ChameZX

Aπορίες περί XTU

Recommended Posts

Καλήμερα σας παιδιά!

Δεν θέλω να καταφέρω κάτι σπουδαίο, μιας και δεν έχω υλικό άλλα κυρίως τις γνώσεις δειλά δειλά αποτελέσματα και βήματα, πιο πολύ για να δω/κατανοήσω πως λειτουργεί στην πράξη.

Τον Απρίλιο είχα κάνει ένα OC στα 4,5 με 1,250V, σε ι5-4690Κ, Asus Z97-A, HyperX 8gb @1866, bequiet! Dark Rock 3. 

Από τότε όλα λειτουργούν πλήρως, με καλές θερμοκρασίες. (Y)

Λοιπόν, στο ζουμί. Όταν τρέχω το benchmark το CPU Utilization παίζει κυρίως στα 40-60% κάποιες φόρες πάει και 70-75% άλλα μέχρι εκεί. Σε βίντεο που είδα στο youtube για το XTU από έναν εκπρόσωπο του hwbot.org, από ότι κατάλαβα λέει πως το benchmark τρέχει κάτι παρεμφερές του Prime95. Το Prime95 τερματίζει το CPU Utilization στο 100%, δεν θα έπρεπε να κάνει το ίδιο και το XTU? Στην συνεχεία του βίντεο ο τύπος τρέχει το πρόγραμμα και όντως οι αριθμοί είναι στο 80-100% με γρήγορα σκαμπανεβάσματα. Έχω κάνει κάτι λάθος και έχω 40-60%?

Το ίδιο συμβαίνει και στο Active Core Count, υπάρχουν σκαμπανεβάσματα από 2-4 πυρήνες,δεν θα έπρεπε να είναι μόνιμα στο 4 χωρίς να πέφτουν? 

Το Max Core Frequency λειτουργεί κανονικά στα 4,5Ghz σε όλη την διάρκεια του benchmark μέχρι να τελειώσει, με θερμοκρασίες από 58-62C, σε σχέση με το βίντεο που ο επεξεργαστης του φτάνει το 100% και τους 80-85C.

Έκανα κάτι λάθος? Δεν έχω πειράξει τίποτα από τις ρυθμίσεις του XTU.
Με το Speed Step ανοιχτό έχουμε λιγότερους πόντους? Είναι κάλο να είναι κλειστό και για να λειτουργεί μόνιμα στα 4,5Ghz?
Το benchmark δίνει άλλες ενδείξεις από λογισμικό σε λογισμικό?

Ευχαριστώ εκ των πρότερων! :D
 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ΧΤU όντως τρέχει prime95. 

Το benchmark είναι όντως βαρύ και διαλέγει μια μερικά cores, μια όλα τα cores και με πάνω-κάτω στο utilization.

To CPU stress test θυμάμαι ότι δεν λειτουργούσε σωστά. Δηλαδή, έβγαζες stress test 5 λεπτά και κολλούσε το benchmark. Δεν ξέρω αν το έχουυν φτιάξει. 

Έχεις την τελευταία version;

Ανάλογα την πλατφόρμα που έχεις πάει και το λειτουργικό. Νομίζω στους 4770Κ θέλει Win7 ή 8.1.

Στα Ζ chipsets έχουν μεγάλο impact στο score οι μνήμες. 

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας παιδιά!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :D

Καθώς τρέχω το benchmark στο task manager παίζει από 75-100% ενώ στο XTU συνεχίζει να δείχνει λάθος ενδείξεις.
Από την άλλη, όταν τρέχω το stress test, δείχνει κανονικά 85-100% μόνιμα και στο task manager.

Ναι έχω κατεβάσει την τελευταία εκδοσή του προγράμματος από το Download Center της Intel.

Έχω windows 10 λες να επηρεάζει κάπως το σκορ? γιατί είμαι λίγο μπερδεμένος, στα 4,5GHz με 1,250V έπιασα μέχρι και 815 και θερμοκρασίες στους 63C, ενώ στα 4.7GHz με 1,270V με θερμοκρασίες 66C μου βγάζει 730 :\
Τι τρέχει εδώ πέρα?

Οι μνήμες παίζουν στα 1866. Αν και από ότι βλέπω στο XTU δεν έχει κάποια ρύθμιση για τις μνήμες, πάρα μόνο για τον επεξεργαστή. Μονό στο stress test έχει σαν επιλογή και τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, MetallicGR said:

Το 4.7GHz από που το ρυθμίζεις;

Στην αρχή από το XTU μέσα στο πρόγραμμα, και ενώ έδειχνε και το CPU-Z ότι είναι από x8-47, όταν μπήκα μετά από λίγο να τσεκάρω τι γίνεται και στο bios το είχε ακόμα στο 46 (που το είχα αφήσει, γιατί το ανέβαζα σιγά σιγά) ε και μετά το πήγα και εκεί 47. έτρεξα κάποια πραγματάκια για να δω πως είναι η σταθερότητα, έπαιξα και λίγα παιχνίδια και όλα ήταν πολύ καλά.
 

Το σκορ όμως ανέβηκε λίγο θα έλεγα, μόλις 25 Marks με μνήμες στα 2133. κοιτούσα στο hwbot άλλα παλουκαρια το έφταναν και στα 1000 O.o

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Σοφοζ, επωφελείται από τις μνήμες αρκετά. Τώρα για τη διαφορά στο σκορ, ή κάποιο πρόγραμμα τρέχει στο παρασκήνιο και σου τρώει πόρους, ή το 4.7 αναφέρεται σε έναν πυρήνα. Θέστο από το BIOS το 4.7 και δες αν έχει διαφορά στο τελικό σκορ.
Δε βλέπω να απέχεις πολύ από τον μέσο όρο σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα και από το bios στην συνεχεία, δεν το άφησα μόνο 4,7 στο XTU.
Μέτα σκάλισα λίγο τις μνήμες, τις πήγα στα 2133 όλα καλά, μετά ανέβασα στα 2400 και το pc έτρωγε πάγωμα.
Το έπιασα το νόημα και τις ξαναγύρισα στα 2133.

Αυτό από τι προήλθε? Έπρεπε να αλλάξω όχι μόνο τα MHz άλλα και τα timmings όπως και το ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now