Shadowjump

920 max @ 3.7 = πατάτα?

Recommended Posts

Την πεμπτη πηρα μια MSI Eclipse και τον 920. Περιμενα υπομονετικα (οσο γινεται) μεχρι το Σαββατο οπου και μου ηρθαν οι μνημες (OCZ 1600 @ 7-7-7-20 1.65V) που ειχα παραγκειλει.

Στηνω το PC, ολα κομπλε. Παω να βαλω τις μνημες στα 1600, τιποτα. BIOS Updates, tweaks, volts, timings, τιποτα. Πανω απο 1400 δεν επαιζαν με τιποτα οι μνημες. Τις δοκιμασω σε ενα P35, μια χαρα.

Σήμερα γυριζω την MSI και πηρα την DFI X58.

Πολυ καλυτερες θερμοκρασιες σε NB/SB, μια χαρα οι μνημες, πολυ καλυτερο BIOS.

Αλλα ο επεξεργαστης τα ιδια. Πανω απο 3.7 δεν ειναι σταθερος στο Prime95 και πανω απο 3.9 με το που παει να μπει στο desktop, BSOD. Δοκιμασα με μεγαλα V σε QPI/CPU (αφοβα λογω υδροψυξης) αλλα τιποτα.

Λετε τελικα να ειναι μαπα το κομματι? Αν ειναι να τον διωξω και να παρω καναν αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Παράξενο μου κάνει. Με όσους 920 έχω παίξει, με ένα απλό 20x200, ρεύμα από 1.23 (<- super κομμάτι) μέχρι και περίπου 1.45, μια χαρά bootαραν και παίζανε. Το κατά πόσο ήταν 1000% σταθεροί δεν ξέρω, γιατί δεν είχα ψύκτρα να τους δοκιμάσω σωστά (με Orthos priority 9, σε 2-3 λεπτά 100στάριζαν, αν και το πήγαιναν μια χαρά).

Είσαι σίγουρος ότι φταίει ο CPU - μην είναι καμιά ρύθμιση των μητρικών...?

Link to comment
Share on other sites

Σε φάση όλα auto εκτός του V-Core δοκίμασες? Ποτέ δεν ξέρεις, απλά για δοκιμή. Αν δεν παίξει κι έτσι, ίσως πραγματικά να έπεσες σε κακό κομμάτι, δεν ξέρω :(

Οι μνήμες btw memtest βγάζουν εύκολα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι κακό κομμάτι πάντως. Εμένα πάει 3,7 αλλά με τη στοκ ψύκτρα. Από εκεί και πάνω τίποτα. Περιμένω μήπως έρθει ποτέ το αναθεματισμένο 1366 kit για την ultra extreme μπας και δούμε άσπρη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι κακό κομμάτι πάντως. Εμένα πάει 3,7 αλλά με τη στοκ ψύκτρα. Από εκεί και πάνω τίποτα. Περιμένω μήπως έρθει ποτέ το αναθεματισμένο 1366 kit για την ultra extreme μπας και δούμε άσπρη μέρα.

Τι batch # εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να παίξεις τις μνήμες πιο χαμηλά και με άλλο διερέτη.....ΜΗΝ κοιτάς αν εκεί που είναι παίζουν καλά....Μπορεί 1 ΜΗz παραπάνω (π.χ.) να τρελένονται....

Link to comment
Share on other sites

..εγώ εναν 920 που είχα δοκιμάσει πήγε 3.6 χωρίς να αλλαξω τπτ, βασικα ξεχάστε ότι ξέρατε όσον αφορά τις μνήμες έχουν τελιώς διαφορετική συμπεριφορά σε αυτήν την πλατφόρμα γιατι εμπλέκεται ο IMC πλέον!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μη τρελαίνεσαι και τα 3.7 μια χαρα είναι. Και εγώ ήθελα τα 4G αλλά όταν είδα ότι ήθελε πάνω απο 1,4v προτίμησα τα 3.8 για να είμαι χαλαρός. Και τρέχοντας vantage δεν είδα καμιά τρελλή διαφορά απο τα στοκ. Μόνο στο cine bench είχε πολύ μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now