Vangelislam

Αναβάθμιση Συστήματος

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά ... θα ήθελα την γνώμη σας για έναν υπολογιστή ....! Η ανάλυση θα είναι : 1920Χ1080

η χρήση του pc θα είναι ελαφρώς gaming π.χ. να μπορεί να παίξει gta v και σε low γραφικά... ! το budget είναι σχετικά χαμηλό αλλά θα ήθελα αν γίνεται την καλύτερη λύση για αυτό το budget

budget : 550 ?

cpu : CPU AMD A8-7650K 3.30GHZ BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559679)

gpu : VGA GIGABYTE RADEON R7 250 GV-R725OC-2GI 2GB DDR3 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.516561)

mobo : ΜΗΤΡΙΚΗ ASUS A88X-GAMER RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.524366)

ram : RAM KINGSTON HX316C10FR/8 8GB DDR3 1600MHZ HYPERX FURY RED SERIES - ΜΝΗΜΗ RAM (PER.550871)

hhd : HDD WESTERN DIGITAL WD20EZRX 2TB CAVIAR GREEN SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.304592)

case : CASE SILVERSTONE REDLINE SERIES RL01B-W WINDOWED USB3.0 MIDI TOWER BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.811618)

το σύστημα βγαίνει 515,79 ? .... θα ήθελα πολύ οι προτάσεις σας να μην φτάνουν τα 550 ? να είναι κοντά στα 500? - 530? το πολύ ... !

psu : υπάρχει ( δεν γνωρίζω κατασκευαστή ) αλλά είναι 550W

Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας και για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νομίζω ότι έπιασες τα λεφτά που ήθελες ακριβώς, θα σου έλεγα να αλλάξεις τον green με έναν blue γιατί είχα και ξέρω ότι είναι υπερβολικά αργοί δίσκοι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νομίζω ότι έπιασες τα λεφτά που ήθελες ακριβώς, θα σου έλεγα να αλλάξεις τον green με έναν blue γιατί είχα και ξέρω ότι είναι υπερβολικά αργοί δίσκοι :)

Ναι εντάξει η green είναι και καλά οικολογικοί και σταματάνε ....! blueee εεε? χμμμ θα το κοιτάξω ... σε ευχαριστώ για την ιδέα

Βγάλε τον A8-7650K και βάλε ATHLON X4 860K και την διαφορά δώσε την στην κάρτα γραφικών ξέρω γω. Ή βάλε και μια φτηνότερη μητρική π.χ. ASUS A88X-PLUS

χμμμ ο athlon έχει ωραία χαρακτηριστικά αλλά με παραξενεύει λίγο η τιμή του ...! Γιατί ο A8 δεν είναι καλός ?

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

χμμμ ο athlon έχει ωραία χαρακτηριστικά αλλά με παραξενεύει λίγο η τιμή του ...! Γιατί ο A8 δεν είναι καλός ?

φυσικά και είναι κάλος, άπλα θα εκμεταλλευόσουν καλύτερα την λειτουργία του σε ένα ακόμα πιο low budget σύστημα οπού δεν θα χωρούσε η κάρτα γραφικών στην λίστα σου, έχεις επιλέξει ήδη μια ξεχωριστή κάρτα γραφικών, όποτε δεν χρειάζεσαι έναν APU (με iGPU). Πηγαίνοντας καλύτερα στον Χ4 860Κ, και αλλάζοντας την μητρική, Imo είναι πάρα πολύ ακριβή χωρίς λόγο, με ετούτη ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE GA-F2A88XM-HD3 RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.526953) αυτόματα είσαι +75? .

Θα τα έβαζα για να έπαιρνα έναν SSD στα 120gb κάτι σε Trion 100 ή θα τα μοίραζα για να πήγαινα σε μια καλύτερη κάρτα γραφικών VGA MSI RADEON R7 360 OC 2G 2GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.514589) και έναν cpu cooler RAIJINTEK THEMIS - ΣΥΣΤΗΜΑ ΨΥΞΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ (PER.811685)

Edited by ChameZX
Link to comment
Share on other sites

χμμμ ο athlon έχει ωραία χαρακτηριστικά αλλά με παραξενεύει λίγο η τιμή του ...! Γιατί ο A8 δεν είναι καλός ?

Όλες οι παραπάνω απαντήσεις μιας και είναι budget limited. :)

Ίσως υπάρχει και η επιλογή G3258+H/Bxx αλλά δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νομίζω ότι έπιασες τα λεφτά που ήθελες ακριβώς, θα σου έλεγα να αλλάξεις τον green με έναν blue γιατί είχα και ξέρω ότι είναι υπερβολικά αργοί δίσκοι :)

Το αντιθετο οι blue ειναι αργοι και πολυ μαλιστα οποτε green η κανα seagate!

Link to comment
Share on other sites

( Πράγματι υποτίθεται ότι αν κοιτάζεις ίδια γενιά, black > blue > green αλλά η αλήθεια είναι ότι χωρίζουμε τρίχες, όλοι οι μηχανικοί είναι εξίσου καθυστερημένοι σε σχέση με τον χειρότερο ssd του 2015, οπότε αγοράζουμε μηχανικούς με κυριότερο κριτήριο το GB/? και την εγγύηση imo. )

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν με βάση αυτά που μου είπατε έβγαλα ένα σύστημα

cpu : CPU AMD A8-7650K 3.30GHZ BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559679)

gpu : http://www.e-shop.gr/vga-msi-radeon-r7-360-oc-2g-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514589

mobo : http://www.e-shop.gr/mitriki-gigabyte-ga-f2a88xm-hd3-retail-p-PER.526953

ram : RAM KINGSTON HX316C10FR/8 8GB DDR3 1600MHZ HYPERX FURY RED SERIES - ΜΝΗΜΗ RAM (PER.550871)

hhd : HDD WESTERN DIGITAL WD20EZRX 2TB CAVIAR GREEN SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.304592)

case : CASE SILVERSTONE REDLINE SERIES RL01B-W WINDOWED USB3.0 MIDI TOWER BLACK - ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.811618)

διάλεξα τον Α8 γτ ο υπολογιστής θα χρειαστεί να δουλέψει χωρίς gpu για λίγο καιρό ....! στο νέο σύστημα άλλαξα gpu , mobo ...τι λέτε ?

το σύστημα βγαίνει 509,3 ?

Edited by Vangelislam
Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα από εμένα,

Αν είναι να μείνεις με τα ενσωματωμένα γραφικά πάρε τον Α10-7850Κ και μνήμες 2400MHz.

Δεύτερον πρόσεξε οι μνήμες να είναι Dual-Rank, καμία σχέση με Dual Channel, άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Και τον Α8-7650Κ να διαλέξεις, πάλι 2400MHz Dual-Rank να πάρεις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Δυο πράγματα από εμένα,

Αν είναι να μείνεις με τα ενσωματωμένα γραφικά πάρε τον Α10-7850Κ και μνήμες 2400MHz.

Δεύτερον πρόσεξε οι μνήμες να είναι Dual-Rank, καμία σχέση με Dual Channel, άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Και τον Α8-7650Κ να διαλέξεις, πάλι 2400MHz Dual-Rank να πάρεις μνήμες.

για Α10 πάει πολύ πάνω ...! γτ θα παίξει μεγάλο ρόλο απο 1600MHz στα 2400MHz ... δεν λέω είναι μεγάλη διαφορά αλλά εντάξει το θεωρώ υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον A8-7650K με 2400MHz μνήμη και ανέβασε το iGPU στα 800-900MHz.

Αλλά όπως σου είπα να είναι dual-Rank η μνήμη αλλιώς θα χάσεις επιδόσεις.

εξήγησε μου λίγο γτ 2400 και όχι 1600?

Link to comment
Share on other sites

Θα χάσεις πάρα πολύ με μνήμες 1600MHz σε γραφικά. Επίσης θα χάσεις και σε CPU αφού με μνήμες στα 2400MHz κατεβαίνει το Latency στον Kaveri.

χμμμ μάλιστα ... δεν ξέρω όμως αν αξίζει γτ το θέμα budget είναι σημαντικό σε αυτό το pc

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα στην Ram θα αξίζει όσο είσαι με την igpu στον A8 πριν πάρεις την ξεχωριστή. Έχει αρκετή διαφορά γιατί η igpu χρησιμοποιεί την RAM για VRAM. Αλλά με το που βάλεις την 360 με τις 1600ΜΗz θα είσαι μια χαρά. Αν το budget είναι σημαντικό ψάξε και σε μεταχειρισμένα. Ίσως μπορέσεις να βρεις μια καλύτερη κάρτα γραφικών μεταχειρισμένη στο budget σου (μιας και σκοπέυεις να βάλεις κάρτα αργότερα).

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα στην Ram θα αξίζει όσο είσαι με την igpu στον A8 πριν πάρεις την ξεχωριστή. Έχει αρκετή διαφορά γιατί η igpu χρησιμοποιεί την RAM για VRAM. Αλλά με το που βάλεις την 360 με τις 1600ΜΗz θα είσαι μια χαρά. Αν το budget είναι σημαντικό ψάξε και σε μεταχειρισμένα. Ίσως μπορέσεις να βρεις μια καλύτερη κάρτα γραφικών μεταχειρισμένη στο budget σου (μιας και σκοπέυεις να βάλεις κάρτα αργότερα).

χμμμ good idea ... σε ευχαριστώ πολυ ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now