Recommended Posts

3500-4000 είναι μεγάλη διαφορά πάντως! Στέλιο και η UD5 το ίδιο καλά παίζει το 01; Γιατί η UD4 δεν παίζει σωστά μνήμες, που είναι το κύριο πρόβλημά μου τώρα με την MSI.

Τάσο, το BIOS αυτό είναι public για την E679 και σου δίνει αυτό το boost στο 01, ίδιο με την UD4 :)

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε το τελευταίο της public bios που απλά δίνει και σωστό score στο 01 ή έβγαλε κάποιο bios μόνο για αυτή την χρήση (και κατά τα άλλα, είναι πρόχειρο);

Γιατί αν είναι να αλλάζεις και bios για το κάθε bench... :)

Performance bios για 3dmark01 το λεει .

Δηλαδή αν πάρω UD4 ή UD5, θα βγάλω 3500 παραπάνω πόντους από το score που βγάζω με την MSI;

Ναι .

Μην ξεχνάς και το tweaking....;)

Με το ίδια ρολίογια σε κάρτα θα ήμουνα ~ άλλα 2000 marks πάνω.

Νίκο με τι παίζεις την κάρτα?

Ξερω τι βλεπω στα δικα μου run . Δεν κρινω απο αποτελεσματα που βρισκω στο internet απο τον καθενα . Αρα μιλαμε για τα ιδια tweaks στα ιδια ρολογια .

3500-4000 είναι μεγάλη διαφορά πάντως! Στέλιο και η UD5 το ίδιο καλά παίζει το 01; Γιατί η UD4 δεν παίζει σωστά μνήμες, που είναι το κύριο πρόβλημά μου τώρα με την MSI.

Τάσο, το BIOS αυτό είναι public για την E679 και σου δίνει αυτό το boost στο 01, ίδιο με την UD4 :)

Ναι , η UD5 παιζει αψογα .

Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ μπερδεύτηκα. Φυσικά και αναφερόμουν στην UD5 πάλι. Οπότε επαναδιατυπώνω :D

Ωραία, τότε η επόμενη αγορά που θα κάνω θα είναι μια UD5. Κάτι λίγο άσχετο, με τις μνήμες και τον 2133 τα πάει καλά η UD5; Βασικά χρειάζομαι μια μητρική που να παίζει σωστά τις μνήμες, μήπως να κοιτάξω σε ΑSUS;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω μια μητρική να είναι εύκολη με τις μνήμες, ίσως το κοιτάξω για ASUS μεριά γιατί μέχρι τώρα ρε συ έχω δει ότι είναι πιο εύκολες σε αυτόν τον τομέα. Ε και ελπίζω να φτιάξουν κάνα 01 BIOS της προκοπής και στην ASUS :P

Βασικά θα το συζητήσω με τον Άρη. Σταματάω το offtopic :)

Link to comment
Share on other sites

...όπως ακριβώς τα λέει ο Στέλιος έιναι το τσέκαρα και εγώ προσφατα συγκρίνοντας Maximus IV vs Z68X UD5 και έβγαλα στα ίδια ρολόγια με την ίδια εγκατασταση 4κ πάνω μιλάμε για τραγική διαφορά και απο οτι έχω δει δεν είναι μόνο στο 01 πάνω αλλά και σε όλα τα 3d οχι βεβαια τοσο οσο στο 01 αλλά υπάρχει διαφορά!!

έχω και την P67 UD7 B3 αλλά αυτό λέγαμε και με τον Αρη πρίν λίγο η καλύτερη ειναι η UD5 τέλος, στο μόνο που έχει ατου η UD7 ειναι οτι παίζει οκ με 4dimm hyper που δίνει στο 32ρι πρπ 1.5 sec ;)

Link to comment
Share on other sites

Με την P67pro που εχω δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος George, οσον αφορα 2133 μνημες.

Τις Ripjaws 2133 8-9-8-24 εχω, αλλα οι GTX μου πανε καλυτερα νομιζω.

Για να παιξουν στα 1080 περιπου τα ripjaws το θελουνε το 1,74 και με 8-9-8 βεβαια..

Με σφιχτοτερα timings......ΔΕΝ!

Eνω οι GTX παιζουν μεχρι 992 με 7-7-6-19 και 1,68.

Ασε που αν δεν της αρεσει της ASUS η ρυθμιση στις μνημες, κανει συνεχομενα restart καθε 6 δευτερολεπτα και σου τα σπαει κανονικα μεχρι να συνελθει!!

Link to comment
Share on other sites

Τα 8-9-8 RipJaws έχουν BBSE ενώ οι Dominator έχουν Hyper, οπότε λογικό να πηγαίνουν καλύτερα :P Επίσης όταν λέω προβλήματα με τις μνήμες εννοώ να μην μπορείς να βάλεις το tRCD κάτω από το 9 με 2133 διαιρέτη ας πούμε ;)

Link to comment
Share on other sites

"Matchάρετε" μια τα 2ndary & 3α subtimings ( αυτά που μπαίνουνε στην gigabyte να τα βάλετε και στην Asus )

Στο 01 δεν βοηθάνε τόσο, το έχω δοκιμάσει. Εδώ καλά καλά δεν βοηθάνε τα primary όταν έχεις 2133 διαιρέτη, παίρνεις λιγότερο από ότι παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω για την διαφορά στους πόντους Γιώργο.

Αυτή θα παραμείνει.

Για τα clocks και τα θέματα με τις μνήμες RAM πήγαινε αυτό που είπα.

Δηλαδή να δοκιμάσετε τις μνήμες στην Asus χρησιμοποιώντας ολόιδια όλα τα timings από τα κατορθώματα της μνήμης σας πάνω στην Gigabyte που τις πάει πιο ψηλά από την Asus.

Μπορεί κάποιο 2ρογενές ή και 3ογενές timing να είναι αυτό που περιορίζει το RAM OC στην Asus.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στο 01 τα sub timings δεν βοηθάνε για να μην πώ οτι και λίγο πιο χαλαρά δεν κάνουν κακό. Αυτό που βοηθάει είναι το bclock.

Με τα ripjaws η UD5 παίζει άψογα και χρειάζεται κα λιγότερο ρεύμα απο την UD7 για τα ίδια ρολόγια.

Σήμερα έπαιξα πάλι 01 με τις ripjaws και βρήκα τους χαμένους πόντους. Και για του λόγου το αληθές::D

3954e04f87dbe3c1.jpg

Link to comment
Share on other sites

σήμερα δοκίμασα την gtx 260 στο 01.

μετά απο κάποια προβληματάκια με το οcp ήρθε και αυτό.

οι μνήμες με τα ζόρια είναι εκεί.

Χρήστο πότε με το καλό και η δική σου στα κρύα?

capture3.jpg

capture3.jpg

capture3.jpg

capture3.jpg.a896b74c3998713cb76b2fa8cac

Link to comment
Share on other sites

Αύριο παραλαμβάνω λογικά γεμάτη μπουκάλα....Οπότε ίσως το βράδυ να έχω κάτι...

Βαγγέλη 2ο καλό κομματάκι έχεις βλέπω...Με τι ψύξη στο CPU?

Temps η VGA? Reference είναι η lightning?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο παραλαμβάνω λογικά γεμάτη μπουκάλα....Οπότε ίσως το βράδυ να έχω κάτι...

Βαγγέλη 2ο καλό κομματάκι έχεις βλέπω...Με τι ψύξη στο CPU?

Temps η VGA? Reference είναι η lightning?

Xρήστο το καλό κομμάτι το χαίρονται τώρα άλλοι!

αυτο το δανειστηκα απο 24/7 pc φιλου και βγηκε καλο.

η καρτα ειναι lightning (δες την ποσοτητα της μνημης) και θερμοκρασια -180.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now