MetallicGR

Dell P4317Q Ultra HD Monitor Στις 43 Ίντσες!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Dell P4317Q Ultra HD Monitor Στις 43 Ίντσες!]http://www.hwbox.gr/images/news_images/dell.jpg[/NEWS_IMG] Για όσους ψάχνουν μια 4Κ οθόνη όμως θέλουν μεγάλη διαγώνιο τότε η νέα οθόνη της Dell ίσως είναι η ιδανική.

Με τα πράγματα να έχουν "ηρεμήσει" τη τελευταία περίοδο από πλευράς νέων ανακοινώσεων σχετικά με οθόνες υπερυψηλής ανάλυσης η Dell έρχεται με ένα νέο μοντέλο με ανάλυση Ultra HD και διαγώνιο 43 ίντσες, κάτι που μπορεί να χαρακτηριστεί και ως τηλεόραση. Η οθόνη έχει DPI αντίστοιχο με μια οθόνη 27" @1440p που είναι γενικά αποδεκτό ενώ δίνει περισσότερη επιφάνεια εργασίας ειδικά για όσους εργάζονται με πολλά πράγματα παράλληλα στον υπολογιστή τους.

Η οθόνη περιλαμβάνει όλες τις σύγχρονες συνδέσεις όπως δύο HDMI 2.0 και μια DisplayPort 1.2 καθώς και μια mini-DisplayPort. Επιπλέον, το τετράθυρο USB 3.0 hub δίνει τη δυνατότητα σύνδεσης όλων των περιφερειακών. Με πλήθος δυνατοτήτων ρύθμισης και παραμετροποίησης της εικόνας προτείνεται για heavy PC users όμως οι gamers θα πρέπει να συμβιβαστούν με τα 8ms GTG του χρόνου απόκρισης καθώς και το πιθανόν υψηλό τίμημα που ζητά.

[img_alt=Dell P4317Q Ultra HD Monitor Στις 43 Ίντσες!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture63336.png[/img_alt]

[img_alt=Dell P4317Q Ultra HD Monitor Στις 43 Ίντσες!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums570-picture63337.png[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και σίγουρος για ότι θα πω εννοώ δεν ξέρω αν ήδη υπάρχει κλπ.

Μια μεγάλη οθόνη εκτός από το να είναι μεγάλη θα έπρεπε να έχει και άλλα features IMO.

Ειδικά, μια μεγάλη επαγγελματική οθόνη.

1. Touch screen. Αφού σου δίνει τόσο χώρο γιατί να κάνεις βόλτες με το ποντίκι;

2. Split screen. Να μπορείς να βάλεις πάνω 2 και γιατί όχι 3 και 4 setups. Με 43 ίντσες έχεις αρκετό χώρο.

3. Ενσωματωμένο KVM. Έχω 2 setups γιατί να έχω 2 ποντίκια πληκτρολόγια;

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εταιρικό περιβάλλον θα βολεύει, παρουσιάσεις κλπ. Αν τη χρησιμοποιήσεις με το χέρι βλέποντας παράλληλα περιεχόμενο σε αυτή την ανάλυση θα πάθεις επιληψία. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για επαγγελματική οθόνη μιλάμε.

Δες τον τύπο στην εικόνα. Είναι σε ένα παράθυρο και θέλει να πληκτρολογήσει κάτι σε ένα άλλο. Απλά με το δάκτυλο επιλέγει εκεί που θέλει να πληκτρολογήσει και με το keyboard αρχίζει το typing.

Πολύ πιο εύκολο από το να βάλει το χέρι στο ποντίκι, μέσα στo χάος της οθόνης να βρει το ποντίκι και να το πάει εκεί που θέλει.

Edited by sofos1990
Link to comment
Share on other sites

Σόφο, μια μεγάλη οθόνη touch δεν έχει καμία σύνδεση με κάτι σαν Tablet άμα έχεις αυτό στο μυαλό σου πάντως.

Ξέρεις πόσο κουραστικό είναι να κάθεσαι να έχεις το χέρι σου μονίμως σηκωμένο?

Ρώτα εμένα...με το 17άρι το laptop και την touch το έχω μόνο για καμιά παρουσίαση ή για τίποτα

οπως κλείσιμο παραθύρου όταν είμαι ξαπλωμένος και βλέπω ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Focus στο θέμα μας. Άσχετα αν με/σε βολεύει είναι ένα feature για άλλους χρήσιμο για άλλους άχρηστο.

Ας το έχει και ας το χρησιμοποιήσω μόνο τις 10 φορές που θα το χρειαστώ την εβδομάδα.

Τablet :hehe: Δεν τον ακουμπαώ αυτόν τον σατάνα ποτέ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και σίγουρος για ότι θα πω εννοώ δεν ξέρω αν ήδη υπάρχει κλπ.

Μια μεγάλη οθόνη εκτός από το να είναι μεγάλη θα έπρεπε να έχει και άλλα features IMO.

Ειδικά, μια μεγάλη επαγγελματική οθόνη.

1. Touch screen. Αφού σου δίνει τόσο χώρο γιατί να κάνεις βόλτες με το ποντίκι;

2. Split screen. Να μπορείς να βάλεις πάνω 2 και γιατί όχι 3 και 4 setups. Με 43 ίντσες έχεις αρκετό χώρο.

3. Ενσωματωμένο KVM. Έχω 2 setups γιατί να έχω 2 ποντίκια πληκτρολόγια;

Για τα 2 και 3 συμφωνω απολυτα, θα βολευε πολυ κοσμο, μεσα σε αυτους και εμενα.

Για το 1, θα ηταν κουραστικο οντως. Μονο σε καμια παρουσιαση και παλι για λιγη ωρα.

Link to comment
Share on other sites

στην δουλεια παντως το πισι που εχει το αφεντικο ειναι ενα hp all in one.

Μια οθοναρα δηλ. με ολα τα παρελκομενα μεσα της (σαν τα mac) και θυμαμαι το ζητησε το αφεντικο

να ειναι touch γιατι πιστευε θα τον βολευε.

Ε ποτε δεν την αγγιξε ακομα :hehe:

2 & 3 συμφωνω απολυτα.Ακομα εχω το crt eizo που δεχοταν 2 πισι πανω του

και ειναι τρομερη ευκολια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now