stavros

Αγορά Smarphone < 200 euro

Recommended Posts

+       4Gb > 3Gb Ram, 64Gb > 32Gb Μνήμη, Android one > MIUI 9 (?).

-        3080mAh < 4100 mAh μπαταρία

 

Κάτι διάβασα για 12.09.2017. Επίσης, διάβασα ότι είναι ίδιο με το Mi 5x με τη διαφορά του Android. Άρα να περιμένω τιμή στα 300 euro (Ελλάδα) ?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, asder said:

περιμενε λιγο να παρεις το ΜΙ Α1

επισης μπορεις να παρεις την 64 εκδοση στα 160 https://www.kimovil.com/to/L3LPTR που ειναι και global version

Θα συμωνήσω απόλυτα! Καλύτερα να περιμένεις λιγο μέχρι να γίνει available μιας και θα έρχετε με στοκ android και από ότι φαίνεται πολύ καλή κάμερα για τα λεφτά του!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το να αγοράσεις από ένα κατάστημα όπως είναι το Gearbest θα είναι ότι καλύτερο για το πορτοφόλι σου!Το καλοκαίρι βρήκα το Xiaomi Redmi Note 4x 4gb ram 64gb rom στα 140€ και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος!

Αν θέλεις να πάρεις ότι περισσότερο γίνεται για τα χρήματα σου αξίζει να περιμένεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2017 at 1:41 AM, FeelsBadMan said:

Επίσης το να αγοράσεις από ένα κατάστημα όπως είναι το Gearbest θα είναι ότι καλύτερο για το πορτοφόλι σου!Το καλοκαίρι βρήκα το Xiaomi Redmi Note 4x 4gb ram 64gb rom στα 140€ και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος!

Αν θέλεις να πάρεις ότι περισσότερο γίνεται για τα χρήματα σου αξίζει να περιμένεις.

Τις γνωρίζω τις αποθήκες του τύπου "Gearbest".

 

Απλά, λόγω ότι θα το κόψω τιμολόγιο, ως ελεύθερος επαγγελματίας, έχω διάφορες φορολογικές ελαφρύνσεις (ΦΠΑ, Φόρος Εισοδήματος, Ασφαλιστικές Εισφορές, κλπ. Τα 2+ τελευταία μακροπρόθεσμα). Έτσι προτιμώ να αγοράζω από ελληνικά καταστήματα, έχοντας και την υποστήριξη (service) κοντά μου.

Link to comment
Share on other sites

290-310 euro μου είπαν από ελληνικό κατάστημα (όχι και το πιο φθηνό) σε μία εβδομάδα. Ε, και σε κανένα 2-3μηνο το βλέπω στα ~250euro, εκτός και αν είμαι κολλημένος στο skroutz και το πετύχω σε καμιά τιμή "πάτος".

 

Μπορεί να μην έγινα κατανοητός (τα έγραψα και λίγο σκόρπια) αλλά ψάχνω κιν. μέχρι 200 euro τιμή σε ελληνικό κατάστημα και όχι το πόσο θα μου βγει. Παραπάνω δε δίνω για κινητό, δεν είμαι φαν. Να φανταστείς, έχω το HTC Desire 610 εδώ και 3 χρόνια περίπου.

 

Ωστόσο θα περιμένω το Α1 να το δω.

 

Απορία: είδα ότι το Α1 έχει μικρότερη μπαταρία (~1000mAh) από το note 4X (βλ. παραπάνω post μου). Αυτό γενικά σημαίνει μικρότερη διάρκεια χρήσης. Το γεγονός ότι θα έχει στοκ Android θα το κάνει πιο οικονομικό σε θέμα κατανάλωσης ? Η μεγαλύτερη Ram του Α1 (1Gb) αυξάνει την κατανάλωση ?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros said:

Απορία: είδα ότι το Α1 έχει μικρότερη μπαταρία (~1000mAh) από το note 4X (βλ. παραπάνω post μου). Αυτό γενικά σημαίνει μικρότερη διάρκεια χρήσης. Το γεγονός ότι θα έχει στοκ Android θα το κάνει πιο οικονομικό σε θέμα κατανάλωσης ? Η μεγαλύτερη Ram του Α1 (1Gb) αυξάνει την κατανάλωση ?

ο επεξεργαστης του εχει μικρη καταναλωση θα φτανει για τουλαχιστον μια μερα βαριας χρησης.
η περισοτερη ραμ αν εχει παραπανω ic's αυξανει απειροελαχιστα την καταναλωση

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα EU, Greek menu (αυτό το καταλαβαίνω) & Global Version τι είναι, τί πρέπει να προσέξω?

 

Α, και όπως μου τα είπανε, το Mi A1 στα ελληνικά καταστήματα 285€.

Edited by stavros
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναμενόμενη τιμολόγηση του MI A1 (275 euro) πήρα το Redmi Note 4 3gb/32gb (Snapdragon 625 @2 GHz). Μου πρότειναν εγκατάσταση extra tempered glass. Τί λέει το tempered glass, αξίζει, να το πάρω ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now