gregorisvas

My HD4870X2 experience & λίγη βοήθεια :D

Recommended Posts

Χαίρεται..Χθές πήρα (περίπου πήρα..βούτηξα θεωρείται σωστότερο eh Ανέστη? :hehe: ) μια Gainward Rampage700 Golden Sample Goes Like Hell Edition Oh My God Why Is It So Long Name... :D Aka 4870X2 με non referrence design..Επίσης γνωστή και ώς brick edition..Ένα googlin θα σας εξηγείσει γιατί :D

Το λοιπόν σήμερα έκατσα να την δοκιμάσω χωρίς tweaks ή οποιουδήποτε είδους ψάξιμο (καθώς νέος στην ΑΤi)...

Έχωμεν και λέμε:

4870x203runme0.th.jpg

4870x205runcw9.th.jpg

4870x206runku5.th.jpg

Πρέπει να λυθούν και κάποιες απορίες όμως..

Πρώτον..Στο c.c.c βάζω στo overdrive τις συχνότητες που βλέπετε στο screenshot αλλα στο gpuz μένουν οι εργοστασιακές..Έτσι πρέπει να γίνεται? :confused:

Δεύτερον..Το ati tools δεν παίζει :( Όταν πάω να το ανοίξω μου λέει κάτι για kernel και δεν διαβάζει την κάρτα..Τί παίζει? :(

Κατα τ' άλλα καλά πάει η καρτούλα σε benches...Εσείς πώς τα βλέπετε? :)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λυθούν και κάποιες απορίες όμως..

Πρώτον..Στο c.c.c βάζω στo overdrive τις συχνότητες που βλέπετε στο screenshot αλλα στο gpuz μένουν οι εργοστασιακές..Έτσι πρέπει να γίνεται? :confused:

Δεύτερον..Το ati tools δεν παίζει :( Όταν πάω να το ανοίξω μου λέει κάτι για kernel και δεν διαβάζει την κάρτα..Τί παίζει? :(

Κατα τ' άλλα καλά πάει η καρτούλα σε benches...Εσείς πώς τα βλέπετε? :)

Kαλά πάει μια χαρά :T:

Και εγώ θέλω να μάθω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου, για να ξεστραβωθώ να μάθω πως θα o/c-άρω αυτήν την 3870X2 ... :T:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μοιραστείτε γνώση για registry lod setting γιατι δε δουλεύει κανένα πρόγραμμα :( Πάει πάρα πολύ καλά απο συχνότητες (χωρίς ανέβασμα τάσης) 830-1020..Και πάει κι άλλο..Με lod θα ανέβω λίγο ακόμα σε ποντάκια..Γιά δώστε φώτα...

Link to comment
Share on other sites

...λοιπον παλικάρια αυτα τα προβλήματα είναι γνώστα για τους atifan και η αλήθεια είναι ότι μας έχουν παρατήσει απο πλευράς software tweak !!

...μην ασχολήστε με το atitool δεν το εξελίσουν πλεον!

...gregory βάλε το τελευταιο riva tuner που παιζει μια χαρά αλλα προσεξε να κλοκαρεις και τους 2 πυρήνες και μόλις βρεις τα stable clocks φλασαρε την γιατι ακόμα και με το riva μετά τους catalyst 8.xx και πάνω παιζουν probs σε φάσεις.

..για LOD κατεβάστε αυτό

...καλά κλόκια :D

Link to comment
Share on other sites

Για τα clock δεν παιζεις με το amdgpuclock ???

Το rivatuner παιζει σωστα μονο στα vista (2 πυρηνες δηλαδη).

Ο σωστος τροπος ειναι να τρεχεις ενα μικρο 3d , ωστε να μπει ο 2ος πυρηνα σε 3dmode .

Μετα ανοιγεις το amdgpuclock και ανεβαζει και τους 2 πυρηνες χωρις κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

..όπως τα λέει ο Στέλιος είναι αλλα το amdgpuclock δεν παιζει από 8.10 και πάνω ,για αυτο σου έιπα για riva ;)

...βρε το τσέκαρες το setlod? αυτο ακρίβως κανει βρίσκει το key στην registry και το αλλάζει!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

To βαλα στο 5 και μου φάνηκε λές και ήταν 15 :hehe: Σήμερα το βραδάκι θα κάτσω να ασχοληθώ και θα σας πώ :) Παρόλο όμως που έχω XP το riva μου κλοκάρει τον ένα πυρήνα... :( Εκτός και αν κλοκάρει και τους δυό και απλα "δε φαίνεται"...

Link to comment
Share on other sites

να υποθέσω ότι επιλέγεις στην αρχική εικόνα tου riva και τον δεύτερο πυρήνα ..... Αν κάνεις κλικ εκεί που αναφερει τον τύπο της καρτας στο DROP down menu δείχνει άλλες δύο επιλογές μόνες τους που αντιπροσωπεύουν τον master και slave πυρήνα (GPU 0 & GPU1/4870x2xxxxxxx)....ο GPU1 είναι ο slave...αν επιλέξεις αυτόν τοτε οι ρυθμίσεςι που θα κάνεις θα εφαρμοστουν σάυτον

Link to comment
Share on other sites

Που ησουν εσυ βρε οταν εψαχνα το μαμα bios αυτης της καρτας για καμια 15αρια μερες??

Προσεξε μην κανεις το δικο μου λαθος!!!

Η συγκεκριμενη (Goes like hell- brick edition) καρτα, παιζει ΜΟΝΟ με το δικο της bios!!!

Mην κανεις το λαθος να βαλεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο bios πανω!!!!!!

PS...Ο πυρηνας παει μεχρι τα 880 χαλαρα (και λιγο παραπανω) χωρις μοντες.

Link to comment
Share on other sites

To βαλα στο 5 και μου φάνηκε λές και ήταν 15 :hehe: Σήμερα το βραδάκι θα κάτσω να ασχοληθώ και θα σας πώ :) Παρόλο όμως που έχω XP το riva μου κλοκάρει τον ένα πυρήνα... :( Εκτός και αν κλοκάρει και τους δυό και απλα "δε φαίνεται"...

Βρε συ αφου σου λεει ο Στελιος οτι στα XP δεν μπορεις με το RivaTuner να clockαρεις και τους δυο πυρηνες.

Τα πραματα ειναι απλα.Η θα παιξεις με το amdgpuclocktool με τους 8.9 η με το Radeon Bios Editor θα αλαξεις το μεγιστο επιτρεπτο overclocking μεσω CCC η θα clockαρεις απο bios.

Link to comment
Share on other sites

Αααα....Νόμιζα στα Vista δε γινόταν :o

Αυτό θέλω να κάνω Phil που λές..!Να αλλάξω το μέγιστο στο ccc και να κλοκάρω απο κεί..Απ' ότι είδα οι Φιλανδοί αυτό έκαναν και στο ccc τους έχει μέχρι 1000 core και 1200 mem... :(

Link to comment
Share on other sites

Απο Rivatuner κανονικά :) Ανοίγεις Rivatuner, στην καρτέλα Power User βρίσκεις το RivaTuner / Nvidia / Global και στο LodBiasRange βάζεις την τιμή που θές..

Για παράδειγμα αν θές να έχεις lod απο -15 έως +15 εκεί βάζεις το 15..Και στη ρύθμιση του lod θα έχεις αυτές τις επιλογές :)

(αλλα το ξέρεις ήδη :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

18032009055.th.jpg

Ξεκινάμε και οι Περιστεριώτες :P Λίγα πραγματάκια ακόμα και ευελπιστώ απο Κυριακή να κάνω τις πρώτες δοκιμές :) Eλπίζω να μην έχω τίποτα δυσάρεστες εκπλήξεις.. :) Wish me luck για καλό ξεκίνημα/πρώτη επαφή με τα κρύα.. :)

Πρώτη στάση: 3DMarks (my favourite)

ΕDIT: Huge thanks to billpeppas ;) You rock man!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now