gregorisvas

3D tweaks walkthrough (?)

Recommended Posts

Χαίρεται :D Έχω ψιλοφανατιστεί με τα 3d benches οπότε ως γνωστόν προσπαθώ να βγάλω απ' τη μύγα ξύγκι :) Οι γνώστες -άν μπορούν- παρακαλώ να μοιραστούν τα tweaks που χρησιμοποιούν (κατα προτίμηση σε 05/06) μπάς και πάρουμε κανα ποντάκι :):victory:...

Link to comment
Share on other sites

Τα LOD ξέρω αλλα δεν είμαι σίγουρος τι ρύθμιση βάζω για το εκάστοτε προγραμματάκι..Αν μπορούσατε να μου δώκετε allaround μια ενημερωσούλα :) Θέλω να πάω λίγο παραπάνω.. :)

Link to comment
Share on other sites

high performance...no AA / no AF / LOD (παιξε για αρχη 4.5 αλλα ψαξου) / vsync off / ολα αυτα και σε opengl

PCI-e ανεβασε..(δε ξερω για i7 αν ανεβαζει..) παντως σε c2d δινει αρκετα..

disable all at startup (msconfig)

page file απενεργοποιω.

high priority (οχι realtime - μεσω task manager)

explorer.exe μη κλεινεις δε χρειαζεται..

γενικως κλεισιμο απο αχρηστα procceses..(απο services)

και να ξερεις το απανωτο run θα βγαλεις καλυτερο cpu score αλλα χειροτερα sm2/sm3 score..

γιαυτο restart...φορτωμα και το 1ο run ειναι παντα καλυτερο.

Αυτα..αλλα παει καιρος που εχω να ασχοληθω..

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρω χρόνο θα σου γράψω κάποια standard tweaks για το 2k1, γιατί π.χ. σε αυτό το kill explorer.exe δίνει περίπου 100 πόντους ... Ας πούμε βοήθησε τον runmc από xtremesystems να πετύχει 100k με 2 x 9800GTX και E8500 on air :)

Link to comment
Share on other sites

Απαπαπα...Χθές χωρίς ιδιαίτερο (έως καθόλου) ψάξιμο με cpu 4220 και 295 673/1500/1150 έβγαλα 36500 περίπου πόντους στο 3d05..Μετά με lod και όλα όσα είπαμε δεν πήγαινε πάνω απο 34 :P Θέλει ψάξιμο η δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

...όταν θα πειραματίζεσαι με tweaks πάντα θα κάνεις ρεστάρτ για να είσαι σίγουρος ότι έχει "πιάσει" γιατί αλλιώς όπως ειπώθηκε θα βγάζεις χειρότερα σκορ και δεν πρόκειτε να βγάλεις άκρη ποτέ!!

Link to comment
Share on other sites

A...Ετσ' εξηγείται..... :P Ρε παίδες μία λίγο άσχετη ερώτηση..Όταν τρέχω 3d με turbo mode ενεργοποιημένο (πχ. 21*210) λειτουργεί ο 20άρης πολλαπλασιαστής έτσι?Γιατί όμως με το turbo mode on πάει καλύτερα σε όλα τα 3d ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Aπ το bios πρακτικά είναι 20*210 και με το turbo 21*210..Και στο orb χωρίς το turbo mode είναι καταγεγραμμένη η συχνότητα του cpu.Oύτως ή άλλως ο 920 μόνο μέχρι 21 multi πάει, έτσι δεν είναι? :(

Link to comment
Share on other sites

Aπ το bios πρακτικά είναι 20*210 και με το turbo 21*210..Και στο orb χωρίς το turbo mode είναι καταγεγραμμένη η συχνότητα του cpu.Oύτως ή άλλως ο 920 μόνο μέχρι 21 multi πάει, έτσι δεν είναι? :(

Γιατί δεν κλείνεις το turbo και να παίζεις εκεί που θες;

Link to comment
Share on other sites

και για να μη βγαζει το συστημα σου οτι να ναι...καλο θα ηταν το λειτουργικο σου να ειναι αδειο.

εμενα παντα εβγαζε ιδιο σκορ.+- 5 points

γιαυτο η κανε partition και αρχιζε και κοβε απο το λειτουργικο η αδειασε το υπαρχων..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το svchost.exe που τρώει την μεγαλύτερη ποσότητα μήμης το κλείνετε;

Kαι εκτός από services τα οποία καταλαβαίνουμε και οι υπόλοιποι τι κάνουν κλείνετε και κάποια άλλα ιδιαίτερα;

Από το msconfig πειράζεται τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

svchost.exe οχι δε χρειαζεται

disable all στο startup.

τωρα το diagnostic mode δε δινει τπτ..πιστευω πως χανεις..

παντως δε σημαινει οσα περισσοτερα κλεινεις τοσο καλυτερο.

Εχε τα βασικα services...για XP μιλαω παντα

Ε τωρα μη μου εχεις security center ας πουμε η κανα nero service η firewall...

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς για αυτό μιλάω GoMaR...Αυτά τα services τα είναι πάνω κάτω τα γνωστά στους περισσότερούς μας, αλλά μήπως κάποιοι κλείνουν και τίποτε άλλο και αυτό βοηθάει;Και κάτι άλλο όσον αφορά το 06 έχει παρατηρήσει κανείς κάποια αλλαγή που ίσως τον βοήθησε να πάρει καλύτερα αποτελέσματα;Δηλαδή π.χ μεγαλύτερος πολλαπλασιατής ή κάποια άλλη επιλογή από το bios;

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει στο xs για ένα tweak στο 2k6, μέσω του Catalyst Control Center, που ανέβαζε αρκετά το score ... Αλλά δεν θυμάμαι το thread :( Θα το κοιτάξω πιο βράδυ μήπως και το βρω ...

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει στο xs για ένα tweak στο 2k6, μέσω του Catalyst Control Center, που ανέβαζε αρκετά το score ... Αλλά δεν θυμάμαι το thread :( Θα το κοιτάξω πιο βράδυ μήπως και το βρω ...

To να κάνεις το Catalyst A.I disable και όλες τις επιλογές από τα 3D στο perfomance;

Link to comment
Share on other sites

κερδιζα παρα πολυ εγω ανεβαζοντας το PCI-e αλλα δε ξερω σε i7 αν ανεβαινει.

στην abit απο 100 - > 145 πηρα παρα πολυ..

και σαφως οσο πιο σκληρο στραπ εχεις τοσο καλυτερα για cpu score..

εκει που κερδιζεις περισσοτερο ειναι ανεβαζοντας τον shader για sm2 και ανεβαζοντας τις μνημες για sm3.Οπως επισης παραπανω core βοηθαει για sm2

Απο εκει και περα πας για το κυνηγι του ενος - δυο ποντων.

Αν ομως το συστημα σου ειναι μπουρδελο θα χασεις απο εκει..

η κανε ενα καθαρο setup και απο την αρχη ολα και μετα σκαλιζεις το hw

Link to comment
Share on other sites

κερδιζα παρα πολυ εγω ανεβαζοντας το PCI-e αλλα δε ξερω σε i7 αν ανεβαινει.

στην abit απο 100 - > 145 πηρα παρα πολυ..

και σαφως οσο πιο σκληρο στραπ εχεις τοσο καλυτερα για cpu score..

εκει που κερδιζεις περισσοτερο ειναι ανεβαζοντας τον shader για sm2 και ανεβαζοντας τις μνημες για sm3.Οπως επισης παραπανω core βοηθαει για sm2

Απο εκει και περα πας για το κυνηγι του ενος - δυο ποντων.

Αν ομως το συστημα σου ειναι μπουρδελο θα χασεις απο εκει..

η κανε ενα καθαρο setup και απο την αρχη ολα και μετα σκαλιζεις το hw

Kαθαρή εγκατάσταση έχω.Αυτό για PCI-e ξέρω ότι δίνει πολύ στις ΝVIDIA ισχύει και για τις ΑΤΙ;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now