E||hnas

Προβλημα σε σχετικα νεο pc

Recommended Posts

Πριν καιρο εστησα το παρακατω pc για ενα φιλο.

Asrock Z97 Pro 4

Intel I5-4590

Kingston 8Gb Fury 1600mhz

AMD R9 280X

BeQuiet SU7-500Watt 80+ Silver

Το pc το ειχε για ελαφρυ gaming για λιγο καιρο σπιτι και πριν καιρο το μετακομισε

στο γραφειο, οπου την περισσοτερη ωρα ειναι για browsing και δουλιτσα (word, excel)

και λιγο gaming, φαση WOT...

Εχει κανα δυο βδομαδες που κανει το εξης: οταν παει να το ανοιξει το πρωι φτανει

μεχρι το σημα των windows (οχι παντα) και μενει με μαυρη οθονη. Πρεπει να το κανει

3-4 φορες restart για να μπει. Απο τη στιγμη που μπει δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα.

Το ξανακανα φορματ, τελευταιο BIOS, latest drivers, κλπ κλπ... Ετρεξα furmark για την

VGA 2-3 φορες κανενα θεμα, νορμαλ temps, no artifacts.... Ετρεξα prime92 τα ιδια...

Temps πολυ καλες, near 65 με τη stock ψυχτρα. Η μητρικη δεν εχει εμφανισει τιποτα περιεργο.

Τι αλλο μενει να δω? Μονο το τροφοδοτικο δεν εχω αλλαξει ακομη, γιατι δεν εχω κανενα καλο

για να σηκωσει το Pc και να το δοκιμασουμε λιγες μερες... Ειναι το τελευταιο που σκευτομαι.

Για δωστε καμια ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω κατι σημαντικο:

Οταν κολλησει μερικες φορες μεχρι προχθες εκανε και beep code 5 φορες.

Το BIOS ειναι ΑΜΙ, στο οποιο δεν εχω βρει τι σημαινει.

SSD εχει μεσα, δε θυμαται το παιδι ποιος ειναι, πιο μετα θα εχω νεα αλλιως αυριο.

Τα καλωδια τα ειχα τσεκαρει πριν καμια 10αρια μερες που μου το εφερε, αλλα, θα

κανω και μια αλλαγη για καλο και για κακο.

Link to comment
Share on other sites

[video=youtube_share;_6qztz8wX2c]

Ανεβασα video να δειτε τι κανει.

Εχω δοκιμασει τα εξης:

Αλλαξα sata cable στον ssd εκανε το ιδιο.

Αφησα την HD Intel vga ανοιξε με τη μια.

Εβαλα την VGA σε δικο μου pc επαιξε με τη μια.

Εβαλα αλλη VGA πανω στο pc επαιξε με τη μια.

Οταν μπηκε windows με το ιδιο psu και τη δικη του VGA την στρεσαρα με Furmark δεν εβγαλε προβλημα.

Το προβλημα το κανει οταν μεινει ωρα κλειστο. Αν αναψει και δουλεψει και το κλεισω και το ξαναναψω

τοτε αναβει κατευθειαν χωρις θεμα. Αν τωρα το αφησω κλειστο και το αναψω το απογευμα πχ, θα το ξανακανει.

Εμενα το μυαλο μου παει στο PSU, εσας? Παιζει να μη σηκωνει το psu την καρτα? και τοσο καιρο γιατι ηταν οκ?

Τα parts ειναι 1ος χρονου και δουλευαν οκ μεχρι πριν λιγο καιρο.

Για δωστε καμια αλλη βοηθεια μπας και βγαλω καμια ακρη γιατι εχω κολλησει.

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να βγάλεις την gpu και να το δουλέψεις με την onchip του cpu να δεις πως συμπεριφέρεται?

--> Αφησα την HD Intel vga ανοιξε με τη μια.

Για αυτο παει το μυαλο μου στο psu, γιατι η αλλη vga που δοκιμασα ηταν μια GTS250.

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει να είναι η psu η gpu, αλλά εφόσον μπορείς να τραμπαρεις πράγματα για μένα δοκίμασε να βάλεις και τα δύο 280x+psu του φίλου σου στο δικο σου pc να δεις τι θα κανουν. Έτσι για να αποκλίσεις κάποια ασυμβατότητα της μητρικής π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι το psu, που είναι κ το εύκολο να δοκιμάσεις, πας για μητρική μετά. Δεν είναι φυσιολογικό την μια να μην ανοίγει κ μετά να συμπεριφέρεται σαν να μην συμβαίνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Update:

Δοκιμασα χθες αλλο καλο τροφοδοτικο και εκανε τα ιδια.

Το αφησα εκτος ρευματος ολη μερα και σημερα το πρωι εβαλα μια GF6200

που επαιζε τις προηγουμενες μερες και με το που το αναψα κανει το "τουτ"

οτι ποσταρει κανονικα και στο καπακι ενα συνεχομενο "μπιιιιιιιπ", και δεν

βγαζει εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις 12 το μεσημερι μεχρι τωρα κλειστο, δοκιμασα μονο με την μνημη πανω και την ενσωματωμενη καρτα γραφικων,

και μπουταρε κανονικα στα παραθυρια. Θα το αφησω μεχρι αυριο πρωι να δω αν θα ανοιξει κανονικα με αυτα τα δυο

παλι και αν ανοιξει θα δοκιμασω μετα την καρτα ανεβαζωντας τα ρευματα... επεται συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now