d3m0n

Προβλημα θερμοκρασιας σε καρτα ή σε επεξεργαστη????

Recommended Posts

γεια σας γαματοι,

πριν απο λιγο καιρο,και πιο συγκεκριμενα καμια βδομαδα πριν τα χριστουγεννα,αντιμετωπιζα καποια προβληματα θερμοκρασιας.Δεν ειχα δυστιχως καποιο προγραμμα να μοθ δειχνει τισ θερμοκρασιες.επαιζα παιχνιδια και ξαφνικα μου εσβηνε...ετσι το πηγα στο πλαισιο και μου ειπαν οτι ανεβαζε θερμοκρασιες ο επεξεργαστης και οτι του εβαλαν λιγη παστα και τωρα ειναι μια χαρα.μεχρι προχτες δουλευε κανονικοτατα ωσπου αρχιζε να μου κανει παλι τα ιδια.να παιζω call of duty και απο τν μια να βλεπω τν καρτα γραφικων να εχει 105 βαθμους και απο την αλλη τον ενα πυρινα στν επεξεργαστη να εχει 60 βαθμους και ο αλλος να εχει φτασει τουσ 80 και να σινεχιζει να ανεβαινει....ετσι τν κλεινω και παω να βαλω το ανεμιστιρακι που ειχα αγορασει.το βαζω κανονικα και μετα παω να παιξω παλι και μου εκλεινε σινεχωσ απο υψιλεσ θερμοκρασιες.

φταει ο επεξεργαστης ή η καρτα γραφικων???

ή και τα δυο???

και γιατι??αφου τον επεξεαργαστη ειχα ξεσκονισει πριν απο εναμισι μηνα και παστα του ειχα βαλει πριν απο δυο και στην καρτα γραφικων εχω ρυθμισμενο το ανεμιστιρακι στο 45%

παιδια θελω τα φωτα σας και χρειαζομαι πραγματικα την βοηθεια σας.....

και εδω ειναι το συστημα μου:

AMD athlon 64x2 5600+ 2,9GHZ

ATI 4850 connected

ASUS M3A78-EMH HDMI

RAM corsair 4GB 800MHZ

550W psu chieftec

seagate 320 GB 7200rpm

το pc μου ειναι σχετικα καινουργιο 5 μηνεσ το εχω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και εσένα γαμάτε :P

105 βαθμούς έχει η κάρτα γραφικών όταν πάιζεις? Πού το βλέπεις αυτό?

Μήπως έχει χαλάσει ο ανεμιστήρας της κάρτας και δεν λειτουργεί?

Και στο CPU, μήπως δεν έχει πατήσει καλά η ψύκτρα? Τι ψύκτρα έχεις και στα πόσα MHZ τρέχει ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και εσένα γαμάτε :P

105 βαθμούς έχει η κάρτα γραφικών όταν πάιζεις? Πού το βλέπεις αυτό?

Μήπως έχει χαλάσει ο ανεμιστήρας της κάρτας και δεν λειτουργεί?

Και στο CPU, μήπως δεν έχει πατήσει καλά η ψύκτρα? Τι ψύκτρα έχεις και στα πόσα MHZ τρέχει ?

εχω δυο προγραμματα το ενα ειναι το HWmonitor που μου το προτειναν στο πλαισιο σαν αξιοπιστο και ενα αλλο το GPU-Z.

τι να σου πω δν ξερω για την ψυκτρα την δικια του εχει μαζι με το ανεμιστιρακι οπως το πηρα απο το κουτι

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο προγραμματα το ενα ειναι το HWmonitor που μου το προτειναν στο πλαισιο σαν αξιοπιστο και ενα αλλο το GPU-Z.

τι να σου πω δν ξερω για την ψυκτρα την δικια του εχει μαζι με το ανεμιστιρακι οπως το πηρα απο το κουτι

Την τοποθετησες εσυ η στην εβαλαν γιατι αν την εβαλες εσυ σιγουρα ενα απο τα τεσσερα περιεργα ποδαρακια και δυσκολα που εχουν αυτες οι ψυχτρες δεν εχει κουμπωσει καλα.....Δεν τιθεται θεμα να ειναι τοσο ζεστος ο επεξεργαστης κατ'εμε

Link to comment
Share on other sites

Όντως, είναι τραγικές οι θερμοκρασίες για αυτό το CPU, μάλλον κάτι δεν πάτησε καλά και δεν κάνει καλή επαφή με τον επεξεργαστή η ψύκτρα. Θέμα στραβού καπακιού δεν τίθεται, μιας και είναι AMD, οπότε μάλλον προς τα κει πάμε, δεν έχει μπει καλά η ψύκτρα.

Όσο για την κάρτα, είναι με εκείνη τη λεπτή ψύκτρα? Μπορείς να τη βγάλεις μια φωτό να τη δούμε?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την κάρτα, είναι με εκείνη τη λεπτή ψύκτρα? Μπορείς να τη βγάλεις μια φωτό να τη δούμε?

Και εμενα αυτο μου ηρθε στο μυαλο....αυτες ηταν απο την μανα τους ζεστες και γενικοτερα η 4850

Link to comment
Share on other sites

Για την κάρτα γραφικών μπορείς να βγάλεις την ψύκτρα και να βάλεις ceramique θα έχεις καλύτερες θερμοκρασίες τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε, αλλά έχω και άλλη κάρτα...Η ψύκτρα του cpu ποιά είναι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now