Recommended Posts

I looooooove Sandy Bridge :D

4614dd728c4bb886.png

Nailed it! Με αμοντάριστη κάρτα και το σύστημα σε full air :D To Nature το έτρεξα στα 735/1020MHz και τα υπόλοιπα κανονικά στα 700/1000MHz. Αν αφαιρέσουμε τους 600 πόντους που μου έδωσε το Nature επειδή έπαιξα παραπάνω την κάρτα, οι υπόλοιποι 3100+ πόντοι στα ίδια ρολόγια πως βγήκαν; Πολύ ψάξιμο με τις σειρές και τα LOD, 2133 διαιρέτης στις μνήμες και δοκίμασμα διάφορων BIOS.

Μετά από αρκετή ταλαιπωρία, έχω τις εξής παρατηρήσεις για το 01 σε Sandy Bridge:

- Όταν το σύστημα είναι στα όρια, το πιο επίφοβο test πλέον είναι το Drago Low. Κολλάει εξαιρετικά εύκολα! Για αυτό είναι προτιμότερο να το τρέξετε νωρίς-νωρίς ;)

- Ο 2133 διαιρέτης, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου που παίζω με αέρα, ζορίζει τα Lobbies. Ή θα σου κολλήσουν, ή δεν θα ξεκινήσουν καν και θα χάσεις ότι έχεις τρέξει μέχρι τότε ή θα βγάλει error το 3DMark. Οπότε πρέπει να χαλαρώσεις λίγο τα timings, έτσι κι αλλιώς δεν δίνουν όσο έδιναν παλιά ;)

- To Car Low υπάρχει περίπτωση να βγάλει το καλό run με την πρώτη φορά που το τρέχεις! Οπότε πρέπει να ξέρεις στα ρολόγια που παίζεις τι FPS βγάζει πάνω κάτω για να μην μπαίνεις σε άδικο κόπο. Στο συγκεκριμένο run το έτρεξα 18 φορές για να βγάλει το σωστό run.

- Το Car High ήταν που ήταν τυχαίο, τώρα απέγινε τυχαίο. Μπορεί να σου βγάλει 10 FPS κάτω σε σχέση με προηγούμενο run, έτσι επειδή του κάπνισε. Οπότε και αυτό το ξανατρέχουμε αρκετές φορές μέχρι να βγάλει τα αναμενόμενα FPS. Αφού τελείωσα με το Car Low, έκατσα με υπομονή και έτρεξα άλλες 6-7 φορές το Car High για να βγάλει ~450FPS. Και πάλι δεν μου έβγαλε τα 455 που είδα σε προηγούμενο run.

- Τα BIOS παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο με τα Sandy Bridge. Το συγκεκριμένο μου έδωσε περίπου 1500 πόντους σε σχέση με άλλα.

Αυτά τα ολίγα. Είμαι πολύ happy γιατί είναι η πρώτη φορά που βγάζω 100k+. Με μονταρισμένη κάρτα και 100MHz παραπάνω στο CPU θα πάει πάνω από 103k άνετα.

4614dedaa91a228e.jpg

4614dedaa91bcc18.jpg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Συγκινήθηκα πολύ όταν έβγαλα τα 100k ρε. Και από ότι είδα στο bot, άτομα που παίζουν στα ίδια ρολόγια την κάρτα και 120MHz+ πάνω το CPU έχουν χειρότερα Dragos, Nature και εφικτά Cars/Lobbies. Νομίζω ότι στα 5400 βγάζω 102k άνετα στα ίδια ρολόγια η κάρτα. Θα δούμε :D

Link to comment
Share on other sites

δώσε Γιωργάρα είναι αρρώστια το 01 :P

...σπέρνει η UD5 :D ...με την maximus έβγαζα με το ζόρι 118κ με τις κάρτες @640 και cpu @5430

114dee7c7b280f8.jpg

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

ναι έχει nf200 ...πάντως μου φαίνεται λίγο ηλίθια η φάση βάζουν δηλ. το nf200 για να παίζει 2x16 και είναι πιο αργή απο αυτες που παίζουν 2x8 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η MSI έχει καλό efficiency στο 01 πλέον :D Βέβαια το τελευταίο BIOS που έχουν στο site τους ακόμα χάνει λίγο, αλλά τα beta τους είναι σε καλό δρόμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Κωστή τελικά η UD5 είναι γρήγορη..:):)

Το bios είναι εντάξει η κάνει τα ίδια κουλά με τις άλλες ειδικά με τα hyper και 1:8?

καλημέρες :)

κοίτα πρός το παρόν τα hyper δεν τα έχω δοκιμάσει πήρα της gskill σαν τις δικές σου και η συμπεριφορά είναι πολύ πιο normal, τα σβησίματα τα κάνει βέβαια αλλά το πολύ να είναι 2 και επίσης εχει και το θέμα που θέλει κλεισιμο το psu για να ισιώσει!!

Link to comment
Share on other sites

κοίτα πρός το παρόν τα hyper δεν τα έχω δοκιμάσει πήρα της gskill σαν τις δικές σου και η συμπεριφορά είναι πολύ πιο normal, τα σβησίματα τα κάνει βέβαια αλλά το πολύ να είναι 2 και επίσης εχει και το θέμα που θέλει κλεισιμο το psu για να ισιώσει!!

Μια απο τα ίδια αλλά χαλάλι γιατι είναι γρήγορη η ρουφιάνα...:whistling:

Yπάρχει φιλτατε Πεππα...Η Evga P67 SLi....

Κάτσε να την δούμε πρώτα και μετά. Μηδένα προ του τέλους κακαριζε.....λεει η παροιμία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ερωτηση για το ποσο διαφορα εχει η m4e με την ud5

@geobot, cant tell you the difference in points but its definitely huge i would say about 10k or sth like that.

The only way for 01 is Gigabyte or Evga

Link to comment
Share on other sites

Λιγάκι παραπάνω. Το μονο πρόβλημα ειναι οτι ο catalyst δεν με αφηνει να δωσω πανω απο τα κλασσικα

όρια 950/1050. Ουτε με flash bios, ουτε με καποια εκδοση απο το afterburner....:o..:o..

11004df3e1687e7e9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now