George_o/c

Αγορά νέου case

Recommended Posts

Το HAF το μικρό το είδε κανείς? έχει 109 ευρώ και είναι απλά πανέμορφο. Στα συν του ένα κουμπάκι στο πάνω μέρος που σβήνει το φως από τους κόκκινους ανεμιστήρες!

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ πιο μαζεμένο και εμφανίσιμο από το μεγάλο του αδερφάκι. Η μόλις όμως 13 ευρώ διαφορά τους θα προβληματίσει πολλούς (το ίδιο και τον αδερφό μου που ψάχνει case άλλα μάλλον καταστάλαξε στο 922)

Link to comment
Share on other sites

Mπορεις να μου προτεινεις ενα midi απ αυτα του e-shop?

Bασικο κριτηριο μου ειναι η μη αναπτυξη μεγαλης θερμοκρασιας στο εσωτερικο του.

Link to comment
Share on other sites

midi case? αν είχα να διαθέσω εως 40 ευρώ, θα έπαιρνα το Coolermaster Elite 335. Αν είχα περισσότερα χρήματα, θα επέλεγα φυσικά ένα Lian Li, αλλά από Πλαίσιο, γιατί το e-hop δεν έχει http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1146157&Manufacturer=Lian+Li&category=69977695&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE34B5C798FF3210F68A03892C7D370673FD91760DB0EF1C696C804E08A4B5B8068F0B3AB8692BAE6F65C254374943ED4AAD852F9B2EF16F789F451F441484471AB960E089BD56A64FD630C5239E01CEBBB7874CFF79490572DDF756223B41F79FB6ADAD2811BBFBEA34F673779C34F6361C69D2342BDB4E1A95B431C3DE75B775

άλλη εντελώς ποιότητα κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το Lian Li ειναι full tower, το εχει ενας φιλος. Καλο, τεραστιο και 99?...

Εγω λεω για ενα midi που θα φιλοξενησει κατεβαστηρι και θα εχει μεσα μονο τα βασικα(psu-mobo-cpu-ram-hdd).

To βασικο κριτηριο λοιπον ειναι να ειναι να μην ευνοει θερμοκρασιες γιατι δεν θα υπαρχουν ανεμιστηρες.

Εισαι σιγουρος οτι αυτο το Coolermaster Elite 335 ειναι καταλληλο? Γιατι δεν μου γεμιζει το ματι. Ο αν/ρας που εχει θα βγει.

Μηπως υπαρχει κατι καλυτερο? :)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι το coolermaster, άκου με! και ο ανεμιστήρας που έχει απλά δεν ακούγεται. Σε gaming pc πάντως, την ώρα του 3dmark δεν το έβλεπα να ζεσταίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...

Ενα παρομοιο φαινομενικα κουτι εχω και θα το δωσω, οποτε ελεγα να παω σε κατι διαφορετικο(=καλυτερο).

Τι ειναι το υλικο SECC που λεει?

Ο αν/ρας θα βγει γιατι δε χρειαζεται, εκτος κι αν τον βαλω στον επεξστη. Πόσα rpm?

Οι καλοι 120ρηδες αν/ρες κανουν 15-20?, εδω ολο το κουτι κανει 32?...

"Coolmaster" λεγεται λογω του αν/ρα αυτου?...:)

Link to comment
Share on other sites

Η CoolerMaster γενικά ειδικεύεται στους φτηνούς 12άρηδες, οι οποίοι δεν είναι και κορυφαίας απόδοσης, αλλά σίγουρα δεν απογοητεύουν κιόλας. Όλα φυσικά εξαρτώνται από το τι θα βάλεις μέσα ;)

Το SECC είναι το ειδικά επεξεργασμένο ατσάλι που βάζουν στα κουτιά των PC ;)

Link to comment
Share on other sites

To τι θα βαλω μεσα το ειπαμε, τα βασικα ενος κατεβαστηριου(psu-mobo-cpu-ram-hdd). Aν/ρες δεν θα υπαρχουν(περιττοι).

Μπορεις λοιπον να μου προτεινεις ενα midi case απ αυτα του e-shop με γνωμονα τη χαμηλη θερμ/σια?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αγοράσω ένα καινούργιο κουτί και είμαι ανάμεσα στο Lian Li PC-60FB και στο Coolermaster Stacker 831 SE.

Η αγορά θα γίνει αποκλειστικά από το Πλαίσιο καθώς υπάρχει ένα πιστωτικό που πρέπει να φύγει.

Τωρά σχετικά με τα κριτήρια μου...

Θα προτιμούσα το κουτί να είναι μεσαίου μεγέθους όπως το Lian Li, καθαρά για να μην πιάνει πολύ χώρο.

Με ενδιαφέρει πολύ η "ηχομόνωση" του, καθώς θέλω όσο το δυνατόν να καλύπτεται ο ήχος των ανεμιστήρων και των σκληρών (θα τοποθετηθούν τέσσερις σκληροί, οπότε θα υπάρχει αρκετός θόρυβος).

Υδρόψυξη δεν πρόκειται να βάλω, ενώ μοντές (κοψίματα, φωτάκια κτλ) δεν με ενδιαφέρουν γι αυτό καλό να έχει καλή ροή του αέρα.

Πάντως η αλήθεια έιναι ότι μεταξύ των δύο, πιο πολύ μου αρέσει το Lian Li.

Αν θέλετε μπορείτε να πρότεινετε και τίποτα άλλο σε αυτά τα λεφτά (100? max).

Η αγορά θα γίνει αύριο, οπότε περιμένω ταχύτατες απαντήσεις...:P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now