Zagnaphein

Δημιουργία νέου PC! Σχετικές απορίες και δεκτές οι προτάσεις

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα!

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς με ξέρετε Youtuber/Streamer (δεν το γράφω γιατί είμαι ψώνιο αλλά θέλω να καταλάβετε τη ζητάω! στο PC!)

cpu: i7-4790K

modo: MSI Z97 Gaming 3

ram: Corsair Vengeance Pro 16GB DDR3-2400MHz

psu: Corsair RMx Series 750W

gpu: MSI Radeon R9 390X 8GB Gaming

case: CoolerMaster HAF 912 Advanced (Window)

cool: Corsair Hydro Series H105

hdd: Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ

ssd: Samsung 850 Pro 256GB

Αυτή είναι μι αρχική σκέψη! Ένας φίλος μου το έφτιαξε, δεν ξέρω αν είναι πολλά η λίγα αλλά θα ήθελα κάτι δυνατό και λειτουργικό λείπει φυσικά μια οθόνη την οποία λόγο δουλειάς μπορώ να την πάρω σε σχετικά καλή τιμή!

Αν έχετε κάποια άλλη άποψη για αυτό περιμένω να σας ακούσω για Stream/Youtube/Gaming PC

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH=CONFIG]54607[/ATTACH]

Λιγο χειροτερη gpu, ΠΟΛΥ καλυτερο cpu που ειναι και πιο σημαντικο απο την gpu για streaming

Δυνατό κομμάτι πιστεύεις ότι μπορώ να κουμπόσο και την RADEON HD 6850 που έχω πάνω σε αυτή? Η δεν είναι συνδέσιμη?

Χαζή ερώτηση αλλά ξέρεις δεν το έχω και τόσο με το hardware! Σου δίνω το τορινό PC που έχω για το τη μπορώ να κάνω με τα κομμάτια

pc.jpg

pc.jpg

pc.jpg

pc.jpg.6f5064f33bc0c8f9975f8f59bd6b8f9a.

Link to comment
Share on other sites

Αν με αυτο το συστημα που εχεις τωρα κανεις αυτα που θες, με το νεο θα κανεις παπαδες !!

Δε θα χρησιμοποιησεις τιποτα απο τα παλια, κρατα το στην ακρη και χρησιμοποιησε το αν θες

για να μοιρασεις τις δουλειες. Πχ: gaming + editing στο νεο, και streaming + backup στο παλιο.

Εγω θα πηγαινα σε 2χ8 αυτη τη στιγμη και θα περιμενα λιγο καιρο μπας και πεσουν οι μνημες

για να βαλω αλλη τοση. 2χν δε θα εμενα ομως κι εγω σε αυτη τη πλατφορμα.

Link to comment
Share on other sites

Δυνατό κομμάτι πιστεύεις ότι μπορώ να κουμπόσο και την RADEON HD 6850 που έχω πάνω σε αυτή? Η δεν είναι συνδέσιμη?

Χαζή ερώτηση αλλά ξέρεις δεν το έχω και τόσο με το hardware! Σου δίνω το τορινό PC που έχω για το τη μπορώ να κάνω με τα κομμάτια [ATTACH=CONFIG]54608[/ATTACH]

Απο το υπαρχον συστημα μπορεις να κρατησεις τον 500αρη για backup η να τον δωσεις κανα 25-30 ευρω

το τροφοδοτικο θα σου ελεγα οτι ειναι για πεταμα, αλλα το ιδιο εχω και εγω εδω και κατι χρονια και για τα λευτα του βγηκε αστερι, αλλα παω στοιχημα οτι σου ριγνει την ταση στο 12v rail σε επικινδυνα επιπεδα οταν παιζεις (το βλεπεις με το hwinfo) και θελει προσοχη

Το 1156 ειναι ψιλοσπανιο socket. Εχω δει αγγελια 1156 μητρικης στα 100 ευρω. Σκετης μητρικης. Το Cpu δεν ξερω ποσο μπορεις να το δωσεις ομως.

Οποιαδηποτε pci express καρτα γραφικων μπορεις να βαλεις. Αν θα σε καλυπτει στα παιχνιδια αυτο θα πρεπει να το δεις. Τι παιχνιδια παιζεις και streamαρεις? Αν μιλαμε για κανενα cs go η dota/lol μια χαρα θα εισαι και με αυτην (σε 1080p οχι παραπανω)

Link to comment
Share on other sites

Απο το υπαρχον συστημα μπορεις να κρατησεις τον 500αρη για backup η να τον δωσεις κανα 25-30 ευρω

το τροφοδοτικο θα σου ελεγα οτι ειναι για πεταμα, αλλα το ιδιο εχω και εγω εδω και κατι χρονια και για τα λευτα του βγηκε αστερι, αλλα παω στοιχημα οτι σου ριγνει την ταση στο 12v rail σε επικινδυνα επιπεδα οταν παιζεις (το βλεπεις με το hwinfo) και θελει προσοχη

Το 1156 ειναι ψιλοσπανιο socket. Εχω δει αγγελια 1156 μητρικης στα 100 ευρω. Σκετης μητρικης. Το Cpu δεν ξερω ποσο μπορεις να το δωσεις ομως.

Οποιαδηποτε pci express καρτα γραφικων μπορεις να βαλεις. Αν θα σε καλυπτει στα παιχνιδια αυτο θα πρεπει να το δεις. Τι παιχνιδια παιζεις και streamαρεις? Αν μιλαμε για κανενα cs go η dota/lol μια χαρα θα εισαι και με αυτην (σε 1080p οχι παραπανω)

Hearthstone και κανένα Guild Wars 2 (twitch.tv/Zagnaphein) :P

Θέλω να streamaro Κανονικά Games η αναβάθμιση γίνεται και για το Stream ¨οχι μόνο για να πάιζω στα 1080p games :P

Link to comment
Share on other sites

για το hearthstone πιστευω εισαι οκ

για το guildwars δν ξερω

για το wow που ειναι κοντα πιστευω με το gw, που ειναι παιχνιδι single thread και 100% cpu εξαρτημενο, θα εβλεπες αρκετη αυξηση αποδοσης

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι παράγγειλα επεξεργαστή και κάρτα γραφικών για μητρική το κοιτάω μήπως βρώ κάτι καλύτερο πραγματικά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας θα συνεχίσω να ενημερώνω για ότι αγορές κάνω :D

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι παράγγειλα επεξεργαστή και κάρτα γραφικών για μητρική το κοιτάω μήπως βρώ κάτι καλύτερο πραγματικά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας θα συνεχίσω να ενημερώνω για ότι αγορές κάνω :D

ωραιος!

πες μας εντυπωσεις και διαφορες σε frames κτλ που παρατηρεις αν δεν βαριεσαι

Link to comment
Share on other sites

Η Πρώτη παραγγελία είναι

[h=1]Μητρική (Μotherboard) ASUS MAXIMUS VII HERO[/h]Επεξεργαστής Intel Core i7-4790K

Το Κουτί είναι το Cosmos SE

Παράλληλα κάρτα γραφικών σκέφτομαι την Ge Force 960 Πέρα απο την αρχική που σκέφτομαι μου την πρότεινε το παλικάρι που θα μου δώσει το PC

Απλά πήρα μητρική και επεξεργαστή γιατί ο συγκεκριμένος επεξεργαστής βρίσκεται με δυσκολία!

Link to comment
Share on other sites

Όχι φρέσκα φρέσκα γιατί προηγούμενης γενιάς

εχεις δικιο

αν μετρησεις και την -E πλατφορμα για γενια, τοτε μιλαμε για προ-προηγουμενης γενιας

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Τι του λέτε του παιδιού ρέ! Του κάνετε την καρδιά περιβόλι! [MENTION=14843]Zagnaphein[/MENTION] Ισχύει το 1200-1300 (χωρίς οθόνη και peripherals ε?)?

Παρέλαβες τα πράγματα ήδη?

Γιατί δεν πήγες σε 5820 ρέι?

Link to comment
Share on other sites

:hehe: Τι του λέτε του παιδιού ρέ! Του κάνετε την καρδιά περιβόλι! @Zagnaphein Ισχύει το 1200-1300 (χωρίς οθόνη και peripherals ε?)?

Παρέλαβες τα πράγματα ήδη?

Γιατί δεν πήγες σε 5820 ρέι?

Ναι τα πήρα σε πάρα πολύ καλή τιμή για την αγορά! Σαν πακέτο! Εντάξει παιδιά δεν είμαι τόσο καλλιτέχνης μαθαίνω ότι μπορώ με τον τύπο που μου το χτίζει!

Φίλε Gorillako ναι το Budget Ισχύει και θα αφαιρέσουμε το PSU/Κουτί και τροφοδοτικό γιατί βρέθηκε ένας χορηγός που θα μου καλύψει αυτά! (Περιμένω τα νέα)

Τώρα ψάχνομαι για RAM και Κάρτα γραφικών (μου πρότειναν σε μια καλή τιμή την 960 πέρα απο αυτή που είχα στο Set up που πόσταρα)

P.S Έχουμε να προτείνουμε καμιά καλή οθόνη 24 με 28" ?

Ισχύει ότι μια μικρή καταθλιψούλα την έπαθα ρε παιδιά.. πιστεύω είναι καλά δεν πάω για High End να παίζω ultra super duper Στα 120 fps Πιστεύω καλά τα πάω

Edited by Zagnaphein
Link to comment
Share on other sites

Άμα προλαβαίνεις και μπορείς πηγαινετα πίσω και αλλαξετα..

σε 5820Κ ειδικά για Streaming θες πυρήνες!

Και αφου έχει χορηγούς (στα δινουν τσάμπα δηλαδή.) και εισαι στα 1300 ευρώ έπρεπε να είχες παρει ηδη τα αλλα..

Οθόνη υπάρχουν αρκετες λύσεις..

Η θα πας σε Gaming 144hz η θα πας σε 29 21.9 Ultra Wide..

η ακόμα και 2 μόνιτορ πιο απλά για να σε βοηθήσουν με Chat και Obs να τα εχεις στο διπλανο και στο Main να Streamάρεις..

Edit: και όταν λες καλη τιμή πες μας τουλαχιστον και την τιμη για να εχουμε μια ιδεα γιατι εχω την εντυπωση κανεις οτι να νε..

Link to comment
Share on other sites

Άμα προλαβαίνεις και μπορείς πηγαινετα πίσω και αλλαξετα..

σε 5820Κ ειδικά για Streaming θες πυρήνες!

Και αφου έχει χορηγούς (στα δινουν τσάμπα δηλαδή.) και εισαι στα 1300 ευρώ έπρεπε να είχες παρει ηδη τα αλλα..

Οθόνη υπάρχουν αρκετες λύσεις..

Η θα πας σε Gaming 144hz η θα πας σε 29 21.9 Ultra Wide..

η ακόμα και 2 μόνιτορ πιο απλά για να σε βοηθήσουν με Chat και Obs να τα εχεις στο διπλανο και στο Main να Streamάρεις..

Edit: και όταν λες καλη τιμή πες μας τουλαχιστον και την τιμη για να εχουμε μια ιδεα γιατι εχω την εντυπωση κανεις οτι να νε..

Μητρική και επεξεργαστής μου βγήκανε στα 500 (μην ψάξουμε να βρούμε Online αγορέςγια πιο φθηνά είναι τοο Much) Με ενημέρωσε ό φίλος/δημιουργός ότι είναι δυνατό Combo και παιδιά μην τρελαθούμε Δεν ψάχνω για 4κ Ανάλυση Streaming Μην ξεχνάμε VDSL δεν έχουμε στη νέα ιωνία οπότε.. είμαι Καλυμένος.

Οι χορηγοί μου καλύπτουν κουτί ψύκτρα και τροφοδοτικό (Σίγουρα θα μπορούσα να πάρω άλλα απλά κοιτάω να βελτιώσω το Budget Μου όσο μπορώ γιατί βοηθάνε και οι δικοί μου)

Όσον αφορά γις τις 2 οθόνες θα κρατήσω την Παλιά μου είναι η [h=1]22" TFT LG Flatron L226WTQ 2ms silber-schwarz Wide DVI[/h]Οπότε θα χρειαστώ μια άλλη καλή για να μπορώ να κάνω τα σωστά βίντεο!

Υ.Γ Ρε παιδιά δεν κάνω ότι νάνε πάω με οδηγό τον άνθρωπο που μου το χτίζε και τι μπορούμε να βρούμε. Εκτιμώ τις συμβουλές αλλά μην γίνεστε τόσο επιθετικοί.. 30 χρονών είμαι όχι κανένα πιτσιρίκι αλλά Lol.. Με τρομάζετε εδώ,.. χεεε

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα επίθετικής συμπεριφοράς αλλά απλής λογικής, άνοιξες το θέμα ζήτησες τη συβουλή μας, και τώρα γράφεις ότι έχεις κάποιον δικό σου που σου λέει τι θα αγοράσεις, γύρνα τα πίσω και πάρε 5820k είναι απλό φίλε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα επίθετικής συμπεριφοράς αλλά απλής λογικής, άνοιξες το θέμα ζήτησες τη συβουλή μας, και τώρα γράφεις ότι έχεις κάποιον δικό σου που σου λέει τι θα αγοράσεις, γύρνα τα πίσω και πάρε 5820k είναι απλό φίλε. :)

Ήρθα σε ένα μέρος για να μάθω 3-4 πράγματα παραπάνω για αυτό σίγουρα θα ακούσω και τις συμβουλές σας και αν μπορώ να βρώ το πακέτο στα 500 ευρώ θα πάω με την 5820!

Για αυτό δεν πήγα γιατί το Bundle με μητρική και επεξεργαστή είναι στα 500 ευρώ!

Edited by Zagnaphein
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now