nikkarad

Απο Ζ77 σε Χ99. Σκέψεις, ιδέες, προτάσεις!

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες,

Δύο σκέλη το θέμα μου, πρώτον πόσο να πουλήσω το τρέχον σύστημά μου και δεύτερον αν αξίζει να μεταβώ σε x99 από z77 που είμαι σήμερα.

Η τρέχουσα σύνθεση μου είναι:

Κουτί: Fractal Design R3 Titanium Gray

Μητρική: Asrock Z77 Extreme 4

Επεξεργαστής: Intel i7-3770k

Μνήμη: 2x8GB G.Skill Ripjaws X 1600MHz 10-10-10-30 1.5v

Κάρτα Γραφικών: MSI Gaming GTX 970

Σκληρός Δίσκος: 2 x Samsung 840 Pro 128GB raid0

Ψύκτρα: Corsair H80

PSU: Silverstone Sst 750W

Έχω βρει γνωστό μου που ενδιαφέρεται για το σύστημα. Τι τιμή λέτε να πιάσει το πακέτο?

Αν τελικά το δώσω λέω να μεταβώ σε x99 πλατφόρμα, μιας και είναι πιο "σταθερή", δουλεύω με vmʼs και λίγο gaming. To προηγούμενο σύστημα το έστησα Ιούνιο του 2012, με ορισμένες αναβαθμίσεις (gtx970,ssd) στην πορεία. Απλά μιας και βρέθηκε αγοραστής σκέφτομαι να ανανεώσω το σύστημά μου πριν περάσει εντελώς η μπογιά του!

Τα στάνταρ μου για το νέο σύστημα είναι:

  1. Samsung 950 Pro 512GB
  2. Fractal Design R5
  3. Μητρική με Intel Gigabit Lan (κατά προτίμηση Asrock)
  4. 2x8GB DDR4 (και στη συνέχεια να μπουν άλλα 2x8GB για σύνολο 32GB)

To ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι max 1400? + το παλιό σύστημα και κατά προτίμηση η αγορά να είναι από ελληνικό κατάστημα (για εγγυήσεις, rma κτλ)

Οι κρίσιμες ερωτήσεις μου είναι:

  1. Αξίζει η αγορά GTX980 Ti, μιας και δεν παίζω κάθε μέρα games αλλά θέλω μια στο τόσο να παίξω πχ ένα fallout 4, Cod-MW3 κτλ??? Προσανατολίζομαι σε nvidia λόγω Maxwell αρχιτεκτονικής που σε idle η κάρτες καίνε λιγότερο ρεύμα και έχουν χαμηλότερες θερμοκρασίες. (τα βλέπω από την 970)
  2. 5820 ή 5930? Τι διαφορές υπάρχουν? Αξίζει η διαφορά χρημάτων?
  3. Μνήμες. Δεν έχω ιδέα απλά να ήθελα ένα αρκετά καλό πακετάκι το οποίο να έχει δυνατότητα να ανέβει λίγο…
  4. Τροφοδοτικό. Κάποιο 80+ Gold και με βλέπω για το ΑΧ760 ή κάποιο Seasonic
  5. Ψύκτρα. Αέρας ή νερό AIO? Λέω για Noctua D15 αλλά φοβάμαι το βάρος της. Θα ήθελα να είναι όσο πιο ήσυχο γίνεται το σύστημα.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

δουλεύω με vmʼs και λίγο gaming

Χρήση λίγο απ όλα! Οπως προανέφερα δουλεύω κυρίως με Virtual Machines, λίγο gaming (1440p) fallout 4. cod, bf4, diablo 3, ελάχιστο photoshop και premiere για προσωπική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

1. Η κάρτα γραφικών εκτός από τα παιχνίδια που παίζεις και θα παίζεις, εξαρτάται και από την ανάλυση και την οθόνη. Σε καταναλώσεις σε idle δεν υπάρχουν τεράστιες διαφορές σε nvidia και amd. Μην προσανατολίζεσαι προς nvidia για αυτό τον λόγο. Γύρε αν θες για το g sync ή επειδή οι καλές 980ti με σωστές ψύκτρες είναι απλά οι καλύτερες single κάρτες που μπορείς να αγοράσεις σήμερα. Fallout 4 σε 1440p σε 60Hz μπορείς να παίξεις μια χαρά και με την 970, απλά όχι όλα max. Το ότι θα κάνεις αναβάθμιση σε καλύτερη κάρτα είναι σίγουρο, αλλά το αν αξίζει εξαρτάται από το πόσο θα μπορέσεις να δόσεις την 970, πόσο θα αγοράσεις την 980ti (γιατί στο Ελλαδιστάν υπάρχει ένα θέμα με τις τιμές) και τέλος αν θέλεις να κάνεις όλες τις αναβαθμίσεις μαζί.

2. PCI-e lanes. Μόνο αν πρόκειται να βάλεις πολλές κάρτες και δίσκους αξίζει να πας στον 5930 γιατί η διαφορά είναι στο πόσα pci-e lanes διαθέτει. Εκτός αν είσαι σίγουρος ότι θα χρειαστείς τα lanes δεν αξίζει η διαφορά.

3. Τι εννοείς να ανέβει λίγο; Θες υψηλές συχνότητες; Μπορεί να κάνω λάθος και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω, αλλά μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις έχει σημασία η "γρήγορη" RAM και κατά 99% είσαι καλυμένος με ένα απλό kit στα 2400MHz. Gskill, Kingston, corsair etc εσύ διαλέγεις. Αν έχουν μικρά timings (cl14-12) είναι λίγο καλύτερα σε κάποια πράγματα (τύπου πολύωρα render)

4. Δες και τα cooler master τροφοδοτικά. Είναι εξίσου δυνατά και καλά. Έχω αγαπήσει και AX1200 και το V850 στα συστήματά μου. Μην κολλάς πολύ στο 80+ gold κλπ. Δείχνει περισσότερο ότι είναι προσεγμένο τροφοδοτικό παρά ότι θα δεις διαφορά στην απόδοση-κατανάλωση-λογαριασμό ΔΕΗ.

5. Θα κάνεις overclock; Μπορείς να πάρεις και AIO τύπου 240 nepton ή H100i και να βάλεις NF-F12 για την ησυχία (αν και οι silencio στην nepton είναι ήδη αρκετά θορύβοι), αν σε απασχολεί το μέγεθος της D15. Αν δεν σε απασχολεί το μέγεθος-βάρος είναι ο βασιλιάς του αέρα και θα είναι για καιρό νομίζω.

+1 για την χρήση που είπε ο Nickzzz. VM και gaming ήταν λίγο γενικό. Με το 1440p μάθαμε περισσότερα. Φαντάζομαι δεν ενδιαφέρεσαι για freesync/ gsync, ούτε σκέφτεσαι κάτι για 4k ή ultra wide. Βέβαια σε Χ99 δεν έχεις και τρελές επιλογές, οπότε δεν θα άλλαζα κάτι στο budget που είσαι.

Link to comment
Share on other sites

1. 980ti μόνο για 4k από κει και κάτω είναι τσάμπα λεφτά!

2. 5820k. 5930k μόνο αν διαθέσεις σοβαρά λεφτά σε ψύξη όχι έτοιμο σύστημα σαν το nepton μιλάω για custom.

3. Μνήμες μέχρι 2666mhz 4x4gb max δεν χρειάζεται παραπάνω.

4.Τροφοδοτικό αν μείνεις με μια κάρτα δεν χρειάζεσαι πάνω απο 650w πάρε ένα gold modular τίποτα παραπάνω.

5. Aio για τον 5820k custom για τον 5930k.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε κατεληξα σε 5820k, nepton 240, 4x8gb 2666(τα χρειαζομαι για τα vm) κ μου μενει η καρτα. Sapphire tri x 390x vs 970?

Α επισης asrock x99 extreme 4/3.1 , asrock x99 extreme 6/3.1 ή msi x99a krait edition?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5. Aio για τον 5820k custom για τον 5930k.

Πως προκύπτει αυτό;

Επίσης σε καμιά περίπτωση μην πας σε 4x4GB αν ασχολείσαι με VMs. 2x8 τώρα και άλλα τόσα λίγο αργότερα αν δεν σε παίρνει να τις αγοράσεις όλες μαζί, απλά διάλεξε μια pop επιλογή για να τις βρεις και αργότερα ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Ο 5820k δεν περνάει τα 4.4 οπότε αρκεί το aio, ο 5930k φτάνει 400-500mhz πάνω και για να μείνει εκεί θέλει σοβαρό σύστημα ψύξης.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Έχω δει 5820k @ 4.8 με ΑΙΟ, όπως και το ανάποδο, 5930k με "τοίχο" στα 4.6.

Δεν έχουν με τίποτα 500MHz διαφορά on average τα δύο αυτά chipάκια. Κοίτα αν θέλεις που ξεκινάνε τα νερουλάτα cb11.5 @ bot και θα συμφωνήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είναι καθαρά θέμα τύχης αν σου κάτσει καλός 5820 ή 5930...anyway έτσι κ αλλιως τα λεφτά δεν βγαίνουν για custom και 5930k οπότε ας προσωρήσουμε παραρκάτω.

Link to comment
Share on other sites

...έτσι κ αλλιως τα λεφτά δεν βγαίνουν για custom και 5930k οπότε ας προσωρήσουμε παραρκάτω.

+1, custom με "οριακό" badget δεν είναι ποτέ καλή ιδέα, γιατί θα αγοράσεις κομμάτια που θα θέλεις να αλλάξεις παρακάτω. Οπότε ή Nepton 240M ή καμιά D15, ανάλογα την έμφαση σε looks / αξιοπιστία αντίστοιχα.

Το βάρος μιας ψύκτρας, αν δεν κάνεις μεγάλες μετακινήσεις με το tower στο αυτοκίνητο, δεν είναι πρόβλημα στα αλήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θες αθόρυβο ΑΙΟ θα σου έλεγα να μην πας σε nepton. Την έχω 7-8 μήνες και είμαι πλήρως απογοητευμένος από τον θόρυβο της αντλίας.

Δεν είναι πολύ δυνατός αλλά είναι πολύ σπαστικός (ακούγετε σαν σφύριγμα) και σκέψου ότι την έχω σε σχετικά ήσυχο κουτί (NZXT H440).

Έχω δει μέχρι τώρα τρεις 240Μ και όλες βγάζουν τον ίδιο θόρυβο. Αν το ψάξεις youtube κτλπ θα καταλάβεις.

Υπάρχει τρόπος να σταματήσει ο ήχος αλλά πρέπει να ρίξεις πολύ τις στροφές της αντλίας και από ότι ξέρω δεν είναι και πολύ σωστό.

Από θερμοκρασίες είναι καλή. 5820K χωρίς OC 28-30 idle και πολύ σπάνια πάνω από 50 σε 2Κ gaming.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14476]tave[/MENTION] σε τι τροφοδοτικό είσαι; Την 240M την έχεις κατευθείαν πάνω στην 12v και αν ναι, την έχεις μετρήσει ποτέ με πολύμετρο;

Σε ρωτάω γιατί η 240Μ ήταν από τις πιο ήσυχες αντλίες ΑΙΟ που έχουμε δει στα review μας!!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου σύστημα είναι με ένα σχετικά παλιό coolermaster realpower m620. Δοκιμασμένη και κατευθείαν στο τροφοδοτικό αλλά και στην μητρική (με επιλογή full power απο το bios). Στα άλλα δύο συστήματα είναι κατευθείαν στο τροφοδοτικό (coolermaster g650 και corsair vs650). Όλα βγάζουν ακριβώς τον ίδιο θόρυβο αλλά και στο youtube που κοίταξα έχει πολλά video που δείχνουν το ίδιο.

Δεν δοκίμασα πολυμετρο γιατί από ότι κατάλαβα βγάζουν σχεδόν όλες θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου σύστημα είναι με ένα σχετικά παλιό coolermaster realpower m620. Δοκιμασμένη και κατευθείαν στο τροφοδοτικό αλλά και στην μητρική (με επιλογή full power απο το bios). Στα άλλα δύο συστήματα είναι κατευθείαν στο τροφοδοτικό (coolermaster g650 και corsair vs650). Όλα βγάζουν ακριβώς τον ίδιο θόρυβο αλλά και στο youtube που κοίταξα έχει πολλά video που δείχνουν το ίδιο.

Δεν δοκίμασα πολυμετρο γιατί από ότι κατάλαβα βγάζουν σχεδόν όλες θόρυβο

Στο youtube φαντάζομαι ότι καταλήγουν όλοι οι πονεμένοι που έχουν κάτι faulty, οπότε ότι και να ψάξεις, θα το βρεις χαλασμένο σε video ενώ ταυτόχρονα χιλιάδες άλλοι χρήστες που δεν έχουν πρόβλημα δεν ανεβάζουν κάτι. Οπότε δεν έχει κάποια αξία.

Αλλά αυτό που λες εσύ είναι πιο σημαντικό από μια αναζήτηση στο youtube! 3 στα 3 δεν είναι σύμπτωση και τα διαφορετικά τροφοδοτικά που λες αποκλείουν και το overshoot της 12άρας. Κάτι παίζεται εδώ όπως τα λες!

Είχα early unit για το review, εξαιρετικά αθόρυβο και ακόμα μία μονάδα από eshop εκεί στις αρχές του 15, με ίδια ακριβώς συμπεριφορά, αθόρυβη και αυτή. 2 στα 2 vs 3 στα 3 είναι στατιστική ανωμαλία!

[MENTION=14287]CM Hellas[/MENTION] υπήρξαν revision στις 240Μ;

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για το youtube ισχύει 1000% απλά μου έκανε εντύπωση ότι όλες όσες είδα στα video βγάζουν ακριβώς τον ίδιο θόρυβο.

Είναι κάτι μεταξύ σε τρίξιμο και σφύριγμα.

Το παράξενο είναι ότι δεν είναι μόνιμος ο θόρυβος, δηλαδή που και που σταματάει .

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικες τιμές απο σκρουτζ...

[TABLE=width: 413]

[TR]

[TD]Fractal Design Define R5 Titanium [/TD]

[TD=align: right]127,67[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]CPU Intel 2011 i7-5820K [/TD]

[TD=align: right]410,41[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Asrock Socket 2011-3 X99 Extreme6/3.1[/TD]

[TD=align: right]318,68[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Kingston HyperX Fury 32GB DDR4 CL15 2666MHz [/TD]

[TD=align: right]240,34[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Sapphire Radeon Tri-X R9 390X 8G[/TD]

[TD=align: right]458,00[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Samsung 512GB 950 Pro[/TD]

[TD=align: right]368,93[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Seasonic X-650 [/TD]

[TD=align: right]155,73[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Coolermaster Nepton 240M[/TD]

[TD=align: right]110,34[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[TD=align: right]2190,1[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Γλυκοκοιτάω και την MSI X99A krait edition...ξεκιναει απο τα 272?. Και δεν ξερω τι παιζει με τα seasonic...το X650 εχει 155? ενω το G650 103?. Βεβαια το πρωτο ειναι full modular ενω το δευτερο semi. Ποιο λετε απο τα 2 ή να παω σε κατι αλλο?

1400? ηταν το budget αλλα αν δωσω κανα 800αρι το παλιο συστημα πιστευω οτι ειμαι μεσα στα ορια!

Link to comment
Share on other sites

oxi 32, βαλε 16 γιγα μνημε για αρχη.

Καρτα τι να σου πω, ενα 200αρι θα δωσεις για να πας απο 970 σε 390Χ? Δεν τα αξιζει νομιζω :/

Να παιζει dual κ οχι quad channel? Οτι ειναι ν αγορασω θα το κανω τωρα, για να μην τρεχω να βρω ιδιο κιτ αργοτερα...

Την 970 θα την δωσω πακετο με το παλιο συστημα. Εκτος αν την κρατησω και πω στον αγοραστη να παρει οποια θελει αυτος. Για 1440p δεν ειναι καλυτερη η 390x?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now