Clopyright

Σκέψεις - γνώμες.....

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να εκθέσω τον προβληματισμό μου, σχετικά με ένα θέμα. Όλοι ξέρουμε πόσο γρήγορα αποξιώνεται η τιμή του hardware των μηχανημάτων. Οπότε περνάω κατευθείαν στην ερώτηση μου. Πόσο VFM ειναι να πουλήσω το σύστημα της υπογραφής μοου (CPU-MOBO-RAM) τώρα που μπορούν ακομα να φύγουν σχετικά εύκολα προκειμένου να παω σε κατι νεότερο; Δεν έχω κάποιο παράπονο απο το σύστημα μου, ο μόνος προβληματισμός ειναι σχετικά με την μεταπωλητική αξία του hardware που έχω την παρούσα στιγμή, προτού απαξιωθεί περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το hw απαξιώνεται τα πρώτα 2 χρόνια μετά για να φύγει πρέπει να το δίνεις σε πολύ χαμηλή τιμή ή να προσπαθείς με τιμές του νού σου να πιάσεις κανένα κορόιδο.

Επίσης μαζί με αυτά δώσε και τον agility 3 είναι πολύ πολύ αργός ssd!

Όλα αυτά μαζί πιστεύω μπορούν να φύγουν γύρω στα 240 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το hw απαξιώνεται τα πρώτα 2 χρόνια μετά για να φύγει πρέπει να το δίνεις σε πολύ χαμηλή τιμή ή να προσπαθείς με τιμές του νού σου να πιάσεις κανένα κορόιδο.

Επίσης μαζί με αυτά δώσε και τον agility 3 είναι πολύ πολύ αργός ssd!

Όλα αυτά μαζί πιστεύω μπορούν να φύγουν γύρω στα 240 ευρώ.

Kάπου εκει υπολόγιζα και εγω, κοντά στα 250-260?. Απλά οι φωνές ειναι διάφορες. Απο την μια και εγω σκέφτομαι οτι θα μου μεινουν τα πράγματα στο τελος, απο την άλλη κάποιοι φίλοι λένε αφου δεν αντιμετωπίζεις προβλημα σε παιχνιδια κλπ. κράτα τα....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το χρήμα δώσε τα τώρα που ακόμα μπορούν ν φύγουν 250 ευρώ γιατί σε λίγο καιρό που δεν θα κάνουν ούτε 150 θα σου μείνουν να τα βλέπεις..με έναν 6600k ή 6700k μια μητρική όπως την z170-a asus, 8 ή 16gb ddr4 και έναν 850 evo πας αρκετά μπροστά από τι είσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις το χρήμα δώσε τα τώρα που ακόμα μπορούν ν φύγουν 250 ευρώ γιατί σε λίγο καιρό που δεν θα κάνουν ούτε 150 θα σου μείνουν να τα βλέπεις..με έναν 6600k ή 6700k μια μητρική όπως την z170-a asus, 8 ή 16gb ddr4 και έναν 850 evo πας αρκετά μπροστά από τι είσαι τώρα.

Aυτό σκέφτομαι. Όπως ενας Q9600 που ειχα, δεν τον πούλησα παλιά, και τωρα εχει μείνει στο υπογειο και κάθεται....

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό συμβαίνει σε όλους, απλά αρνούνται να το παραδεχτούν μέχρι να καταλάβουν ότι έχει παλιώσει πολύ το σύστημα τους και τώρα δεν το θέλει κανείς.

Γενικά 2-3 χρόνια σε αυτά τα πράγματα ειναι το max.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον από πάνω, αλλά... αν συνυπολογίσουμε και την χασούρα σε βάθος ενός έτους, νομίζω πως αξίζει γιατί είσαι με καινούρια πράγματα σε αυτό τον ένα χρόνο.

Γνώμη μου πάντα... μπορεί και να το σκέφτομαι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον από πάνω, αλλά... αν συνυπολογίσουμε και την χασούρα σε βάθος ενός έτους, νομίζω πως αξίζει γιατί είσαι με καινούρια πράγματα σε αυτό τον ένα χρόνο.

Γνώμη μου πάντα... μπορεί και να το σκέφτομαι λάθος.

καλα, αν τα λεφτα δεν ειναι θεμα να το κανει! Δεν το συζηταμε! Απλα δεν ειναι το σοκ αναβαθμισης που επαθε ο [MENTION=408]antonis[/MENTION] :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ανοίξεις καινούργια κουτιά και να μυρίσεις pcb, πάω πάσο, γιατί σε νιώθω. Αν θέλεις να πας σε M.2 τέρας, πάλι πάσο.

Αλλά για performance, ας μην κοροιδευόμαστε, έχεις μία από τις καλύτερες μητρικές, clockαρε όσο πάει και είσαι μια χαρά. Αν υποθέσουμε ότι θα δώσεις αυτά που έχεις (mobo&cpu) 250 θέλεις τουλάχιστον άλλα τόσα για να πας σε αντίστοιχα parts. Δηλαδή +100% στο κόστος για συν ?% επιδόσεις; Μείνε εκεί που είσαι imo, εκτός αν ισχύει κάτι από την πρώτη μου πρόταση :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Λοιπον, με την υπαρχουσα σύνθεση που έχω ειμαι ευχαριστημενος όσον αφορά τις επιδόσεις του PC, έτσι ώστε να συντρέχει λόγος αλλαγής του. Αλλά..... Εδώ μπαινει ενα μεγάλο αλλά. Μέχρι πόσο; Καποια στιγμή θα αρχισει να δειχνει το PC την ηλικια του. Τότε αυτα που έχω πόσο νομίζετε οτι θα μπορούσαν να πουληθούν, αν υποθετικά μιλώντας, έχει βγει και η επόμενη γενιά απο τους Skylake; 100; 150; Μην ξεχνάμε οτι θα ειναι τα πραγματα μου άλλη μια γενιά πίσω απο οτι ειναι τώρα. Οποτε το κόστος αλλαγής του hardware θα πάει στο +150% τουλάχιστον. Οσο για αυτο που ανέφερες caution μην γελιόμαστε, απο επιδόσεις περιμενω να δω ενα +5% το πολυ. Αντε 7-8%. Αυτό το ξέρω. Δεν περιμενω οτι την μια μέρα θα οδηγω το mini του Mr. Bean και την επομενη μια Ferrari. Αλλά παιζουν ρόλο και αυτα που σκέφτομαι παρα πανω. Αυτος ηταν και ο λογος που άνοιξα αυτο το θεμα, για να συζητήσουμεε και να ακουσω και άλλες απόψεις. Οσο για τα παιδιά που ρώτησαν αν υπαρχουν τα χρήματα. Υπολογιζω να πουλήσω αυτα που εχω κοντα στα 250?. Πούλησα και ενα iPhone 200?, μιας και το δωρο της αδερφης μου θα ειναι το 6s για την γιορτή μου πλησιάζει. Οπότε μας κανει κάβα 400?. Με 150-200? επιπλεον υπολογιζω να ειναι αυτα που θα βαλω απο την τσέπη μου. Περιμενω απόψεις!

Edited by Clopyright
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και ειπαμε για αναβάθμιση, τι λέτε για τα παρακάτω:

CPU: Intel CPU Core i5 6600K (1151/3.50 GHz/6 MB) - Επεξεργαστές (CPU)

Motherboard: Msystems.gr - Προϊόντα - Asus Z170 Pro Gaming ή Msystems.gr - Προϊόντα - Asus Maximus VIII Ranger ή Msystems.gr - Προϊόντα - MSI Z170A KRAIT Gaming

RAM: Για RAM δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν loads που ο 2600k παίζει να είναι στα ίσα με τον 6600k.

Ας πούμε - ενδεικτικά - το CB11.5 τα score πρέπει να είναι κάτι σαν 7 για τον 2600k και 7.5 για τον 6600k. Meh.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και ειπαμε για αναβάθμιση, τι λέτε για τα παρακάτω:

CPU: Intel CPU Core i5 6600K (1151/3.50 GHz/6 MB) - Επεξεργαστές (CPU)

Motherboard: Msystems.gr - Προϊόντα - Asus Z170 Pro Gaming ή Msystems.gr - Προϊόντα - Asus Maximus VIII Ranger ή Msystems.gr - Προϊόντα - MSI Z170A KRAIT Gaming

RAM: Για RAM δεν ξέρω....

Μητρική η asus z170-a αρκεί ram βάλε 2 gskill 2400mhz και είσαι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα το gaming νόμιζα ότι έλεγες την pro που είναι ακριβότερη της a..

Msystems.gr - Προϊόντα - Asus Z170 Pro Gaming Αυτήν έλεγα. Αν και το MS Systems την εχει ακριβότερα κατά 6? απο την Α, αν και την έχω βρει και πιο φτηνά σε άλλο κατάστημα. Αν και τα 6-10? δεν ειναι καμια φοβερή διαφορά, για να παω σε μια άλλη, γι'αυτο ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει σε φίλο την z170-a με 6600k και gskill ddr4 2400 μνήμες και το ίδιο σύστημα θα έφτιαχνα ξανά και ξανά :)

Ti παραπάνω έχει, σε σχέση με τις άλλες που έβαλα προς σύγκριση;

Link to comment
Share on other sites

Ti παραπάνω έχει, σε σχέση με τις άλλες που έβαλα προς σύγκριση;

Δεν έχει.

Έχει 2 λιγότερες USB 2.0 συνολικά, για μια Legacy PCI. Οπότε εκτός αν θες να βάλεις κάποια παλιά PCI κάρτα, πας στην Pro.. Η Ranger είναι η κλασική της σειράς ROG οπότε πληρώνεις την εμφάνιση, το όνομα και τα exclusive features της σειράς. Για την Krait, ισχύει ότι και για την ASUS Z170-A, + ότι έρχονται και στο ίδιο χρώμα. :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει.

Έχει 2 λιγότερες USB 2.0 συνολικά, για μια Legacy PCI. Οπότε εκτός αν θες να βάλεις κάποια παλιά PCI κάρτα, πας στην Pro.. Η Ranger είναι η κλασική της σειράς ROG οπότε πληρώνεις την εμφάνιση, το όνομα και τα exclusive features της σειράς. Για την Krait, ισχύει ότι και για την ASUS Z170-A, + ότι έρχονται και στο ίδιο χρώμα. :P

Απο οτι βλεπω εχει 2 USB 2 επανω για πληκτρολόγιο/ποντικι και 4 USB 3 κατω. Σαν αριθμός ειναι αρκετές για τις αναγκες μου. PCI μπορει να την χρειαστώ μπορεί και όχι. Η Ranger θα δω αν εχει καποια διαφορά, και η Krait ειναι η αντιστοιχη της Z170-A αλλά της MSI. Mεταξύ ASUS και MSI τι επιλέγουμε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now