τις πωλήσεις αρκετά, η WD επιστρέφει σιγά σιγά στα καλά της...

Link to comment
Share on other sites

Την προτιμούσα λόγω της 5ετούς εγγύησης και ας ήταν οι δίσκοι της ένα κλικ πιο αργοί από WD. Άντε γεια πλέον. Θα το καταλάβουν και οι ίδιοι ότι κάνουν μαμακία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ρε παιδιά ότι η 5άρα εγγύηση της ΘαλασσοΠύλης ασκούσε και μια πίεση προς την ΔυτικοΨηφιακή να καλυτερεύει τα προιόντα της και σιγά σιγά να δίνει 5άρες εγγυήσεις. Τώρα όλοι στις 3άρες θα χαλαρώσουν...

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...και ήρθα εγώ τώρα :hehe::whistling:

Καλη αρχη να εχεις! Να ξερεις οτι τα παιδια εκει ειναι πολυ καλοι και στην δουλεια τους και φυσικα στην μεταξυ σας συνεργασια!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now