hwbot

HwBox Hellas O/C Team: 3DMark 05 Scores

Recommended Posts

"Αφήστε το παιδί να ρωτήσει - πως θα μάθει;" είπε η κοκκινοσκουφίτσα και ο caution ξεκίνησε:

@phil Χάνεις πολλά MHz@gpu από single σε 4way; Γιατί το GHz για τα νερά σου μου φαίνεται τελείως μετριοπαθές :/ Ή απλά δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για το 05; (δεν το σκαμπάζω καθόλου :))

@Boton Το 2001 το bios, βγάζει χειρότερα νουμεράκια @ 05;

Link to comment
Share on other sites

@Boton Το 2001 το bios, βγάζει χειρότερα νουμεράκια @ 05;

Το version 2 του 2d01 bios ειναι το 1902, που είχε βγάλει ο andre με την επιλογή extreme

tweak για τα 3ds.

Στο 01 μεταξύ του 1902 και του 1850 πήρε 5k πάνω...γενικά λένε ότι δίνει λίγο πολύ

σε όλα τα 3d

Link to comment
Share on other sites

@phil Χάνεις πολλά MHz@gpu από single σε 4way; Γιατί το GHz για τα νερά σου μου φαίνεται τελείως μετριοπαθές :/ Ή απλά δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για το 05; (δεν το σκαμπάζω καθόλου :))

δεν κάνει σχεδόν καμία διαφορά, οι κάρτες έπαιζαν και 1080 άνετα αλλά ήταν cpu limited το συγκεκριμένο bench session!!

Link to comment
Share on other sites

"Αφήστε το παιδί να ρωτήσει - πως θα μάθει;" είπε η κοκκινοσκουφίτσα και ο caution ξεκίνησε:

@phil Χάνεις πολλά MHz@gpu από single σε 4way; Γιατί το GHz για τα νερά σου μου φαίνεται τελείως μετριοπαθές :/ Ή απλά δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω για το 05; (δεν το σκαμπάζω καθόλου :))

@Boton Το 2001 το bios, βγάζει χειρότερα νουμεράκια @ 05;

LOL :P

Βασικα δε χανεις πολυ απο single σε 4way ΑΛΛΑ χανεις αρκετα σε vga clocks οταν ανεβαινει πολυ η συχνοτητα του επεξεργαστη (στο 05 και 06 κυριως)γιατι μεταβαλεται πολυ και το gpu usage.

Γενικα επειδη δεν ειχα τη δυνατοτητα για δευτερο session και επρεπε να βγουν και τα δυο bench σε ενα session,το τελευταιο που ηθελα να με απασχολισει ηταν οι καρτες των οποιον τα ρολογια παιζαν μικρο ρολο.Αν προσθεσεις σε αυτο και τα πολλαπλα bugαρισμενα run του 06 που ηδη ειχαν κουρασει το cpu,καταλαβαινεις οτι τα πραγματα ηταν λιγο δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα να πω λίγα πραγματάκια για το 05.

Θέλει ψηλά το cpu. Από εκεί και πέρα έχει ένα μέρος tweaking.

Θέλει priority στα 2 καλύτερα cores, θέλει σφιχτό TRCD, θέλει σφιχτά RTLs.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς να ανοίγεις τα details γιατί χωρίς αυτά δεν θεωρείται έγκυρο το score.

Το 05 θέλει σχεδόν μόνο επεξεργαστή. Η κάρτα δίνει λιγάκι στο GT2 και περισσότερο στο GT3. Από 'κει και πέρα πρέπει να ανεβάσεις τον επεξεργαστή όσο το δυνατόν μπορείς περισσότερο. Δηλαδή τώρα θα ήταν προτιμότερο να παίξεις το CPU με άζωτο στα 6GHz πχ, παρά να ανεβάσεις την κάρτα στο Θεό. Επίσης σφίξε τα RAM timings, κυρίως CL, tRCD, tRP, tRFC, tRTP και tRRD.

Το 01 θέλει άπειρο ψάξιμο, δεν μαθαίνεται εύκολα.

Το 06 θέλει CPU λιγότερο και κάρτα περισσότερο. Πίεσε όσο πιο πολύ μπορείς την κάρτα δηλαδή.

Επίσης ρίξε μια ματιά σε αυτό το thread: http://www.hwbox.gr/hwbox-hellas-o-c-team-3d-team/7130-3dmark05-tweaking.html Θα πάρεις πολύ λίγους πόντους στο 05 (βοηθά κυρίως παλιές κάρτες όπως τις 8800 για παράδειγμα), αλλά θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις κάποια πράγματα για το tweaking στο 01.

Link to comment
Share on other sites

Τhanks George δεν το ειχα ψαξει το θεμα καθολου.Τωρα με τα κρυα αρχισα να μπαινω λιγο παλι.Το 01 ασε μαματα μου εχει βγαλει την πιστη.Το μαγαλητερο μου σκορ ειναι 93.000.

Link to comment
Share on other sites

John για το 01 το tweak απο το inspector το έχεις βάλει? Γενικά ειναι must το prog οταν έχεις nvidia ;)

Nope:que:...

Απο το inspector πειραζω λοντ μπιας κατι high perf counters και τετοια.Με αυτα κερδισα 3.000 αλλιως βγαζω 90.000:hehe:.

Link to comment
Share on other sites

Με με τον i7 860 @ 4.8GHz και την 5870 @ 1000/1300 έβγαζα 96K :P

Έχεις και δύσκολη κάρτα. Αγόρασε με 20-30 ευρώ καμιά παλιά 7600GT ή δώσε γύρω στο 50άρικο για καμιά 8800 μα υπάρχουν μπόλικες. Πειραματίσου με μικρές κάρτες αρχικά για το 01. Εκεί θα δεις τι δίνει και τι όχι ;)

Κάνε ότι έδειξα στο 2k5 tweaking thread και μετά θα πάρεις φόρα να ψάχνεσαι από μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Με με τον i7 860 @ 4.8GHz και την 5870 @ 1000/1300 έβγαζα 96K :P

Έχεις και δύσκολη κάρτα. Αγόρασε με 20-30 ευρώ καμιά παλιά 7600GT ή δώσε γύρω στο 50άρικο για καμιά 8800 μα υπάρχουν μπόλικες. Πειραματίσου με μικρές κάρτες αρχικά για το 01. Εκεί θα δεις τι δίνει και τι όχι ;)

Κάνε ότι έδειξα στο 2k5 tweaking thread και μετά θα πάρεις φόρα να ψάχνεσαι από μόνος σου.

George εχω 2 8500 μια 9500 μια 8800gtx (θελει λιγο φουρνισμα) και μια asus 260gtx:).Πιστευω η 260 ειναι οτι πρεπει.

Υπαρχει μια περιπτωση να τις πουλησω τις 580.Θα ειμαι λιγο εκτος για καποιο διαστημα.

ωραίος καλά το πάς...αλλά για το 01 θες και αυτό οπωσδήποτε ;)

Thanks Κωστα:T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now